29
2022
2012-09-14

Tajemnice codzienności Sokołowa


Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa, obchodzone pod hasłem „Tajemnice codzienności”, zyskały w Sokołowie wyjątkową oprawę. Towarzyszył im bowiem międzynarodowy plener malarski, którego efekty można podziwiać od 9 września w Galerii Dom Sokołowskiego Ośrodka Kultury.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 r. w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 r. Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 r. zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.

Dorobek regionu
Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Imprezy skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny. Właśnie takie inicjatywy sprawiają, że idea EDD zyskuje nowych zwolenników, stając się tym samym najważniejszym wydarzeniem kulturalnym Starego Kontynentu. Z każdym rokiem imprezy organizowane w ramach EDD zyskują na popularności.
W obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym Polska, która włączyła się do tej akcji w 1993 r. Co roku we wrześniu organizatorzy udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności zabytki i miejsca kultury, przygotowują festyny, jarmarki, imprezy plenerowe, inscenizacje, turnieje rycerskie, wystawy, odczyty naukowe, konkursy, spotkania z twórcami kultury i wiele innych imprez o różnorodnym charakterze, skierowanych do różnych grup społecznych i wiekowych. Dzięki temu obywatele państw uczestniczących w EDD mają doskonałą okazję do poznania dorobku kulturowego regionu, który zamieszkują.

Bogata historia
W tym roku tematem przewodnik EDD są „Tajemnice codzienności”. - Otrzymaliśmy propozycję od Stowarzyszenia Promocji Mistrzów Masters Promotion i jego prezesa Wojciecha Góreckiego, aby zorganizować międzynarodowy plener malarski - mówi dyrektor SOK, Maria Koc. - Plener zakończył się 9 września wernisażem. Poprosiliśmy artystów, aby zaczynając pracę w Sokołowie, zainspirowali się tematem tegorocznej edycji EDD. Sama idea EDD jest taka, że sięgamy do przeszłości, pokazujemy zabytki materialne, po to, aby zwrócić uwagę na ich wartość. Ponieważ w Sokołowie Podlaskim nie zachowało się zbyt wiele zabytków, od początku postawiliśmy sobie za cel, że będziemy mówić o dziedzictwie niematerialnym. Sokołów od początku tworzyli Polacy i Rusini. Później pojawiła się tu społeczność żydowska. Chcemy, aby mieszkańcy mieli świadomość, że ta historia była niezwykle bogata i zróżnicowana. Chcieliśmy, aby artyści pokazali nam Sokołów takim, jakim go widzą, aby sięgnęli głębiej, wydobywając klimat dawnego miasta. Myślę, że niektórym się to udało.

Piękne obrazy
Podczas tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa w Sokołowskim Ośrodku Kultury można było obejrzeć dwie niezwykle ciekawe prezentacje multimedialne, w których wykorzystano archiwalne fotografie związane z historią miasta. Prezentacje zostały wykonane przez Pawła Kryszczuka, a wykorzystano w nich zdjęcia ze zbiorów Mariana Pietrzaka, Jacka Odziemczyka i Katarzyny Markusz.
Międzynarodowy plener malarski, który towarzyszył Europejskim Dniom Dziedzictwa, odbywał się od 31 sierpnia do 9 września.
- W plenerze wzięło udział kilkunastu artystów z kilku krajów - mówi komisarz pleneru, Joanna Błońska. - Był to pierwszy tego typu plener, a mamy nadzieję, że nie ostatni. Na wystawie prezentujemy 150 prac. Wszystkie obrazy są piękne, od tych realistycznych, pokazujących Sokołów Podlaski, po abstrakcyjne. Cieszy również to, że te dzieła szybko znajdują nabywców.
Wśród uczestników pleneru znaleźli się: Lione Grigaliunaite (Wilno), Genovaite Skrabuliene (Wilno), Oksana Gajdukovich (Brześć), Ihor Kmetyk (Lwów), Oleksandr Dmytrenko (Lwów), Wiktor Gago (Węgrów), Joanna Błońska (Sokołów Podlaski), Andrzej Kublik (Sokołów Podlaski), Ewa Kunicka (Skrzeszew), Leszek Kunicki (Skrzeszew), Wacław Sporski (Grodno), Alex Sporski (Grodno), Alena Ivaschenko (Witebsk), Andrej Duhovnikov (Witebsk), Sergej Sotnikov (Witebsk), Jelena Skarus (Siedlce).
Organizatorami byli: Miasta Sokołów Podlaski - burmistrz Bogusław Karakula, Sokołowski Ośrodek Kultury - dyrektor Maria Koc, Stowarzyszenie Masters Promotion - prezes Wojciech Górecki.
Prace można oglądać w Galerii Dom do końca września. Serdecznie zapraszamy!

KATARZYNA MARKUSZ

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe