29
2022
2017-12-05

Ukazał się nowy biuletyn STS-K


W piątkowy wieczór 1 grudnia w Galerii DOM Sokołowskiego Ośrodka Kultury odbyło się Jesienne Spotkanie Przyjaciół Sokołowa, zorganizowane przez Zarząd Sokołowskiego Towarzystwa - Społeczno Kulturalnego i Dyrekcję SOK. Głównym punktem programu była prezentacja 33 numeru biuletynu „U nas na Podlasiu”.

Licznie przybyłych uczestników wieczoru - członków i sympatyków Towarzystwa powitał dyrektor SOK Marcin Celiński. Spotkanie prowadziła Prezes STS-K Krystyna Matysiak. Okazało się, że razem z Hanną Lecyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sokołowie Podl. przygotowały na początek niespodziankę – fragmenty filmu dokumentującego udział biblioteki z ul. Kolejowej w akcji Narodowe Czytanie. Przypomnijmy - w tym roku czytano dramat Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”. Pracownicy placówki i młodzież z Grupy Literackiej Wiraż oraz przedstawiciele różnych środowisk wcielając się w postaci z „Wesela” przygotowali wspaniałe widowisko. Było nie tylko czytanie, ale też scenki teatralne, odpowiednie kostiumy i scenografia, weselny stół, ludowe piosenki w wykonaniu „Seniorynek” i wspólne śpiewanie, czyli i refleksja nad słowem narodowego wieszcza, i znakomita zabawa. Film w całości jest dostępny na stronie MBP. Nietypowy początek spotkania przypadł do gustu jego uczestnikom, którzy nagrodzili inicjatywę wielkimi brawami. Zebranym szczególnie podobały się aktorskie wcielenia dyrektor Biblioteki.

W dalszej części wieczoru Krystyna Matysiak omówiła najnowszy numer biuletynu, który podobnie jak i inne dotychczas wydane łączy historię ze współczesnością, pamięć o ludziach z wyjątkowym wydarzeniem w dziejach naszej Ojczyzny. Na stronach tego numeru znajduje się obszerna relacja Hanny Lecyk o działaniach Biblioteki Miejskiej (stąd film – niespodzianka) oraz wspomnienie Wandy Wierzchowskiej, Honorowej Prezes STS-K, o dawnej ulicy Kolejowej. Drugą podróżą w czasie jest bardzo interesujący wywiad Krystyny Matysiak z Zofią Brzezińską, przedstawicielką społeczności romskiej Sokołowa, która z nostalgią wspomina czasy wędrówek cygańskich taborów. O wędrówkach, a właściwie podróżach życia piszą kolejni autorzy – Marcin Celiński o pobycie ZPiT „Sokołowianie” w Indonezji i Singapurze oraz Wojciech Kusiak o samotnej rowerowej wyprawie Szlakiem św. Jakuba z Sokołowa do Santiago de Compostela. Z kolei Izabela Staręga napisała artykuł o narodzinach Polski po 123 latach niewoli i tworzących się wtedy organach władzy centralnej i samorządowej. W numerze nie zabrakło wspomnień o ludziach Sokołowa, którzy odeszli w ostatnim czasie – Władysławie Piecyku i Andrzeju Markuszu, a także o Polakach stąd ratujących Żydów. Tradycyjnie są też relacje o ostatnich działaniach STS-K i liczący już 67 punktów katalog wydawnictw Towarzystwa.

Następny numer biuletynu „U nas na Podlasiu”, w związku ze zbliżającym się rokiem jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, będzie między innymi poświęcony miastu i jego mieszkańcom, a szczególnie władzom z lat 1918 – 1939. W związku z tym Krystyna Matysiak prosiła i apelowała o to, aby, kto może, podzielił się z STS-K wspomnieniami i pamiątkami z tamtych lat.
Wieczór uświetnił występ duetu Monika Gowrońska - śpiew, Piotr Jankowski – fortepian, którzy pięknie wykonali kilka klimatycznych piosenek związanych z jesienią. Nie zabrakło czasu na rozmowy przy kawie.

Biuletyn, sfinansowany przez Burmistrza Miasta Sokołów Podlaski Bogusława Karakulę, dostępny jest w punkcie informacji SOK. Dodajmy, że ten numer został wydany przez EFEKT STUDIO Sp. z oo., wydawcę tygodnika Wieści Sokołowskie, które sprawowały patronat medialny nad wydarzeniem.

J.O. 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe