29
2022
2014-05-09

Trzeciomajowe Święto w Sokołowie


W minionym tygodniu świętowaliśmy 223. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, ustawy rządowej przyjętej przez aklamację 3 maja 1791 r. przez Sejm Czteroletni po burzliwej debacie na Zamku Królewskim w Warszawie.

Konstytucja 3 Maja regulowała organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Konstytucja ustanowiła trójpodział władzy. Władzę ustawodawczą miał stanowić dwuizbowy parlament, funkcję wykonawczą - król i odpowiedzialny przed Sejmem rząd, zwany Strażą Praw, funkcję sądowniczą powierzano niezależnym trybunałom.  Ostatni artykuł dokumentu poświęcono "sile zbrojnej narodowej", której celem miała być obrona suwerenności kraju.
Ustawa Rządowa z 3 V 1791 była pierwszą pisaną, nowoczesną polską konstytucją, a trzecią na świecie, po amerykańskiej (1787) i szwedzkiej (1789). Jej celem miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r. Próba wprowadzenia konstytucji w życie została zniweczona już w połowie 1792 r. Było to związane z konfederacją targowicką (zawiązaną przez przywódców obozu magnackiego w celu przywrócenia poprzedniego ustroju Rzeczypospolitej pod hasłami obrony zagrożonej wolności przeciwko reformom Konstytucji 3 Maja) i wkroczeniem armii rosyjskiej w granice Polski.
Konstytucja 3 Maja stanowi ważny element pamięci zbiorowej, bez której nie może istnieć żadna wspólnota. Stała się ona symbolem dążeń do odzyskania niepodległości i suwerenności Rzeczypospolitej, niezależnie od przeszkód wewnętrznych i zagrożeń zewnętrznych. 
W Sokołowie Podlaskim uroczyste obchody 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się w o godzinie 12.30 Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w parafii konkatedralnej. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. prałat Andrzej Krupa.
Po Eucharystii zgromadzeni wysłuchali programu patriotycznego w wykonaniu zespołu wokalnego Voci Cantati, działającego przy Sokołowskim Ośrodku Kultury. Następnie ulicami miasta odbył się przemarsz licznej grupy mieszkańców regionu, w tym pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz i instytucji, harcerzy i innych uczestników uroczystości oraz złożenie kwiatów w miejscach pamięci narodowej. Uroczyste zakończenie pochodu miało miejsce przy Pomniku Niepodległości. Tam Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski Bogusław Karakula skierował do zgromadzonych przemówienie, w którym nawiązując do tragicznych wydarzeń z historii Sokołowa i regionu, przypomniał eksterminację mieszkańców związaną z obroną polskości. Dziękował zebranym za przybycie. Następnie delegacje złożyły przed pomnikiem wiązanki kwiatów.

JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe