29
2022
2015-09-02

Świętowanie w Repkach


Gospodarzami byli  Starosta Sokołowski Leszek Iwaniuk, Wójt Gminy Repki  Krystyna Mikołajczuk – Bohowicz i Prezes Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania „Tygiel Doliny Bugu” Agnieszka Wojtkowska.
Uroczystości odbyły się na placu przed Urzędem Gminy w Repkach. Mszy św. polowej przewodniczył Biskup Drohiczyński Tadeusz Pikus.
Następnie odbyła się część oficjalna, na której nie zabrakło okolicznościowych przemówień organizatorów i wielu gości na czele z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Markiem Sawickim. Starostami dożynek byli Zofia Nowakowska z Wasilewa Szlacheckiego i Szczepan Trębicki z Sawic-Wsi. Ważnym elementem były tradycyjne obrzędy dożynkowe, w tym dzielenie chleba.
Rozstrzygnięto też wiele konkursów. Za najładniejszy wieniec dożynkowy uznano przygotowany przez mieszkańców Liszek, II miejscem nagrodzono wieniec z Sabni, III – z Sawic-Wsi. Dożynki to czas podziękowań składanych rolnikom za codzienny trud i pracę na roli. Medale Zasłużony dla Rolnictwa przyznane przez Marka Sawickiego otrzymali następujący rolnicy: Jacek Sylwester Zawadzki, Grzegorz Paczuski (Gmina Bielany); Wojciech Dec, Paweł Krysiak, Michał Żochowski (Gmina Ceranów); Dariusz Kożuchowski, Jacek Kowalczyk, Andrzej Przystupa, Marek Przyborowski (Gmina Jabłonna Lacka); Zygmunt Pogorzelski, Sławomir Żochowski, Sylwester Ajdys, Maciej Władysław Szerszeń (Miasto i Gmina Kosów Lacki); Jacek Marek Strus, Jarosław Sulawiak, Leszek Teodorczuk, Marian Bazylczuk, Sławomir Antoni Bazylczuk, Zbigniew Goleniak, Elżbieta Krystyna Litewnicka, Elżbieta Helena Czarnocka (Gmina Repki); Henryk Wierzbicki, Krzysztof Dariusz Kotowski, Sławomir Kotowski, Tadeusz Józef Szóstak, Bogdan Józef Kryszczuk, Tadeusz Zygmunt Grudziński, Adam Laskowski (Gmina Sabnie); Dariusz Tomczak, Andrzej Strąk, Roman Kazimierz Tomczuk, Krzysztof Turek, Halina Głazek, Witold Pawelec (Miasto Sokołów); Jacek Kożuchowski, Zbigniew Młynik, Jerzy Pogorzelski, Sławomir Wrzosek (Gmina Sokołów). Nagrodę „Sokół Biznesu” otrzymał Dariusz Jadczuk z gminy Repki.
Przyznano wyróżnienia dla najlepszych i największych producentów i dostawców z terenu powiatu sokołowskiego.
Nagrodzono laureatów konkursu na najładniejsze zagrody wiejskie i posesje w gminie Repki. W kategorii „zagroda wiejska” Komisja Konkursowa najwyżej oceniła zagrodę Małgorzaty i Krzysztofa Czarnockich zam. Kobylany Skorupki, II miejsce przyznała zagrodzie Jolanty i Dariusza Pietranik zam. Ostrowiec, III miejsce ex aequo otrzymały zagrody Joanny i Dariusza Nasiłowskich ze Skwierczyna oraz Wiesławy i Sławomira Bazylczuków z Kanabrodu.
W kategorii „posesja” I miejsce otrzymała posesja Barbary i Stanisława Mazurczaków z Repek, II miejsce ex aequo przyznano posesji  Jadwigi i Józefa Koprowskich z Repek oraz posesji Apoloni i Piotra Stasiuków z Repek.
Cenne nagrody otrzymali laureaci różnych konkursów organizowanych przez KRUS, LGD „Tygiel Doliny Bugu” i Powiat Sokołowski. W konkursie dla dzieci „Pracuj bezpiecznie” zwyciężył Szymon Małyska z Węgrowa, konkurs wiedzy z zakresu BHP i ekologii wygrała Teresa Zawadzka z Chądzyna. 
Jak zawsze dużym powodzeniem cieszyły się zmagania zorganizowane przez: Zakłady Mięsne Świderscy – jedzenie kotleta schabowego na czas (zwyciężył Krzysztof Wakuliński); Młyn Bracia Górscy - rzut workiem z mąką; Pasiekę Nadbużańską Anny i Piotra Kunickich - „sprytna pszczółka”; OSM Kosów Lacki - wyrób masła metodą tradycyjną.
Dla dzieci organizatorzy zapewnili atrakcje typowe dla tego typu imprez plenerowych, dorosłych interesowały liczne stoiska wystawiennicze z rękodziełem i produktami regionalnymi. Prezentowały się też instytucje i organizacje pracujące przede wszystkim na rzecz rolnictwa oraz stowarzyszenia.
Na scenie w różnorodnym repertuarze wystąpiło wielu wykonawców. Oklaskiwano Kapelę Kalina z GOK w Dziadkowicach, uczniów ze Skrzeszewa i Repek, a szczególnie utalentowany duet Julia i Olga, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz, Jakuba Lachowskiego (tegorocznego absolwenta Publicznego Gimnazjum nr 2 w Sokołowie Podl.), Kapelę Sterdyniacy, Kapelę Podlaską z Siemiatycz. Wieczorem bawiono się muzycznych klimatach zespołów Enjoy, Focus i Diley.
Wieści Sokołowskie sprawowały patronat medialny nad imprezą.

Więcej zdjęć w galerii



« wróć | komentarze [4]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Z Gierkiem zgoda. Z Krysią też. Katabasów przegonić bo cofają ludzi do średniowiecza.

MM
2015-09-06 14:58:03

Ktoś w kącie nucił. "Żal, Żal za Krystyną ,za kochaną mą dziewczyną". Idź Krysiu bo cierpi, choć dziś nie pachnący. Ale to była miłość. Ja pamiętam tamte lata, jak żeście w mojej stodole się gzili. Ale ty byłaś laska.

Edward
2015-09-05 17:05:34

Rolnicy chlali, nie zagryzali i wspominali piękne czasy PRL-u. Gierka. Zbiory buraków i jesienne zakupy. Taniutkie kredyty, spłacane bez problemowo. Budowy domów i budynków gospodarczych, z których do dziś korzystają ich dzieci. Dziś by tego nie zbudowali. Mieszkaliby w ziemlankach. W Repkach i każdej Polskiej gminie powinni Gierkowi pomniki stawiać..

EW
2015-09-05 12:34:04

Bez katabasa ani rusz. Szkoda, że burzy nie było, może jakiś mądry piorun rozwaliłby ten ołtarzy zła. A Krysia taka mało wierząca, paciorka nie ćwirkała, bo usta zamknięte miała. W 1989r. też przypinano "gówienka" w klapy. I co?. I pa pa.

popo
2015-09-03 15:49:30
Strona 1/1






Dane kontaktowe