29
2022
2013-01-03

Teatr cienia w SOK


Teatr cienia w SOK

"Dorosłość" to spektakl przygotowany przez Grupę Teatralną Kolej-Na, który mogliśmy podziwiać 18 grudnia w Sokołowskim Ośrodku Kultury. To ciekawe przedstawienie zostało zaprezentowane po raz pierwszy w Sokołowie i spotkało się z niezwykle pozytywnym przyjęciem przez widzów.

Grupa teatralna Kolej-Na działa do września 2012 roku pod skrzydłami Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Spektakl swoją premierę miał 2 grudnia w warszawskiej Kinotece podczas II Bajkowego Festiwalu Teatralnego. Pomysłodawcą tego festiwalu jest Rafał Opaliński, założyciel fundacji Dzieci-Dzieciom oraz Wyspy Leonarda. Uczestnikami festiwalu były dzieci i młodzież z podwarszawskich miast. Każdy zespół miał dwa miesiące na przygotowanie spektaklu - bajki, która oddaje charakter miasta i indywidualność poszczególnych wykonawców. Do wzięcia udziału w tym wydarzeniu została także zaproszona Grupa Teatralna Kolej-Na.

Subtelność przekazu

Grupa skupia młodzież gimnazjalną. Jej opiekunem, a zarazem scenarzystą i reżyserem jest Alicja Danielska. W ramach zajęć powstał spektakl w technice teatru cienia pt. "Dorosłość". Efekt wielu godzin pracy został doceniony przez jury II Bajkowego Festiwalu Teatralnego, w skład którego weszły między innymi takie osobistości jak Beata Chmielowska-Olech (dziennikarka Teleexpresu), czy Roman Czejarek (dziennikarz radiowy). Spektaklowi przyznano pierwsze miejsce podczas drugiego dnia Festiwalu. Komisja zwróciła uwagę na trudną formę spektaklu oraz subtelność przekazu. Młodzi artyści ujęli naturalności, humorem i starannością wykonania. Szczęśliwi debiutanci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez firmę Granna.

Wiele wzruszeń

- Tak naprawę wygrały wszystkie dzieci i to był wielki sukces ogólnopolskiej akcji odkrywania talentów - podkreślają organizatorzy II Bajkowego Festiwalu Teatralnego. - Dwa dni festiwalu i aż 103 małych aktorów. Siedem spektakli teatralnych na motywach powstałych bajek, dostarczyło nie tyko jury ale i całej zgromadzonej publiczności wielu wzruszeń i łez. Bajkowe spektakle były urocze, śmieszne, również zaskakujące, ale przede wszystkim posiadały mocny przekaz edukacyjny. I to nie tylko dla dzieci, ale również, a może przede wszystkim dla dorosłych. Jaką mądrość przyniosły nam dzieci? Po prostu powiedziały jak widzą świat. Dzieci są mądre, kreatywne i szczere i tak też widzą wszystko, dopóki nie nabiorą nawyków dorosłych.

Nieuchronna dorosłość

Do Grupy Teatralnej Kolej-Na należą: Weronika Jasieńczuk; Weronika Grochowska; Natalia Piwko; Natalia Kałużyńska; Olga Gąsowska; Emilia Borychowska; Klaudia Wekier; Krzysztof Ciałkiewicz; Jakub Lachowski; Anna Buczyńska. Opiekunem grupy jest Alicja Danielska.

Teatr cienia to rodzaj teatru, w którym widz obserwuje na ekranie cienie rzucane przez dekoracje, rekwizyty, lalki i aktorów. Teatr ten powstał w Chinach w III w. p.n.e.. Największą popularność zdobył w krajach Dalekiego Wschodu.

Spektakl "Dorosłość" opowiada o czymś, co w życiu każdego człowieka pojawia się nieuchronnie, nawet jeżeli przed tym się broni. To moment, w którym przestajemy być dziećmi, a zaczynamy być odpowiedzialni za siebie i swoje czyny. O tym, że o dorosłość tu chodzi, widz przekonuje się na końcu przedstawienia, kiedy widzi napis ułożony przez młodych aktorów. Każdy z nas musi dorosnąć, ale warto też nie zapomnieć przy tym o czasach, kiedy było się dzieckiem, o marzeniach i planach, jakie się wtedy miało.

Po tak udanym debiucie grupy teatralnej z niecierpliwością czekamy na kolejne przedstawienia.

Katarzyna Markusz

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe