Szansa na pracę i karierę
Targi pracy i kariery to szansa dla młodych ludzi na zdobycie doświadczenia oraz umiejętności. Prowadzą je Fundacje Civis Polonus oraz U Siebie.
Akcja podzielona jest na dwa etapy. Pierwszy, który będzie trwał od 31 marca do 4 kwietnia to intensywne zajęcia w ramach szkoły poruszania się po rynku pracy.
Trzy etapy
Uczestnicy dowiedzą się jak podnieść własną samoocenę, zaprezentować się innym, wypracować poczucie odpowiedzialności i określić swoje zawodowe i osobiste aspiracje. Istotnym elementem będzie również pisanie profesjonalnego CV oraz listu motywacyjnego. - Główną ideą projektu jest danie uczestnikom narzędzi do tego, żeby mogli poruszać się po rynku pracy - wyjaśnia Karolina Pucek. - Nie jest to nasz pierwszy projekt realizowany w Sokołowie, kierowany do młodzieży.
Podczas pięciodniowych warsztatów młodzi ludzie nauczą się pracy w zespole, rozwiązywania problemów, szukania instytucji, w których mogą znaleźć pomoc. Wszystkie informacje zostaną przedstawione przez ekspertów. To jednak dopiero początek.
- Pięciodniowe szkolenie będzie takim wstępem, gdzie pojawi się najwięcej informacji - przekonuje Michał Owczarek. - Będziemy je wykorzystywać w etapie drugim, czyli praktyce oraz etapie trzecim, którym będą targi pracy. Między kwietniem a wrześniem odbędzie się około 50 godzin warsztatów. Nie jest to dużo, ale spotkania powinny przynieść pozytywne rezultaty. Poza tym trenerzy będą do dyspozycji 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. Jeżeli ktoś będzie miał jakiś problem, będzie potrzebował rady, może w każdej chwili zadzwonić lub napisać maila. W tym czasie uczestnicy będą też przygotowywać targi pracy, kontaktować się z firmami działającymi w powiecie sokołowskim, ale nie tylko, bo firmy ogólnopolskie chętnie pojawiają się na takich targach. Mają one ciekawą ofertę praktyk i staży, które później mogą wzbogacić CV.
Podczas tych spotkań pojawi się wiele nowych informacji, jakie nie zostaną wcześniej przekazane na szkoleniu. - Stażu lub praktyki można szukać też poza urzędem pracy - mówi Michał Owczarek. - Dużo ciekawych ofert można znaleźć w internecie. Będziemy też pracować nad CV i listem motywacyjnym.
Uczyć się nawzajem
Rok 2011 jest rokiem wolontariatu.
- Jako wolontariusze młodzi ludzie mają szansę nauczyć się języka obcego, pracować w instytucjach, którymi się interesują. Nie polega to wyłącznie na opiece nad osobami starszymi lub chorymi. Może to być równie dobrze karmienie delfinów lub praca w Disneylandzie – dodaje Michał Owczarek. - Podczas warsztatów dużą rolę odegra tzw. edukacja pozaformalna, czyli uczenie się nawzajem od siebie z wykorzystaniem różnych elementów, jakich nie znajdziemy w szkole. Będziemy trenerami ale nie nauczycielami, którzy stosują nakazy i zakazy.
Wszystkie te etapy mają w efekcie doprowadzić do organizacji targów pracy, przy których uczestnikom projektu pomagać będą ich dotychczasowi trenerzy. - Będzie to okazja do tego, żeby nawiązać kontakt z firmami, które was interesują - przekonuje Karolina Pucek. - Przyszli pracodawcy poznają was podczas przygotowań do targów, zauważą wasze zdolności organizacyjne i być może zdecydują się na nawiązanie z wami współpracy.
Każdy z uczestników programu otrzyma specjalny certyfikat potwierdzający zdobyte umiejętności i wiedzę.
TEKST/FOT. KATARZYNA MARKUSZ
NA ZDJĘCIU KAROLINA PUCEK Z FUNDACJI CIVIS POLONUS
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu