29
2022
2013-11-22

Tajemnice życia i śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego w Niespodziance


Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się wykład Dariusza Marka Srzednickiego „Tajemnice życia i śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego” wygłoszony w ramach Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Spotkanie odbyło się w środę 13 listopada i wpisało się w miejskie obchody Święta Niepodległości. Wśród zgromadzonych, co cieszy, wyjątkowo liczna grupę stanowiła młodzież. 
Swoistym wprowadzeniem do wykładu był krótki okolicznościowy występ zespołu wokalnego Seniorynki. Danuta Kalinowska, twórczyni i kierownik artystyczny grupy, wyraziła radość, że seniorzy mogą włączyć się w obchody i przypomnieć utwory, które „babcie i mamy śpiewały nam nad kołyską”. „A dziś?”- zawisło w powietrzu pytanie pani Danusi. Jako odpowiedź zaprezentowała swój wiersz „Listopadowe święto”, kończący się słowami „A ja wnukom swoim opowiadam o ich pradziadku legioniście”. Następnie zespół zaśpiewał wiązankę pieśni legionowych.
Dalsza część spotkania należała już do gościa z Warszawy. Dariusz Marek Srzednicki to historyk - badacz dwudziestolecia międzywojennego, publicysta, autor wielu odczytów wygłaszanych w Polsce i za granicą, scenarzysta, reżyser przedstawień teatralnych oraz filmów (w tym trzech dokumentalnych, poświęconych nieznanym zbrodniom radzieckim w Polsce), autor książki „Czas zweryfikowany” o Józefie Piłsudskim. Od 2006 roku jest związany z niezależnymi wytwórniami filmowymi, reżyserował jeden z pierwszych w kraju fabularyzowanych dokumentów w technologii 3D, poświęconych tragicznym wydarzeniom na Wołyniu w latach czterdziestych („Ukraiński rapsod”).
Prelegent w bardzo interesujący sposób przedstawił mało znane, a ciekawe fakty z życia jednego z twórców naszej niepodległości, umiejscowione na tle wydarzeń politycznych epoki. Barwną opowieść ubogacała prezentacja archiwalnych fotografii. Wiele miejsca poświęcił wyjątkowemu środowisku rodzinnemu, dzięki któremu Józef Piłsudski i jego rodzeństwo mieli wyrobiony kręgosłup moralny i tożsamość narodową. Największa w tym była zasługa przedwcześnie zmarłej ukochanej matki Ziuka, Marii z Billewiczów. W rodzinie przetrwała opowieść o tym, że niespodziewanymi świadkami jego narodzin byli carscy żandarmi, którzy w grudniową noc 1867 roku, zaintrygowani rozświetlonymi oknami dworu Piłsudskich w Zułowie i szukając ewentualnych spiskowców, wtargnęli do alkowy, gdzie leżała Maria Piłsudska. Wykładowca przedstawiał też fakty z dzieciństwa i dorastania przyszłego Marszałka, który spośród licznego rodzeństwa wyróżniał  się wyjątkową inteligencją, był apodyktyczny, ale lubiany i cieszył się autorytetem. Już w wieku 7 lat wydawał periodyk „Gołąb zułowski”, w którym pisał nie tylko o aktualnych wydarzeniach, ale również dokonywał analiz, na przykład bitew Napoleona. W dalszej części wykładu historyk ukazał okres dorastania Ziuka w wileńskim gimnazjum, kiedy to był „często karany za polskość”, następnie czas studiów uniwersyteckich przerwany zesłaniem, walkę z caratem i działania na rzecz niepodległości Polski. Przybliżył też okoliczności mniej znanych epizodów z życia Piłsudskiego - zmiana wyznania z rzymsko-katolickiego na ewangelicko-augsburskie i ślub z Marią Koplewską-Juszkiewiczową w kościele protestanckim w Paproci Dużej k/Łomży, skuteczne działania w PPS, brawurowa ucieczka z carskiego więzienia w Łodzi, zmagania ze śmiertelną chorobą, a także zawiłości powstawania polskiej państwowości po 123 latach niewoli, Dariusz Marek Srzednicki oceniał też sytuację Polski w latach międzywojennych. Kraj rozwijał się gospodarczo, z podziwem mówiono o Polakach jako tych, którzy powstrzymali komunizm, Piłsudski cieszył się autorytetem wyjątkowego męża stanu.
„Po 12 maja 1935 roku, czyli dniu śmierci Piłsudskiego, Polska już nigdy nie była taka sama. Cieszy, że po 1989 roku zmieniła się optyka widzenia tej postaci, że można nadrabiać braki w wiedzy o takim człowieku, który trafia się w narodzie raz na kilkaset lat” – zakończył wykład prelegent. Natomiast Paweł Kryszczuk, koordynator SUTW, dziękując wszystkim, a szczególnie młodzieży za przybycie dodał; „Życzmy sobie takiej Polski i takiego poczucia dumy i aby wskazywano nas w pozytywnym znaczeniu”

JO

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

ile zginęło obywateli w przewrocie majowym zb przewrót majowy i poruwnaj ofiary Jaruzelskiego i Pilskiego

ham
2013-12-15 15:43:10
Strona 1/1






Dane kontaktowe