29
2022
2018-02-20

Tajemnice Treblinki


 W czwartek 15 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sokołowie Podlaskim odbyła się promocja monografii naukowej "Obóz Pracy Treblinka I. Metodyka integracji danych wieloźródłowych" autorstwa dr inż. Sebastiana Różyckiego. Prezentacji towarzyszyła wystawa zdjęć Natalii Zalewskiej - "Zobaczyć zapomniane".

W oddalonej o 32 km od Sokołowa Podlaskiego Treblince funkcjonował w latach 1941-1942 karny obóz pracy. W latach 1942-1943 działał tam również nazistowski obóz zagłady Treblinka II, który powstał w ramach akcji Reinhardt. Śmierć na terenie tamtejszego obozu poniosło ok. 850 tys. osób.

Chociaż przez wiele lat prowadzone były liczne badania na temat Treblinki, jej historia nadal skrywa wiele tajemnic. Jednym z badaczy, który postanowił zgłębić przeszłość obozu, jest dr inż. Sebastian Różycki. W latach 2015-2017 wraz z zespołem geodetów z Politechniki Warszawskiej - Markiem Michalskim i Edwardem Kopówką - prowadził na terenie byłego obozu badania z wykorzystaniem metody technologii systemów informacji przestrzennej, wykorzystywanej m.in. przez jednostki administracji samorządowej.

Głównymi obszarami badawczymi był obóz pracy w Treblince, las wsi Maliszewa, gdzie odbywały się egzekucje więźniów, oraz obszar pomiędzy obozem pracy a obozem zagłady. Podczas dwóch lat badań przeanalizowano archiwalne zdjęcia lotnicze, dane ze skaningu laserowego, wyniki pomiarów georadarowych i grawimetrycznych, a także aktualne obrazy satelitarne, mapy oraz relacje świadków.

Podczas swoich badań geodeci odkryli m.in. bocznicę kolejową leżącą na terenie żwirowni, wysypisko w pobliżu dawnej sortowni, gospodarstwo, w którym przebywali więźniowie-fachowcy, a także liczne ziemianki służące niegdyś za magazyny. Na tym jednak nie koniec. Badacze potwierdzili również miejsca kilku masowych grobów, w których odnaleźli ludzkie szczątki.

15 lutego Miejską Bibliotekę Publiczną w Sokołowie Podlaskim odwiedził autor publikacji Sebastian Różycki, który przybliżył zainteresowanym, jak przebiegały badania na terenie obozu.

Za pomocą prezentacji multimedialnej podzielił się z publicznością archiwalnymi mapami, zdjęciami satelitarnymi oraz obrazami pozyskanymi dzięki technologiom informacji przestrzennej. Po nałożeniu na siebie obrazów pozyskanych różnymi technikami naszym oczom ukazały się widoki nigdy wcześniej niepublikowane.

Po zakończeniu prelekcji naukowiec długo jeszcze odpowiadał na pytania zainteresowanych. Jest to dowód na to, jak wielką ciekawość wzbudziły jego badania i ich rezultaty.

Niezwykłą atmosferę tajemniczości, a nawet grozy wywołały zdjęcia autorstwa Natalii Zalewskiej, wystawione podczas prelekcji. Ukazywały one teren obozu w Treblince, las wsi Maliszewa oraz odnalezione przez badaczy masowe groby więźniów.

Pięć egzemplarzy monografii Sebastiana Różyckiego znajduje się już w zbiorach sokołowskiej biblioteki. Serdecznie zapraszamy do jej wypożyczania.

Katarzyna Dybowska

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe