29
2022
2019-09-06

Święto Plonów w Kosowie Lackim


W niedzielę 1 września 2019 r. w Kosowie Lackim odbyły się dożynki gminno-parafialne. Przed kościołem ustawił się orszak wiernych z przedstawicielami władz samorządowych na czele. Zebrani przynieśli wieńce dożynkowe, naręcza kwiatów, owoców i zbóż.

Wszystkich powitał ks. Proboszcz Paweł Anusiewicz, który pobłogosławił przyniesione pierwociny i podziękował za ich przygotowanie. Niestety, od kilku lat ilość plonów maleje, na co niewątpliwie miały wpływ coroczne susze. Nie mniej jednak kilka miejscowości zaangażowało się w przygotowanie wieńców. Byli to mieszkańcy Starej Maliszewy, Trzcińca Dużego, Ratyńca oraz Kosowa. Wieńce były reprezentowane przez delegacje władz samorządowych, rolników oraz organizacje parafialne działające przy miejscowym kościele. W trakcie Mszy św. poszczególne delegacje złożyły dary ofiarne w postaci plonów ziemi.

Obchody religijne zbiegły się w czasie z 80-tą rocznicą II wojny światowej, o czym wspomniał Duszpasterz, polecając w modlitwie dusze poległych podczas konfliktu zbrojnego. Następnie przy akompaniamencie orkiestry Sterdyniacy wierni wyruszyli w procesji wokół kościoła.

Na koniec głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Kosów Lacki Jan Słomiak. Włodarz podziękował rolnikom za ich trud i ciężką pracę na roli oraz przyniesione pierwociny. Podkreślił przy tym, że mimo trudnych warunków pogodowych, panującej suszy czy ulewnych deszczy, rolnicy dbają o swoje plony i zbierają każde źdźbło. To rolnicy właśnie stanowią najliczniejszą grupę społeczną, która daje świadectwo swojej wiary i stoi na straży wartości religijnych.

Kontynuując, Burmistrz dodał, że gmina Kosów Lacki jest typowo rolniczą i ta gałąź gospodarki jest jej motorem napędowym. Sprzyjają temu miejscowe zakłady przemysłowe, które skupując surowce od rolników, tworzą dla nich rynek zbytu. Jest to obopólna korzyść i warunek prawidłowego rozwoju, o który dbają również władze gminy, poprawiając stan infrastruktury.

Na koniec uroczystości Burmistrz zainicjował obrzęd dzielenia się chlebem, prosząc Boga o jego dostatek, a zebranych o poszanowanie.










































Info / Fot: UMiG Kosów Lacki 


« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe