Szkoła w Grochowie pamięta... - spotkanie z panem Wiesławem Żelazowskim
28 października odbyło się spotkanie uczniów z mieszkańcem Grochowa, panem Wiesławem Żelazowskim - radnym gminy Sokołów Podlaski. Spotkanie poświęcone było postaci Władysława Rawicza - właściciela Dóbr Ziemskich Grochów, naczelnika cywilnego województwa podlaskiego w czasie powstania styczniowego.
Pan Wiesław Żelazowski opowiedział uczniom o postaci powstańca i przedstawił zasługi Władysława Rawicza dla lokalnej społeczności.
W skład dóbr ziemskich Grochów wchodziły folwarki Grochów i Brzozów oraz wsie: Grochów, Brzozów, Karolów, Chmielów, Dolne Pole, Walerów, Czerwonka i Justynów. Rawicz zastał je w stanie olbrzymiego zaniedbania i zadłużenia. Przez dziesięć lat swojej pracy doprowadził majątek do rozkwitu.
Był zwolennikiem pracy u podstaw. Dzięki jego staraniom w Grochowie funkcjonowała szkoła dla dzieci włościan, a w czasie epidemii urządził w Grochowie szpital, w którym sam spełniał obowiązki pielęgniarza.
Był jednym z pierwszych na Podlasiu ziemian, którzy zamienili pańszczyznę na czynsz. Działał w Towarzystwie Rolniczym okręgu węgrowskiego, a następnie został jednym z najaktywniejszych działaczy obozu „białych”.
Po wybuchu powstania styczniowego stanął po stronie powstania, a od maja 1863 r. pełnił funkcję cywilnego naczelnika województwa podlaskiego.
Po schwytaniu przez Rosjan został skazany na śmierć, a wyrok wykonano 21 listopada 1863 roku w Siedlcach. O tym i innych wydarzeniach bardzo ciekawie opowiedział uczniom nasz gość, któremu bardzo dziękujemy za przybliżenie historii naszej „małej Ojczyzny”.
Spotkanie z panem Wiesławem Żelazowskim było jednym z wielu działań podjętych w ramach akcji MEN „Szkoła pamięta”, w której nasza szkoła wzięła aktywny udział.
Info / Fot. ZO w Grochowie
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu