Uczniowie chwalą sobie te zajęcia...
Gmina Ceranów przystąpiła do realizacji projektu, który pozwoli dzieciom i młodzieży rozwijać swoją wiedzę na zajęciach pozalekcyjnych i uzyskać lepsze wyniki podczas egzaminów i sprawdzianów.
Projekt „Rozwój oferty edukacyjnej w Gminie Ceranów” współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Będzie realizowany do 30 lipca 2011 r. Jego całkowity koszt to 49 974 zł
Średnio i niżej
Autorem pomysłu i inicjatorem złożenia wniosku o dofinansowanie był wójt gminy Ceranów Mirosław Onyszk.
- Widziałem potrzebę wzbogacenia oferty edukacyjnej skierowanej do dzieci i młodzieży z naszych szkół. Dotychczas uczniowie korzystali jedynie z obowiązkowych zajęć szkolnych , brakowało im dostępu do dodatkowych propozycji. Właśnie ten brak możliwości dokształcania się sprawia, że wyniki egzaminów gimnazjalnych i sprawdzianów wahają się u nas na średnim lub niżej niż średnim poziomie – podkreśla wójt. - Według danych CKE w szkołach gminy Ceranów uczniowie mają największy problem ze stosowaniem terminów, pojęć i procedur z przedmiotów matematyczno przyrodniczych w praktyce życiowej i w dalszym kształceniu oraz ze stosowaniem wiedzy i umiejętności do rozwiązywania problemów. Istnieje również grupa najlepszych uczniów, do których należy skierować zajęcia ponadprogramowe, aby doskonalić i poszerzać ich wiedzę i umiejętności. Stąd konieczność zorganizowania dodatkowych bezpłatnych zajęć podnoszących kompetencje uczniów.
Ciekawe propozycje
Projekt realizowany jest w partnerstwie z Zespołem Szkół w Ceranowie.
- Zajęcia z języka angielskiego prowadzone są w 6 grupach, wybranych według stopnia zaawansowania wiedzy uczestników. Na te zajęcia uczęszcza 70 uczniów, łącznie zostanie przeprowadzonych 166,5 godziny zajęć – wylicza Katarzyna Kołodziej, sekretarz gminy Ceranów i kierownik projektu. - Zajęcia edukacyjne z nauk matematyczno przyrodniczych prowadzone są w 5 grupach, dla 25 uczniów szkoły podstawowej - z matematyki i przyrody, dla 34 gimnazjalistów - z chemii i fizyki. Łącznie potrwają166,5 godziny. Zajęcia edukacyjne wyrównujące szanse rozwojowe prowadzone są w 6 grupach. Na zajęcia muzyczne uczęszcza 31 uczniów, plastyczne - 23, teatralne - 31 i taneczne - 56 uczniów. Przewidzianych zostało na nie 99 godzin.
Do przeprowadzenia zajęć zostało zatrudnionych siedmiu nauczycieli, posiadających odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie.
W ramach projektu kupione zostaną materiały szkoleniowe, plastyczne i pomoce naukowe, m.in. tablica interaktywna do chemii, które po zakończeniu programu zostaną przekazane Zespołowi Szkół w Ceranowie.
Są zadowoleni
Autorzy projektu przygotowali też niespodziankę dla uczestników zajęć. Będzie nią wyjazd studyjny do teatru, ze zwiedzaniem kulis i obejrzeniem sztuki.
- Na zakończenie projektu wszyscy uczestnicy otrzymają certyfikaty uczestnictwa. Planowane są występy grupy tanecznej, koncert muzyczny i przedstawienie teatralne. Już widzimy, że uczniowie chętnie uczestniczą w zajęciach, są z nich zadowoleni i chwalą prowadzących je nauczycieli. Oczekiwania uczniów to: poprawa wyników w nauce, uzupełnienie braków oraz rozwijanie swoich umiejętności i talentów – podsumowuje Katarzyna Kołodziej.
OPR. B. GONTARZ
FOT. UG CERANÓW
« wróć | komentarze [1]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Najpierw trzeba edukować nauczycieli w tej szkole, a potem uczniów. W Ceranowskiej szkole mało który nauczyciel ma odpowiednie wykształcenie, do tego żeby uczyć w szkole, większość jest po szkole rolniczej w Lubiejewie! |
Absolwent tej szkoły!!! 2011-02-02 22:07:05 |