29
2022
2017-02-07

SUTW w Drohiczynie


W planie zajęć Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku ważną formą oprócz wykładów są sesje wyjazdowe i wycieczki. Na pierwszą w tym semestrze wycieczkę słuchacze wybrali się do Drohiczyna.
Głównym punktem pobytu było zwiedzanie Muzeum Diecezjalnego im. Jana Pawła II, które zostało utworzone w 2004 roku, ma swoją siedzibę w skrzydle pofranciszkańskiego klasztoru z przełomu XVII i XVIII w. i prezentuje niepowtarzalne eksponaty z wielowiekowej historii miasta i regionu.

Uczestników wycieczki oprowadzał dyrektor placówki, ks. dr Zenon Czumaj, który szczegółowo opowiedział o zgromadzonych zbiorach. W kilku salach muzeum można podziwiać między innymi przedmioty ze srebra: kielichy, relikwiarze, monstrancje (w tym wspaniałe monstrancje Jabłonowskich, Sapiehów, Radziwiłłów), tace, lichtarze; kolekcję szat liturgicznych od XVI wieku (w tym największy eksponowany zbiór ornatów z pasów kontuszowych); pastorały biskupa Zygmunta Łozińskiego i papieża Piusa XII; zabytkowe rzeźby i obrazy; dokumenty, wśród których szczególnie cenne są oryginalne dokumenty królewskie podpisane przez Władysława IV, Jana Kazimierza i Augusta II oraz metryka chrztu ostatniego króla Polski; stare mszały i inne starodruki, księgi parafialne i dokumenty związane z ziemią sokołowską. Każdy eksponat ma swoją historię. Warto wymienić Krzyż Virtuti Militari z powstania kościuszkowskiego, czarną biżuterię (przypominająca kajdany), którą nosiły żony Polaków zesłanych po 1863 roku na Sybir; jedyny w Polsce wykonany na Syberii kielich mszalny z tzw. duszami, w które wkładało się rozgrzany kawałek metalu, by podczas Mszy św. nie zamarzało wino; monstrancję z jenieckiego obozu pod Lubeką wykonaną z blachy samolotu angielskiego zestrzelonego przez Niemców. W sali papieskiej znajduje się między innymi fotel, na którym w 1999 r. zasiadał w Drohiczynie Jan Paweł II. Interesująca jest też ekspozycja poświecona wyjątkowej postaci Lucjana Boruty, rzeźbiarza i poety, laureata Nagrody im. Ludomira Benedyktowicza.
Bogate i różnorodne zbiory oraz opowieści ks. Zenona Czumaja sprawiają, że pobyt w Muzeum Diecezjalnym w Drohiczynie jest fascynujący. Słuchacze SUTW również byli zadowoleni ze zwiedzania i zapraszają na swój uniwersytet kolejne osoby.
J.O.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe