29
2022
2017-02-19

Trzynastu radnych za


W środę 15 lutego w budynku Urzędu Gminy w Sabniach obradowały połączone komisje Rady Gminy. W głosowaniu radni stosunkiem głosów 13 do 1 (przeciwny był radny  z Niecieczy),    przyjęli projekt uchwały w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego w Gminie Sabnie. Uchwała ma zostać podjęta we wtorek 21 lutego 2017 r. na XXXI sesji  Rady Gminy Sabnie, o czym napiszemy w kolejnym numerze naszego tygodnika.  

Środowe głosowanie poprzedziły pełne emocji wypowiedzi niektórych radnych i licznie przybyłych rodziców uczniów ze szkoły w Zembrowie. Na posiedzeniu połączonych Komisji prawie w komplecie zjawili się też nauczyciele Szkoły Podstawowej w Zembrowie. Obecność niecodziennych uczestników obrad spowodowana była tym, że  w Urzędzie Gminy w Sabniach i wśród radnych pojawił się pomysł zmniejszenia stopnia organizacyjnego szkoły w Zembrowie.  Placówka  ta  stałaby się filią szkoły w Sabniach i zostałaby zredukowana do klas I – III. Komisja Oświaty przegłosowała już taki projekt w poniedziałek, ale mobilizacja zainteresowanych, a szczególnie radnego i sołtysa Zembrowa Tadeusza Kościuszki skłoniła władze do ponownego przeanalizowania ustawy o reformie oświaty. Ustawa bowiem nie dopuszcza przekształcenia jednej szkoły podstawowej w filię innej. Radny Kościuszko, który rozmawiał z Dyrektorem siedleckiej Delegatury Kuratorium  Oświaty w Warszawie Adamem  Skupem poinformował, że Rada Gminy w myśl ustawy jest zobowiązana do przekształcenia  istniejących sześcioklasowych  publicznych szkół podstawowych w szkoły ośmioklasowe. Wójt uznał ze popełniono błąd, przewodniczący Mikołajczuk zaapelował, żeby nie marnować tego, co stworzyli nasi dziadkowie. – Mnie już serce boli od tego zamykania – dodał.    
Ostatecznie zgodnie z załącznikiem nr 1 do w/w projektu, od dnia 1 września 2017 r. do 31 sierpnia 2019 r. plan sieci publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Sabnie, a także granice obwodów przedstawiają się następująco: Szkoła Podstawowa im. Heleny Mniszek w Zespole Szkół w Sabniach - Chmielnik, Grodzisk, Hilarów, Hołowienki, Jadwisin, Klepki, Kostki-Pieńki, Kupientyn, Kupientyn-Kolonia, Nieciecz Włościańska, Nieciecz Dwór, Niewiadoma, Pieńki Suchodolskie, Sabnie, Suchodół Szlachecki, Suchodół Włościański, Wymysły; Szkoła Podstawowa w Zembrowie – Kolonia Hołowienki, Kolonia Kurowice, Kurowice, Stasin, Tchórznica Szlachecka, Tchórznica Włościańska, Zembrów. Wg. załącznika nr 3 do projektu, taki sam jest projekt planu sieci ośmioletnich szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Sabnie, a także granice obwodów tych szkół do 1 września 2019 roku.

Na posiedzeniu zabrakło osób, które, jak mówili niektórzy radni, są odpowiedzialne za   projekt przyjęty na poniedziałkowym posiedzeniu Komisji Oświaty. Pytany o to wójt Wyszyński poinformował, że niektórzy pracownicy są na koniecznych badaniach psycho-technicznych.

Obecne władze Ministerstwa Edukacji Narodowej   przewidziały, że wiele samorządów między innymi  w obliczu trudnej sytuacji finansowej,  będzie  chciało likwidować  mniejsze szkoły lub zmniejszać ich stopień organizacyjny. Dlatego ustawa nie dopuszcza takiej możliwości.
Warto dodać, że liczba  uczniów w Szkole Podstawowej w Zembrowie waha się , w zależności od roku, od 60 do 70 (obecnie jest ich 62). Obok szkoły znajduje się przedszkole, które podlega Zespołowi Szkół w Sabniach.



J.O.
 

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Podstawowe pytanie jest takie: ile decyzja rady o utworzeniu ośmioletniej szkoły w Zembrowie będzie kosztowała podatników? W artykule tego brakuje.

?
2017-02-20 09:17:05
Strona 1/1






Dane kontaktowe