29
2022
2011-02-15

Trzeba zdrowia - by się leczyć!


– Nie wszyscy mają możliwość leczyć się w Sokołowie. Gmina Jabłonna powinna zadbać, by ludzie mogli robić to u dobrych lekarzy na miejscu – apelowała na sesji mieszkanka Wirowa.

O sytuacji w jabłońskim ośrodku zdrowia mówiono kilkakrotnie na sesjach w ubiegłej kadencji. Głównie w kontekście zakupu sprzętu do gabinetu stomatologicznego. Mniej uwagi poświęcono temu, jak funkcjonuje cała placówka. Do 2012 roku jest czas, by dostosować polskie placówki zdrowia do wymogów unijnych. Wiele samorządów ma z tym poważny problem.

Zaczynają się schody…
Nasz czytelnik opisał nam uwagę na techniczną stronę funkcjonowania ośrodka zdrowia w Jabłonnie Lackiej.
- Gdyby poszukać największych absurdów w gminie Jabłonna Lacka, miejsce na podium z pewnością zająłby sposób zagospodarowania ośrodka zdrowia – napisał mieszkaniec gminy. - Pacjent z bolącym zębem, który gotów jest do największych sprinterskich wyczynów, żeby tylko szybko znaleźć pomoc – ma do dyspozycji gabinet na parterze budynku. Wystarczy, że pokona kilka schodków prowadzących do głównego wejścia i… już jest pod drzwiami gabinetu. Wyposażonego w sprzęt kupiony dzięki hojności rady gminy. Co innego – gabinet rehabilitacyjny. Tu zaczynają się schody. I to dosłownie, bo trzeba wspinać się na piętro. Pacjenci mogą skorzystać z wejścia na tyłach budynku. Wtedy mają do pokonania 26 schodków – wąskich, stromych, niewygodnych. Ale mogą sobie za to odpocząć na dwóch „zakrętach”. Nieco dłuższą drogę muszą pokonać ci, którzy zdecydują się wspiąć po kilku schodkach przy głównym wejściu do budynku. W holu muszą skręcić w prawo, przecisnąć się przez wąski korytarzyk i już są na klatce schodowej prowadzącej do gabinetu rehabilitacyjnego. I zostaje im jeszcze 17 schodków by dotrzeć do celu.

W godziwych warunkach
O ośrodku, ale w kontekście lekarzy, rozmawiano też na styczniowej sesji Rady Gminy Jabłonna Lacka.
- Mamy w ośrodku doktora Nowaka, nikt do niego nic nie ma, ale ma on już swoje lata, choruje. Dlaczego zabrano nam stąd panią doktor Roguską? - zapytała mieszkanka Wirowa. - Nie wszyscy mogą jeździć leczyć się do Sokołowa. Trzeba pomyśleć o tym, kto w przyszłości będzie pracował w naszym ośrodku. Gmina powinna zadbać, by ludzie mogli leczyć się u dobrych lekarzy tu, na miejscu.
- Warunki w ośrodku, który jest własnością gminy, są podobne od wielu lat. Byłem u dyrektora SP ZOZ, rozmawialiśmy o tym, co można zrobić – odpowiadał wójt Wiesław Michalczuk. - Mam zapewnienie dyrektora, że będzie się starał znaleźć lekarza zainteresowanego pracą u nas. Ale przy okazji apeluję do wszystkich, którzy może znają kogoś takiego, o informację. Jeżeli nikt się nie znajdzie do września, być może będzie trzeba pomyśleć nad przekształceniem naszego ośrodka w niepubliczny ZOZ.
- Trudno by lekarz był zadowolony z tego, że przyjmuje pacjentów kątem, w gabinecie dzielonym z pielęgniarkami. Czy to jest godziwe – pytała mieszkanka Wirowa. – Najpierw trzeba zrobić coś, by poprawić warunki pracy lekarzy.
- Na pewno problemu nie lekceważymy i będziemy robić to, co w naszej mocy – zapewniał ją wójt. – Ale nie wszystko w tej sprawie leży w gestii gminy.
TEKST/FOT. BOŻENA GONTARZ

« wróć | komentarze [8]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie sztuka być "Anonimem" i pisać głupoty, bo głupoty są ścigane z mocy prawa. Za pomówienia się odpowiada i ukrycie się za pseudonimem nic tu nie da. Widzę, że "Anonima" mocno dotknęła moja aktywność społeczna. Mieszkańcy wiedzą, że brałem udział w wyborach samorządowych i że prawo do tej czynności potwierdził były wójt na podstawie właśnie meldunku. Nawiasem mówiąc prawo meldunkowe się zmieniło, bo Polska od ładnych paru lat jest członkiem UE, a urzędy nie mają prawa nikogo inwigilować, a zamiast zaświadczeń obowiązują oświadczenia (te ustne także). Nie twierdzę, że robię najwięcej w gminie,czy powiecie, ale jako jeden z nielicznych potrafię o pewnych sprawach mówić wprost, nie kryjąc się i nie plotkując po kątach. Nikt nie powstrzyma mnie od mojej dotychczasowej działalności, pozew zbiorowy o obniżenie wartości handlowej nieruchomości oraz zadośćuczynienie za uciążliwość warunków życia z powodu działalności ubojni w Dzierzbach i tak zostanie złożony. Jak posiadasz odwagę podobną do mojej, to przedstaw się imieniem i nazwiskiem, bo z "Anonimem" polemizował więcej nie będę.

Krzysztof Suchecki do "Anonima"
2011-02-22 12:45:43

O tak pan Suchecki to najwiecej robi w naszej gminie i powiecie Bravo Bravo. Tylko ze niech pan Suchecki sie zajmie wlasnymi sprawami a nie sie wszedzie wtraca. Bo Panie Krzysztofie na pana by też cos sie znalazlo a nawet to iż nie jest pan nawet zameldowany w miejscowosci Dzierzby i każdy mieszkaniec tej miejscowosci to wie. Zajmie sie pan swoimi sprawami i tyle

Anonim
2011-02-22 09:19:55

No widzisz drogi ironisto - zwykły obywatel, a tyle zrobił i to zupełnie bezinteresownie. Kogo więcej byłoby na to stać ?

bezstronny
2011-02-16 16:51:54

Oj Panie Suchecki, bez Pana tyle rzeczy nie mogło się stać!!!

ironista
2011-02-16 15:55:01

W budynku Jabłońskiego GOZ wzorem niepublicznej "Omegi" w Sokołowie Podlaskim i sokołowskiego ZOZ można zainstalować windę korzystając chociażby z dofinansowania PFRON. Swego czasu Wydział Spraw Społecznych Sokołowskiego Starostwa Powiatowego (obsługujący m.in. osoby niepełnosprawne) usytuowano na szczycie kilkupiętrowego budynku, a zapomniano o instalacji windy. Dzięki mojej inicjatywie, a wręcz namolności i notatce prasowej autorstwa red. B.Gontarz jeszcze na łamach "Życia Siedleckiego" ową windę zainstalowano. Szkoda, że ówczesne władze powiatu przypisały sobie zasługi w ułatwianiu życia osobom kalekim, bo wcale się nie spieszyły z założeniem windy, a raczej z upiększaniem swoich gabinetów.

Krzysztof Suchecki
2011-02-16 13:24:37

Niestety, problem ze schodami ma wiele budynków starszych niż 15 lat. Budując wszelkie instytucje, w tym ośrodki zdrowia i szpitale, projektanci zakładali, że będą z nich korzystać wyłacznie osoby zdrowe i w 100% sprawne.

PACJENT
2011-02-16 11:06:37

Cóż,w Jabłonnie chyba słuszną linię przyjęli. Pacjent pokonując schody się autorehabilituje. Rozrusza kości i rehabilitanci mają mniej pracy.

Kulas
2011-02-16 11:04:24

Gdyby pani stomatolog nie była synową byłego wójta, to Rada Gminy nie byłaby aż tak hojna. Skoro już ten sprzęt jest, to niech obecny wójt i Rada Gminy pilnują, by pani stomatolog wywiązywała się z umowy, którą zawarła z Urzędem Gminy i zaczęła wykonywać bezpłatną profilaktykę stomatologiczną u dzieci i młodzieży do lat 18 polegającą m.in. na lakowaniu zębów. Przypominam, że to rodzice w/w zapłacili swoimi pieniędzmi za sprzęt, który użytkuje bezpłatnie pani stomatolog. Póki co, to jedyną profilaktyką jest fluoryzacja, którą prowadzi szkolna higienistka. Co do GOZ w Jabłonnie Lackiej, to trudno będzie go zmienić i zmodernizować, żeby przebić oferty medyczne Sokołowa, który nie jest aż tak bardzo oddalony od całej gminy. Jadąc do Sokołowskich przychodni można przy okazji zrobić zakupy w licznych marketach, co też nie jest bez znaczenia.

Obserwator
2011-02-15 21:43:51
Strona 1/1






Dane kontaktowe