29
2022
2022-06-01

„To więcej niż pasja” - dwie dekady ZPiT „Sokołowianie”


W piątek 27 maja Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie” świętował 20 lat swojego istnienia. Jubileuszowe uroczystości były okazją do prezentacji dorobku artystycznego Zespołu, wspomnień, gratulacji i podziękowań za nieoceniony wkład w upowszechnianie tradycji ludowej i promowanie polskiej kultury, a także Sokołowa, regionu i kraju na festiwalach w kraju i za granicą.

Galę na scenie Sokołowskiego Ośrodka Kultury ze swadą prowadził Marcin Celiński, dyrektor placówki, który powitał licznie zgromadzonych. Wśród nich nie zabrakło założycieli Zespołu – senator Marii Koc, wieloletniej dyrektor SOK oraz Jana Rosochackiego, muzyka i wieloletniego kierownika organizacyjnego „Sokołowian”, przed laty dyrektora ZS nr 1 im. K.K. Baczyńskiego (z tej szkoły rekrutowała się większość członków powstającej grupy). Przybyli również: senator Waldemar Kraska, poseł Marek Sawicki, Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski, biskup senior Antoni Dydycz, dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Siedlcach Dariusz Stopa, władze powiatu z wicestarostą Ryszardem Domańskim i przewodniczącym Jackiem Odziemczykiem, władze Miasta z Burmistrzem Bogusławem Karakulą i przewodniczącym Waldemarem Hardejem, przedstawiciele władz gmin ościennych. Nie zabrakło delegacji Polskiej Sekcji CIOFF z Janem Łosakiewiczem na czele, zaprzyjaźnionych zespołów, dyrektorów ośrodków kultury, szkół i innych instytucji, przyjaciół zespołu, w tym prywatnych przedsiębiorców. Dyrektor Celiński szczególnie serdecznie witał byłych członków zespołu, kapeli
i instruktorów oraz rodziny obecnych „Sokołowian”
- To dzięki waszemu poświęceniu „Sokołowianie” mogą rozwijać swoje pasje, prezentować kulturę i poruszać serca tak wielu osób - mówił. W skrócie też przedstawił bogatą historię Zespołu, którego istnienie ma swoje źródło w pasji wielu osób. O tej pasji wypowiadali się też w okolicznościowych klipach członkowie grupy.

Zanim wszystkich obecnych pochłonął świat bogatego ojczystego folkloru, odbyła się ceremonia wręczenia Iwonie Kopiwodzie - kierownik i choreograf Zespołu - medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a kierownikowi kapeli Kazimierzowi Soszce „Brązowego Krzyża Zasługi" za działalność oświatową.

Występ jubileuszowy był zachwycający - prawie dwie godziny prezentacji artystycznych – zarówno tych doskonale znanych miłośnikom Zespołu, jak też premierowych choreografii. Na początek polskie tańce narodowe: kujawiak, oberek i mazur, następnie tańce i pieśni krakowskie, rzeszowskie, lubelskie, zamojskie, starowarszawskie, opoczyńskie, podlaskie, tańce mieszczan żywieckich, scenki rodzajowe i pieśni z bogatego skarbca polskiej kultury ludowej. Z uznaniem przyjęto też tańce i pieśni romskie. Wystąpiła grupa najmłodsza i dziecięca starsza, młodzieżowa, reprezentacyjna, rodziców i oldboyów. Na zakończenie wybrzmiała specjalnie na tę okazję napisana piosenka jubileuszowa, z przejęciem wykonana przez wszystkie grupy. Piękny taniec i śpiew, widowiskowe choreografie i różnobarwne stroje zostały nagrodzone owacją na stojąco.

Po pełnych emocji występach przyszedł czas na życzenia i gratulacje, dyplomy i kwiaty. To nieodłączna i jakże miła część wszystkich jubileuszy. W kolejce do jubilatów ustawili się parlamentarzyści, władze miasta i powiatu, przedstawiciele Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, delegacje STSK, miejskich instytucji i firm.

Uzupełnieniem wydarzenia było wydanie okolicznościowej broszury i płyty „Śpiewki podlaskie”. Zaprezentowano też nowe logo ZPiT „Sokołowianie”. Jego autorem jest Szymon Grochowski.






















































J.O.
Paweł Kryszczuk / Sokołowski Ośrodek Kultury

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe