29
2022
2019-06-28

Tradycyjne wianki nad Bugiem


Tradycja nocy świętojańskiej w wielu regionach Polski przetrwała do dziś. Stała się okazją do organizowania pikników, festynów oraz koncertów. Nie inaczej było w sobotę 22 czerwca w Gródku nad Bugiem.

Noc Kupały to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem słońca obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku. Po przyjęciu w Polsce chrześcijaństwa Kościół Katolicki podjął próbę zasymilowania święta z obrzędowością chrześcijańską, ogłaszając noc z 23 na 24 czerwca wigilią św. Jana zwaną potocznie nocą świętojańską.

Kupalnocka to święto miłości i płodności, poświęcone także żywiołom wody i ognia. W trakcie nocnych zabaw i zgromadzeń rozpalano ogniska, w których palono różnego rodzaju zioła. Odbywały się wróżby i obrzędy. Dziewczęta plotły z polnych kwiatów wianki, które następnie puszczały w nurt rzeki. Jeśli wianek został wyłowiony przez kawalera, wróżyło to dziewczynie szybkie zamążpójście, jeśli wianek odpłynął - groziło jej staropanieństwo.

Noc Świętojańska w Gródku nad Bugiem co roku przyciąga wielu fanów tradycyjnych obrzędów i dobrej zabawy. Tegoroczna impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem również za sprawą znakomitej pogody. W przeciwieństwie do lat ubiegłych nie spadła ani jedna kropla deszczu, było ciepło i bezwietrznie.

Wszystkich gości powitał dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury Marcin Celiński. Część koncertową zainaugurował siedlecki zespół Limbos, który zaprosił widownię w podróż po Pejzażach Muzyki Polskiej. Repertuar obfitował w znane na całym świecie polskie marsze, polonezy i oberki. Nie zabrakło także utworów rozrywkowych z pierwszych miejsc list przebojów obecnego i zeszłego roku.

Następnie na scenie pojawiła się znana w naszym powiecie Kapela Wuja Krzycha ze Sterdyni, która skocznie przygrywała ludowe przyśpiewki i piosenki biesiadne.

W części widowiskowej zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca Sokołowianie. Tancerze z różnych grup wiekowych wykonali tańce z różnych regionów naszego kraju. Nie zabrakło także popisów wokalnych.

Głównym punktem imprezy było widowisko obrzędowe. Sokołowianie zaprezentowali puszczanie wianków na Bugu. Zgodnie z tradycją, dziewczęta wrzuciły wianki do wody, a młodzi kawalerowie zwrócili je do rąk swoich wybranek serca. Na zakończenie odbyły się wspólne tańce przy ognisku.

Finałem Nocy Świętojańskiej był koncert 18-osobowej grupy Not Big But Band z Warszawy, zespołu złożonego z ludzi z pasją, energicznych, zapalonych wspaniałą ideą popularyzacji muzyki bigbandowej i szeroko pojętego jazzu.

Organizatorami imprezy byli: Gródek Dwór Sp. z o.o., Sokołowski Ośrodek Kultury, Gmina Jabłonna Lacka oraz Nadbużańska Lokalna Organizacja Turystyczna. Patronat honorowy nad imprezą objął Marszałek Województwa Mazowieckiego, a Komitet Honorowy tworzyli: Senator RP Waldemar Kraska, Wójt Gminy Jabłonna Lacka Wiesław Michalczuk, Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski Bogusław Karakula, Burmistrz Miasta Węgrów Paweł Marchela, członek Siedleckiej Rady Biznesu Krzysztof Borkowski oraz członek Zarządu LOT Wielki Gościniec Litewski Marcin Celiński.


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

www.wiescisokolowskie.pl/galeria/250,noc-swietojanska-w-grodku.html


KDC 


« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe