2020-02-25
„U nas na Podlasiu”
W czwartek 13 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Kolejowej w Sokołowie Podlaskim miała miejsce promocja nowego, 35. numeru biuletynu „U nas na Podlasiu”. Częścią wydarzenia był pokaz archiwalnych fotografii zdjęć naszego miasta, a spotkanie uświetnił występ zespołu wokalno- instrumentalnego działającego przy MGOK w Kosowie Lackim.
Zebranych powitała Hanna Lecyk, dyrektor biblioteki, która zaprosiła do obejrzenia pokazu multimedialnego „Sokołów - historia zapisana w budynkach", przygotowanego przez Dział Dokumentacji Dziejów Miasta. Pokaz zdjęć z okresu międzywojennego, II wojny światowej oraz PRL-u, wzbogacony komentarzem historycznym przez pracownika biblioteki, wzbudził duże zainteresowanie.
W dalszej części spotkania Krystyna Matysiak, prezes Sokołowskiego Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego zaprezentowała działania STSK z ostatnich miesięcy i zawartość biuletynu. Interesującą jego częścią są między innymi wspomnienia Wiesława Rejowskiego o historii „Zakładu Mięsnego w Sokołowie Podlaskim”. Można też przeczytać o trzydniowej konferencji naukowej „Język zwierciadłem kultury”, sztandarowej imprezie Towarzystwa, zorganizowanej w sierpniu 2019 r. w Sokołowie we współpracy z Towarzystwem Kultury Języka, o projekcie „Dialog pokoleń”, realizowanym wspólnie z TKJ oraz o Międzynarodowym Obozie Gwaroznawczym w Gródku. Nie zabrakło cyklu „Każde życie to historia” - tym razem są to wspomnienia autorstwa matki i Wandy Wierzchowskiej o Marku Kołodziejskim. W numerze znajduje się też relacja o kolejnym Jarmarku na Szewskim Rynku i katalog wydawnictw STSK. Tradycyjnie biuletyn ma staranną szatę graficzną (druk Efekt Studio) i wzbogacony jest bardzo licznymi fotografiami.
Uczestnicy spotkania otrzymali numer bieżący wydawnictwa, jak też niektóre archiwalne. Wszystkie numery biuletynu „U nas na Podlasiu” dostępne są Bibliotece Miejskiej. Prezes Krystyna Matysiak apeluje o pisanie wspomnień i przesyłanie na adres Sokołowskiego Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego stk-k@wp.pl lub pośrednictwem Urzędu Miasta czy Sokołowskiego Ośrodka Kultury: „Drodzy Państwo. Lata 60-te, 70-te, 80-te, to już historia. Nie zgubmy jej, zachowajmy...”
Muzycznie wieczór umilili wykonawcy z Kosowa. Zespół w składzie Witold Radomski, Artur Ziontek, Szymon Rytel i Filip Godlewski zaprezentował autorskie piosenki W. Radomskiego i jego kompozycje do słów innego kosowianina, Piotra Siemieniuka. Nastrojowe utwory i ich wykonanie bardzo podobały się zgromadzonym, a sympatyczni muzycy nie odmówili bisu.
J.O.
« wróć | komentarze [0]