29
2022
2018-05-22

„Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia”


Tymi słowami wypowiedzianymi niegdyś przez Alberta Einsteina, rozpoczęła uroczystość 25-lecia nadania imienia Ks. Gen. Stanisława Brzóski Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 w Sokołowie Podlaskim dyrektor Grażyna Skonieczna. Wyjątkowy jubileusz odbył się w piątek 18 maja 2018 r.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w sokołowskiej konkatedrze. Wzięli w niej udział uczniowie, absolwenci, byli i obecni pracownicy szkoły, rodzice uczniów, władze samorządowe z burmistrzem Bogusławem Karakulą na czele i sympatycy placówki. Mszy przewodniczył Biskup Drohiczyński Tadeusz Pikus.

Następnie wszyscy zebrani wraz z pocztem sztandarowym udali się do budynku Sokołowskiego Ośrodka Kultury, gdzie miały miejsce dalsze uroczystości.

Jako pierwsza głos zabrała dyrektor szkoły Grażyna Skonieczna, która powitała przybyłych gości.

Kolejnym punktem uroczystości była prezentacja multimedialna „25 lat z naszym patronem” przygotowana przez rodzeństwo absolwentów - Weronikę i Szymona Grochowskich oraz Pawła Kryszczuka przy współpracy z Mirosławą Gierzyńską-Guzek i Jackiem Maliszewskim.

Dzięki prezentacji przenieśliśmy się 25 lat wstecz do dnia 22 maja 1993 roku, kiedy po wielu latach starań i przygotowań Szkole Podstawowej nr 4 w Sokołowie Podlaskim nadano zaszczytne imię Ks. Gen. Stanisława Brzóski – generała i naczelnego kapelana powstania styczniowego.

Tego dnia podczas uroczystej Mszy Świętej w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Sokołowie Podlaskim Biskup Drohiczyński Władysław Jędruszuk poświęcił sztandar szkoły. Następnie wszyscy zebrani udali się pod pomnik księdza Brzóski, aby złożyć kwiaty. Później brać szkolna, rodzice i zaproszeni goście z towarzyszeniem orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej przeszli ulicami miasta do szkoły. Tam, po wysłuchaniu hymnu państwowego, wręczono poświęcony sztandar pocztowi sztandarowemu. Przedstawiciele wszystkich klas złożyli uroczyste ślubowanie, po którym nastąpiło symboliczne wbicie gwoździ w drzewce sztandaru. Uroczystość zamykała część artystyczna przygotowana przez uczniów. Był to mini spektakl przedstawiający sceny z życia księdza Brzóski przeplatane wierszami i fragmentami życiorysu bohatera.

Od tej pory postać patrona została na stałe wpleciona w treści programu wychowawczego szkoły. Co roku organizowane były uroczystości z okazji Dnia Patrona, konkursy literackie, plastyczne oraz konkursy wiedzy o bohaterze.

W roku 1995 z okazji 130 rocznicy śmierci ks. gen. Stanisława Brzóski do ceremoniału szkoły został wprowadzony własny hymn. W wyniku konkursu wybrano utwór o tytule „Hymn na cześć księdza Brzóski”. Autorem tekstu pieśni jest ks. Mieczysław Rzepniewski, muzykę zaś skomponował Zbigniew Orzełowski.

Podczas prezentacji przypomniano również wszystkie ważne wydarzenia dla społeczności szkolnej: „Majówki w Czwórce”, biegi „Śladami księdza Brzóski” czy rajdy rowerowe o tej samej nazwie.

Złotymi literami w historii szkoły zapisał się dzień 29 maja 2008 r. Tego dnia, po wieloletnich staraniach ówczesnego dyrektora Kazimierza Wilczyńskiego, ksiądz generał Stanisław Brzóska został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego.

Po obejrzeniu prezentacji głos zabrali prowadzący, dwójka absolwentów, Milena Jabłońska oraz Filip Moczulski, którzy przybliżyli zebranym życiorys patrona szkoły.

Następnie na scenie zaprezentowali się młodzi aktorzy. Przedstawili oni spektakl o ostatnich wydarzeniach z życia ks. Brzóski i jego adiutanta Franciszka Wilczyńskiego. Po przejmującym widowisku najmłodsi uczniowie zadeklamowali wiersz o patronie, a później absolwenci wykonali hymn szkoły przy akompaniamencie Zbigniewa Orzełowskiego. Część artystyczną przygotowały nauczycielki – Hanna Grochowska i Urszula Danielska.

Kolejnym wzruszającym momentem był walc do melodii z filmu „Noce i dnie” Waldemara Kazaneckiego zaprezentowany przez uczniów, rodziców i absolwentów szkoły. Choreografię przygotowali Patryk Częścik i Włodzimierz Kucharczyk.

Część artystyczną zamknęła etiuda taneczna w wykonaniu uczniów. Choreografię przygotowała absolwentka Wiktoria Benedykciuk, a muzykę - Adam Tokarski. Próby z uczniami prowadziły: Agata Celińska, Katarzyna Kudelska-Tomczuk i Małgorzata Nowak.

Podczas trwania uroczystości rozstrzygnięto, cieszące się dużym zainteresowaniem, konkursy. Pierwszym z nich był konkurs plastyczny "Ks. Gen. Stanisław Brzóska w mojej wyobraźni". Komisja konkursowa nagrodziła trzy laureatki:

I miejsce zajęła Nikola Wilk z klasy IIId
II miejsce zajęła Zuzanna Młynik z klasy IIId
III miejsce zajęła Alicja Pencak z klasy IIc

W konkursie na ciastko jubileuszowe należało wykonać ciastko nawiązujące do postaci patrona szkoły lub obchodów 25-lecia nadania imienia szkole. Jury przyznało następujące miejsca:

I miejsce - Jerzy Garczyński z klasy Vb
II miejsce - Szymon i Karolina Mróz z klas IVb i Ia
III miejsce - Mateusz Wyszomierski z klasy IIc

Trzecim konkursem był szkolny konkurs na piosenkę jubileuszową. Komisja przyznała trzy miejsca w dwóch kategoriach wiekowych - klasy I-III oraz IV-VII:

W kategorii młodszej nagrodzeni zostali:

I miejsce - Izabela Przeździecka z klasy IIb
II miejsce - Stanisław Gargaś z klasy IIIc
III miejsce -  Lilianna Nowotniak z klasy IIc

W kategorii starszej zwyciężyli:

I miejsce - Olga Błachnio z klasy Vb
II miejsce - Bartłomiej Bujalski z klasy Va
III miejsce - Julia Szóstak z klasy IVb

Dwie finałowe piosenki zaprezentował chór „niespodzianka”, czyli kadra pedagogiczna szkoły, której przygrywał na gitarze nauczyciel muzyki Piotr Przeździecki.

Przez 25 lat od dnia nadania szkole imienia, jej mury opuściło 1700 uczniów. Niektórzy z absolwentów nagrali krótkie filmy z pozdrowieniami, które zostały wyświetlone podczas gali. Filmowe pozdrowienia przesłali: Emil i Kacper Benedykciuk, Miłosz Cierebiej, Urszula Kamińska, Joanna Banaszkiewicz, Patrycja Lejnert, Piotr Domański, Ola Szczekutek oraz była wicedyrektor i nauczycielka j. rosyjskiego Krystyna Księżopolska.

Na zakończenie przyszedł czas na życzenia, gratulacje i podziękowania. Kwiatami uhonorowano byłych pracowników szkoły na czele z dyrektorem Kazimierzem Wilczyńskim oraz obecnych i byłych przewodniczących Rady Rodziców. Podziękowania za pomoc w organizacji uroczystości i udostępnienie sceny SOK złożono na ręce dyrektora Marcina Celińskiego.

Wicedyrektor szkoły Grażyna Kaczmarczyk odczytała list gratulacyjny od senatora RP Waldemara Kraski. Życzenia w imieniu radnych miejskich złożył burmistrz Bogusław Karakula. Dołączyli się do nich dyrektorzy placówek oświatowych i zaprzyjaźnionych przedsiębiorstw, dyrektor SOK Marcin Celiński, komendantka Hufca ZHP w Sokołowie Podlaskim hm. Bożenna Hardej oraz przedstawiciele Rady Rodziców.

Zakończeniem uroczystości było głośne i donośne „Sto lat” odśpiewane przez wszystkich zgromadzonych.

Jubileusz 25-lecia nadania szkole imienia wpisuje się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, o którą odważnie walczył ksiądz generał Stanisław Brzóska. Jest to doskonała okazja, aby uświadomić młodym ludziom, że patriotyzm, odwaga i gotowość do poświęceń to wartości ponadczasowe.

Redakcja "Wieści Sokołowskich" życzy wszystkim uczniom, absolwentom i pracownikom Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Sokołowie Podlaskim kolejnych, równie pięknych i wzruszających jubileuszy w przyszłości.

Katarzyna Dybowska,
dziennikarka i absolwentka szkoły
 






























































 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe