„To więcej niż pasja” - dwie dekady ZPiT „Sokołowianie”

Galę na scenie Sokołowskiego Ośrodka Kultury ze swadą prowadził Marcin Celiński, dyrektor placówki, który powitał licznie zgromadzonych. Wśród nich nie zabrakło założycieli Zespołu – senator Marii Koc, wieloletniej dyrektor SOK oraz Jana Rosochackiego, muzyka i wieloletniego kierownika organizacyjnego „Sokołowian”, przed laty dyrektora ZS nr 1 im. K.K. Baczyńskiego (z tej szkoły rekrutowała się większość członków powstającej grupy). Przybyli również: senator Waldemar Kraska, poseł Marek Sawicki, Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski, biskup senior Antoni Dydycz, dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Siedlcach Dariusz Stopa, władze powiatu z wicestarostą Ryszardem Domańskim i przewodniczącym Jackiem Odziemczykiem, władze Miasta z Burmistrzem Bogusławem Karakulą i przewodniczącym Waldemarem Hardejem, przedstawiciele władz gmin ościennych. Nie zabrakło delegacji Polskiej Sekcji CIOFF z Janem Łosakiewiczem na czele, zaprzyjaźnionych zespołów, dyrektorów ośrodków kultury, szkół i innych instytucji, przyjaciół zespołu, w tym prywatnych przedsiębiorców. Dyrektor Celiński szczególnie serdecznie witał byłych członków zespołu, kapeli
i instruktorów oraz rodziny obecnych „Sokołowian”
- To dzięki waszemu poświęceniu „Sokołowianie” mogą rozwijać swoje pasje, prezentować kulturę i poruszać serca tak wielu osób - mówił. W skrócie też przedstawił bogatą historię Zespołu, którego istnienie ma swoje źródło w pasji wielu osób. O tej pasji wypowiadali się też w okolicznościowych klipach członkowie grupy.
Zanim wszystkich obecnych pochłonął świat bogatego ojczystego folkloru, odbyła się ceremonia wręczenia Iwonie Kopiwodzie - kierownik i choreograf Zespołu - medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a kierownikowi kapeli Kazimierzowi Soszce „Brązowego Krzyża Zasługi" za działalność oświatową.
Występ jubileuszowy był zachwycający - prawie dwie godziny prezentacji artystycznych – zarówno tych doskonale znanych miłośnikom Zespołu, jak też premierowych choreografii. Na początek polskie tańce narodowe: kujawiak, oberek i mazur, następnie tańce i pieśni krakowskie, rzeszowskie, lubelskie, zamojskie, starowarszawskie, opoczyńskie, podlaskie, tańce mieszczan żywieckich, scenki rodzajowe i pieśni z bogatego skarbca polskiej kultury ludowej. Z uznaniem przyjęto też tańce i pieśni romskie. Wystąpiła grupa najmłodsza i dziecięca starsza, młodzieżowa, reprezentacyjna, rodziców i oldboyów. Na zakończenie wybrzmiała specjalnie na tę okazję napisana piosenka jubileuszowa, z przejęciem wykonana przez wszystkie grupy. Piękny taniec i śpiew, widowiskowe choreografie i różnobarwne stroje zostały nagrodzone owacją na stojąco.
Po pełnych emocji występach przyszedł czas na życzenia i gratulacje, dyplomy i kwiaty. To nieodłączna i jakże miła część wszystkich jubileuszy. W kolejce do jubilatów ustawili się parlamentarzyści, władze miasta i powiatu, przedstawiciele Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, delegacje STSK, miejskich instytucji i firm.
Uzupełnieniem wydarzenia było wydanie okolicznościowej broszury i płyty „Śpiewki podlaskie”. Zaprezentowano też nowe logo ZPiT „Sokołowianie”. Jego autorem jest Szymon Grochowski.
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
J.O.
Paweł Kryszczuk / Sokołowski Ośrodek Kultury
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu