29
2022
2019-10-15

SUTW: Nasz wielki artysta Stanisław Moniuszko


Sokołowski Ośrodek Kultury zapraszamy słuchaczy Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku na wykład historyka literatury, krytyka i eseisty prof. dr Waldemara Smaszcza pt. "Nasz wielki artysta Stanisław Moniuszko" - 17 października o godz. 17:00. Moniuszko swoim talentem i twórczością przynależy do świata muzyki, ale jego miejsce w kulturze polskiej znacznie wykracza poza tę najbardziej uniwersalną przecież dziedzinę sztuki.

Nasz gość prof. dr Waldemar Smaszcz urodził się w 1951 r. w Gdańsku. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Debiutował w roku 1975 roku w miesięczniku „Kontrasty”. W swojej twórczości skupia się na literaturze emigracyjnej, inspiracjach chrześcijańskich polskiej literatury, twórczości pokolenia wojennego. Szczególne miejsce w dokonaniach W. Smaszcza zajmuje poezja ks. Jana Twardowskiego, z którym łączyła go ponad dwudziestoletnia najpierw znajomość, a potem przyjaźń.
Wraz z ks. Janem Twardowskim opracował antologię poezji polskiej Bóg czyta wiersze; zbiorowe edycje poezji księdza Jana Twardowskiego.

Opublikował m. in.: "Miłość bez jutra. Muza wojenna 1939-1945"; "Słowo poetyckie Karola Wojtyły", "Adam i Ewa. Rzymska miłość Mickiewicza", "Ludzie, których spotkałem. Waldemara Smaszcza rozmowy z ks. Janem Twardowskim", "Ks. Jan Twardowski. Poeta nadziei. Życie i twórczość", "Krzysztof i Barbara. Podobni jak dwie krople łez".

Stanisław Moniuszko jest jednym z tych twórców, którzy nadali wielkość naszej kulturze epoki zaborów i jednocześnie przyczynił się do zachowania ducha narodowego.

Moniuszko pojawił się w polskim życiu gdy wciąż żywy był geniusz Chopina, nazwanego przez Cypriana Norwida „naczelnym u nas artystą”, ale nawet ten najwyższej miary twórca pozostawił niemało przestrzeni do wypełnienia. Nigdy nie próbował nawet stworzyć opery, która wówczas uchodziła za szczyt wszelkiej sztuki. I tego właśnie dokonał skromny wileński organista Stanisław Moniuszko! Stworzył niezrównane dzieła, których – mimo upływu niemal dwu wieków – nic nie zaćmiło. Pozostał nie tylko ojcem naszej opery narodowej, ale i wciąż niedoścignionym mistrzem na tym polu.

Wykład odbędzie się w ramach projektu Fundacji DONUM „Przystanek wiedza” współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe