29
2022
2021-11-24

Umowa partnerska w sprawie przywrócenia linii kolejowej do Sokołowa podpisana


Dzisiaj w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie podpisano umowę partnerstwa w sprawie przywrócenia linii kolejowej do Sokołowa Podlaskiego. Jest to niezbędny dokument aplikacyjny w drugim etapie naboru wniosku do programu Kolej+. W wydarzeniu wzięli udział Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego, Wiesław Raboszuk Wicemarszałek, Kamila Gasiuk-Pihowicz Posłanka na Sejm RP oraz samorządowcy i partnerzy projektu: Bogusław Karakula Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski, Janusz Kur Wójt Gminy Sokołów Podlaski, Agnieszka Patejko Skarbnik Gminy Sokołów Podlaski oraz Zbigniew Woźniak Wójt Gminy Bielany. Partnerem projektu jest również Powiat Sokołowski, który był nieobecny na spotkaniu, a umowę podpisał wcześniej.

Marszałek Adam Struzik zaznaczył, że to już druga umowa partnerska dotycząca linii kolejowej, którą podpisują w tym tygodniu. Dotyczy ona rewitalizacji linii kolejowej numer 55 i przywrócenia na niej ruchu pasażerskiego i towarowego.
- Jest to linia łącząca Siedlce z Sokołowem Podlaskim. Rząd ogłosił postępowanie można powiedzieć konkursowe, dotyczące rozwoju czyli rewitalizacji linii kolejowych regionalnych i lokalnych. Ten projekt, który popieramy również my, to jest jeden z 79 projektów, które przeszły do fazy drugiej - czyli fazy wyboru, którego dokona strona rządowa i PKP Polskie Linie Kolejowe. Projekt ma służyć temu, aby mieszkańcy powiatu sokołowskiego mieli bezpośrednią możliwość dojazdu do Warszawy przez Siedlce. Wstępne studium planistyczno-prognostyczne, które zostało wykonane na nasze zlecenie, wskazało nam najbardziej optymalny sposób rewitalizacji tej linii. Będzie on polegał na tym, że istniejący układ torowy zostanie zrewitalizowany i zelektryfikowany. Dzięki temu poprawią się warunki techniczne i pociągi osobowe będą mogły jeździć z prędkością 120 km/h, natomiast pociągi towarowe z prędkością 80 km/h. Wybraliśmy ten wariant ponieważ w naszej ocenie jest on optymalny. Były oczywiście inne propozycje, ale wymagałyby one znacznych zmian i przebudowy torowiska w Siedlcach w centrum miasta, więc byłby to trudny wariant. Bardzo się cieszę, że partnerzy angażują się w ten projekt i mam nadzieję, że po złożeniu dokumentów stronie rządowej, projekt ten zostanie uznany za ważny z punktu widzenia rozwoju naszego województwa i zostanie on przewidziany do dalszych procedur.

Wiesław Raboszuk zauważył, że połączenie będzie bardzo istotne dla mieszkańców lokalnych społeczności.
- Z jednej strony jest to szybka możliwość dotarcia do Siedlec, ale może mogłoby się to wydawało nie aż tak ważne, natomiast na pewno bezpośrednie dotarcie linią kolejową do Warszawy będzie miało już bardzo duże znaczenie i znacznie poprawi możliwości transportowe mieszkańców. Wszyscy wiemy, że dostanie się do Warszawy z Sokołowa samochodem czy busem jest bardzo trudne, czasochłonne i trzeba się przygotować na korki. Dzięki połączeniu kolejowemu będzie można tego uniknąć. Liczymy na to, że w ten właśnie sposób podróż się usprawni i przyspieszy, a co więcej będzie się odbywała w warunkach komfortowych. Pociągi mamy juć coraz bardziej nowoczesne. Liczymy na to, że uda nam się osiągnąć ten cel i środki zostaną przyznane naszej grupie partnerskiej.

Kamila Gasiuk Pichowicz dodała, że bardzo się cieszy, że te przywrócenie połączeń kolejowych nabiera tempa.
- To co dla mnie jest szczególnie ważne to współpraca różnych podmiotów przy realizacji tego celu. Z wielu rozmów, które przeprowadziłam i z mieszkańcami Sokołowa, i Siedlec, z ekspertami, z kolejarzami wiem, że przywrócenie połączenia kolejowego pomiędzy Siedlcami, a Sokołowem jest bardzo ważne. Taki dojazd pociągiem w ciągu 30 minut byłby niezwykłą ulgą w codziennych dojazdach czy to dla pracowników czy też studentów. Byłby również dużą ulgą w dojeździe do Warszawy, gdzie Siedlce są takim przystankiem po drodze. Bardzo cieszy mnie ta współpraca i przyspieszenie tych działań. Wszyscy mamy wspólny cel, ja nie będę ustawała w swoich wielomiesięcznych działaniach, aby jeszcze przed tą docelową elektryfikacją może udało się uruchomić połączenie między Siedlcami, a Sokołowem. Z pewnością będę wspierała państwa w ewentualnych działaniach, mających na celu pozyskanie pieniędzy z Funduszy Europejskich w ramach RPO na lata 2021-2027, z których można pozyskać pieniądze chociażby na zakup taboru hybrydowego spalinowo-elektrycnego, który mógłby to połączenie między Siedlcami, a Sokołowem Podlaskim ożywić jeszcze wcześniej. Te pieniądze jeszcze są, można z nich korzystać, można o nie zabiegać. Nie są zagrożone tak jak inne środki europejskie z uwagi na problemy z praworządnością, mam na myśli tutaj chociażby KPO. Dzisiaj gratuluję podpisania tego porozumienia.

Burmistrz Bogusław Karakula zauważył, że samorządy powiatu sokołowskiego od początku były przeciwne likwidacji linii kolejowej i nie chodzi tylko o likwidację linii z Sokołowa do Siedlec, bo ta dzięki przedsiębiorcom i samorządom jeszcze w jakiś okrojony sposób funkcjonuje.
- Uruchomienie i rewitalizacja linii kolejowej na odcinku z Sokołowa do Siedlec jest otwarciem okna na świat. To nie chodzi o komunikację między Sokołowem, a Siedlcami, ale przede wszystkim o komunikację między Sokołowem, a Warszawą. Wiele naszych mieszkańców pracuje właśnie w stolicy, a dojazd samochodem jest uciążliwy. Sam jestem dzisiaj na to przykładem. Wyjechałem wcześniej, ale przez jakieś sytuacje drogowe, później korki i światła spóźniłem się, za co bardzo przepraszam. 

Wójt Janusz Kur również wyraził swoje zadowolenie z podpisania tej umowy.
- Jest to bardzo ważna inwestycja dla mieszkańców powiatu, ale również dla przedsiębiorców. Uruchomienie linii kolejowo-towarowej będzie kolejnym powodem, aby ta przedsiębiorczość w naszym regionie się rozwijała. To jest bardzo ważne. Cieszę się, że możemy uczestniczyć w tym projekcie.

Wójt Zbigniew Woźniak także nie krył zadowolenia z okoliczności spotkania.
- Jesteśmy niewielką, ale ambitną gminą. Nawet ten wkład własny nas nie przeraża. Powiem tak może nieskromnie - nasza gmina ma pierwszy na Mazowszu autobus elektryczny, który świetnie się sprawdza. Cieszy nas, że podejmowane są kolejne działania, idące właśnie w tym kierunku.

Liderem całego projektu jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Koszt na ten moment to około 380 milionów, jaka będzie ostateczna kwota to się dopiero okaże. Udział własny jest określany jako 15%. Jeśli uda nam się przebrnąć przez tę fazę to będziemy się porozumiewać z samorządem powiatu sokołowskiego i z naszymi partnerami w kwestii tego, jak się tymi kosztami podzielić. Oczywiście będzie to proporcjonalnie do możliwości. Nie będziemy chcieli znacznie obciążać gmin czy powiatu. To, że podpisujemy dzisiaj to porozumienie to jest wysłanie kuponu i otwarcie możliwości. Za to naszym partnerom serdecznie dziękuję - dodał po podpisaniu umów Adam Struzik.

 

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Już widzę korki na przejeździe kolejowym na Węgrowskiej

KL
2021-11-26 14:46:56
Strona 1/1






Dane kontaktowe