Uczniowie zakończyli zagraniczne praktyki
Młodzież w ramach zdobywania wiedzy oraz nabywania umiejętności praktycznych pracowała między innymi przy renowacji terenów zielonych (głównie gaje oliwne), poznawała technologie uprawy jabłek w 10-cio hektarowym sadzie zlokalizowanym w rolniczo - sadowniczej miejscowości Korifi. Pracowali także w sadach nastawionych na uprawę kiwi oraz brzoskwini, dzięki czemu dość obca technologia uprawy tych roślin stała się kwestią nieco bliższą. To wszystko za sprawą Pana Paulo, który zaprezentował jak uprawia się te rośliny. Oprócz wiedzy rolniczo- sadowniczej młodzież dzięki wizycie w przedsiębiorstwie w miejscowości Skotina Iliotriwo miała możliwość zapoznania się z technologią produkcji oliwy z oliwek. Właściciel przedsiębiorstwa Pan Asterios Grimuras zabrał ich w piękną, merytoryczną podróż w świat Faktorii Oliwy. Młodież dowiedziała sie,̨ jak wygląda cały proces produkcji oliwy z oliwek i jakie inne zastosowanie mają oliwki, bowiem jest to surowiec, który w zasadzie jest przerabiany w całości. Nie marnuje się nic z pestkami włącznie. Dowiedzieli się także, jak poznać zafałszowaną oliwę. Zgodnie z kierunkiem projektu i zasadą „od pola do stołu” młodzież zapoznała się także z możliwościami zbytu, kanałami dystrybucji czy reklamą greckich produktów rolniczo-sadowniczych. Mieli okazję do zaobserwowania w praktyce jak funkcjonują przedsiębiorstwa rolnicze i przetwórnie w Grecji. Dzięki temu młodzież w ramach części ekonomicznej wyjazdu porównała ekonomikę rolną funkcjonującą w Grecji na tle polskiej. Młodzież udała się także na rynek lokalny, gdzie mogła zaobserwować między innymi sprzedaż bezpośrednią.
W ramach wszystkich zajęć mieli niepowtarzalną okazję do konfrontacji wiedzy teoretycznej w praktyką. Ważną kwestią, którą niewątpliwie należy poruszyć była niepowtarzalna okazja do doskonalenia języka angielskiego. W myśl zasady, że tego typu wyjazdy oprócz wiedzy merytorycznej i zdobywania umiejętności praktycznych powinny pomagać otwierać się na nowe, dostrzegać piękno tego świata oraz zdobywać bezcenne wspomnia, młodzież udała się również na zaplanowane w harmonogramie praktyk wycieczki. Jedną z nich były Meteory - jedno z najbardziej zapierających dech w piersiach miejsc na mapie Europy i Grecji. Meteory są to niesamowite formacje skalne zlokalizowane w miejscowości Kalambaki. Zostały one wpisane na listę UNESCO w 1988 r. Powstanie Meteorów związane było z odkładaniem się osadów rzecznych na brzegach prehistorycznego morza, które jakieś 25 milionów lat temu pokrywało te tereny. Ale to nie same skały są tu największą atrakcją! Najbardziej niesamowite jest to, że na skałach, gdzieś wysoko, niemal wśród chmur, wieki temu ulokowały się… klasztory. Natomiast w ramach drugiej wycieczki odbyliśmy rejs na wyspę̨ Skiathos. Piasek na tej plaży odbija promienie słoneczne za sprawą zawartej w nim miki, co w efekcie powoduje złudzenie złotego piasku.
W ramach integracji zorganizowano tzw. wieczór polsko-grecki. Wspaniała atmosfera w greckim stylu przy rytmach Greka Zorby zachwyciła nas wszystkich poczynając od opiekunów kończąc na młodzieży. Grupa folklorystyczna
w regionalnych strojach zaprosiła nas do wspaniałej zabawy przy muzyce granej na żywo, a cały wieczór na długo pozostanie w naszej pamięci.
Jak się okazało praktyki w Grecji, to nie tylko nauka nowych rzeczy, zdobywanie nowych umiejętności, poznawanie innej kultury, ale również nauka bezinteresownej pomocy, bowiem w ramach wolontariatu nasza młodzież wykonywała prace porządkowe na plaży. Jak się okazało mamy wspaniałą młodzież, która rozumiała, że plaża ta przez dwa tygodnie była naszym wspólnym dobrem, więc i my musimy o nią zadbać. Nie zabrakło też czasu na aktywność fizyczną i plażowanie. Moglibyśmy jeszcze wiele pisać, ale przyszedł czas na podsumowanie - "podróżowanie jest fatalne w skutkach dla uprzedzeń, fanatyzmu i zaściankowości" i my pod tym się podpisujemy. Dzięki tym praktykom młodzież przede wszystkim zdobyła nową wiedzę i umiejętności. Jednak oprócz wiedzy merytorycznej jest to również wiedza o miejscu, do którego wyjechali, o ludziach, którzy tam mieszkają̨, o tradycjach i zwyczajach panujących w Grecji o kuchni, której zawsze warto spróbować czy o kulturze, którą trzeba szanować. Otworzyli umysły na nowe, dostrzegli piękno Grecji. Bez wątpienia też odkryli swój talent komunikacyjny. Zdobyli bezcenne doświadczenia. Uzmysłowili sobie również, że świat jest ogromny, a my jesteśmy jedynie częścią tej ogromnej całości
- a to z kolei uczy pokory.
Z całą pewnością uczestnictwo w tym projekcie będzie mile widziane w życiorysie młodzieży i wysoko cenione przez przyszłych pracodawców – świadczy bowiem o ambicji oraz zaradności danej osoby. Ten wyjazd nauczył młodzież radzenia sobie w obcym kraju, w nowych warunkach - na pewno więc będzie stanowił świetną okazję do tego, aby zacząć odważniej patrzeć w przyszłość i podejmować odważne decyzje, co będzie nie bez znaczenia w dorosłym życiu.
ZS CKR Sokołów Podlaski
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu