Transplantacja darem życia
Przeszczep organów to dar życia wobec drugiej osoby. Tak o transplantacji mówili zaproszeni goście, podczas konferencji pod hasłem „Transplantacja darem życia”, która odbyła się 29 marca w Sokołowskim Ośrodku Kultury i była zorganizowana dla uczniów sokołowskich szkół średnich.
Podczas spotkania prelekcje wygłosili m.in. przedstawiciel Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, dr hab. med. Tomasz Jakimowicz z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - Samodzielny Publiczny Centralny Szpital Kliniczny, Anna Korcala-Wichary - przedstawiciel Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant, Eugeniusz Karmiłowicz z Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji oraz Przemysław Busz ze Stowarzyszenia Transplantacji Serca im. Profesora Zbigniewa Religi.
W 2018 roku w Polsce pobrano narządy od około 500 zmarłych osób, a przeszczepiono je w sumie 1390 pacjentom. Na kolejne przeszczepy czeka kilka tysięcy osób. Rzeczywiście dawców brakuje. Co zrobić, żeby zwiększyć liczbę dawców?
- Trzeba zwiększyć świadomość społeczną. Po to tutaj jesteśmy, po to opowiadamy państwu o tych problemach, aby przede wszystkim zaznajomić i przekonać do tego, że nowoczesna medycyna powoduje dłuższe życie całej populacji – mówił podczas konferencji dr hab. med. Tomasz Jakimowicz.
Bardzo ważne jest zawiadomienie najbliższych o swojej decyzji. Osoba wyrażająca zgodę na oddanie po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepienia dla ratowania życia i przywracania zdrowia ludziom chorym może nosić przy sobie własnoręcznie podpisane "Oświadczenie woli".
Zgodnie z ustawą z dnia 1 lipca 2005 roku, pobrania komórek, tkanek i narządów ze zwłok ludzkich można dokonać, jeżeli osoba zmarła nie wyraziła za życia sprzeciwu na wykonanie przeszczepu. Ewentualny sprzeciw należy zgłosić osobiście lub listownie (na specjalnym formularzu) w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant - instytucji podległej ministrowi zdrowia, koordynującej na terenie Polski pobieranie i przeszczepianie narządów. Sprzeciw na pobranie narządu wyrażany przez rodzinę zmarłego powoduje, że nie można uratować życia wielu chorym.
Ewelina Wolska
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu