29
2022
2013-02-22

Uniwersytet w operze


Najaktywniejsi słuchacze Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wzięli udział w wyjątkowej wycieczce.
W niedawno otwartej Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku mogli obejrzeć „Straszny Dwór”.
Wyjazd, który odbył się 17 lutego był pewnego rodzaju nagrodą dla słuchaczy działającego w Sokołowskim Ośrodku Kultury SUTW. Wzięli w nim udział ci, którzy aktywnie uczestniczą w zajęciach i spotkaniach organizowanych specjalnie z myślą o nich.
Organizatorzy już myślą o ponownym wyjeździe. Tym razem być może uda się obejrzeć musical „Korczak” w tej samej Operze. - Do Opery wyjechało około 50 osób - mówi koordynator SUTW, Paweł Kryszczuk. - Jest to pewien rodzaj nagrody dla naszych słuchaczy oraz mobilizacja dla wszystkich do uczestnictwa w zajęciach. Przed spektaklem obejrzeliśmy wystawę pt „Instrumenty z duszą”.
Dobry spektakl
„Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki to opera w czterech aktach, do której libretto napisał Jan Chęciński. Prapremiera spektaklu odbyła się 28 września 1865 w Teatrze Wielkim w Warszawie. Od tej pory był on wielokrotnie grany i wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Premiera obecnej inscenizacji odbyła się 28 września 2012. Chociaż spektakl trwa 3 godziny, nikomu ze słuchaczy SUTW się nie nudziło. Wszyscy byli zachwyceni przedstawieniem i zadowoleni z tak udanej wycieczki.
Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku jest obecnie największą instytucją artystyczną na terenie północno-wschodniej Polski i najnowocześniejszym centrum życia kulturalnego w tej części Europy. Początki Orkiestry Symfonicznej Opery i Filharmonii Podlaskiej sięgają 1954 roku, kiedy w Białymstoku została powołana Państwowa Orkiestra Symfoniczna. Muzycy Orkiestry nie mieli wówczas własnej siedziby - próby i koncerty odbywały się m.in. w Teatrze Dramatycznym im. Al. Węgierki czy Pałacyku Gościnnym w Białymstoku. Po dwudziestu latach działalności artystycznej Orkiestra otrzymała status filharmonii i przeniosła się do sali koncertowej przy ulicy Podleśnej.
Centrum kultury
W sierpniu 2005 r. w związku z dynamicznym rozwojem artystyczno-organizacyjnym instytucji oraz planowanym na 2011 rok otwarciem nowego gmachu, Filharmonia Białostocka zmieniła swoją nazwę na - Opera i Filharmonia Podlaska. 9 września 2005 roku, podczas uroczystej inauguracji sezonu artystycznego 2005/2006, Minister Kultury Waldemar Dąbrowski i Marszałek Województwa Podlaskiego Janusz Kazimierz Krzyżewski podpisali umowę o utworzeniu narodowej instytucji kultury - Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku. 22 kwietnia 2006 roku miało miejsce wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowego gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku.
Pomysł stworzenia nowoczesnego obiektu wyrósł z przekonania o konieczności istnienia centrum kulturalnego w tej części Europy.
W Białymstoku, mieście łączącym Europę Zachodnią ze Wschodem, Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki ma być ośrodkiem artystycznym otwartym na środowiska mniejszości narodowych, zainteresowanym współpracą z krajami Europy Wschodniej i krajami nadbałtyckimi. 28 września 2012 roku ma miejsce Wielka Inauguracja nowego gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku. Instytucja rozpoczyna swój 58. sezon artystyczny w nowej formule.
Wszystkich słuchaczy SUTW zachęcamy do uczestnictwa w zajęciach, a w przyszłości również do odwiedzenia Opery. Informacji na ten temat udziela Paweł Kryszczuk, Sokołowski Ośrodek Kultury.

KATARZYNA MARKUSZ

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe