29
2022
2019-12-05

SUTW: M.K. Ogiński - jego muzyka


Sokołowski Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza na wykład oraz koncert fortepianowy pod wspólnym tytułem "Michał Kleofas Ogiński - jego muzyka", oba w wykonaniu profesora dra hab. Tadeusza Trzaskalika.

Koncert, podczas którego usłyszymy Polonezy Ogińskiego, poprowadzi Jacek Woleński, konferansjer, dziennikarz muzyczny i popularyzator muzyki.

Michał Kleofas Ogiński (1765 – 1833) pochodził z rodziny magnackiej, która odegrała znaczną rolę w życiu społecznym i politycznym I Rzeczypospolitej, a jednocześnie z powodzeniem kultywowała tradycje muzyczne. Brał czynny udział w życiu politycznym końca XVIII wieku, będąc m.in. ostatnim wielkim podskarbim litewskim. Aktywnie uczestniczył również w powstaniu kościuszkowskim. Wart podkreślenia jest związek Ogińskiego z pierwszymi legionami polskimi, utworzonymi dla odzyskania utraconej niepodległości. Ogiński zapisał się tu jako twórca Marsza dla Legionów oraz domniemany kompozytor Mazurka Dąbrowskiego.

Dla Ogińskiego muzyka stanowiła jedynie margines jego działalności. Jego twórczość zajmuje jednak ważne miejsce w muzyce polskiej, wywierając wpływ na kompozytorów późniejszych. Najważniejsze w twórczości Ogińskiego są jego polonezy fortepianowe. Stanowią one jedną z pierwszych prób stylizacji tego tańca. Polonezy cieszyły się w XIX wieku nie tylko w Polsce, ale w całej Europie ogromną popularnością. Pożegnanie Ojczyzny to jeden z najbardziej znanych polskich polonezów. Jeszcze do niedawna był nieodłącznym tańcem wykonywanym przez maturzystów na rozpoczęcie balu maturalnego.

Polonezy Michała Kleofasa Ogińskiego niegdyś rozbrzmiewały zarówno w salonach arystokracji, jak też we dworach szlacheckich i domach mieszczańskich. Dziś tę piękną muzykę przypomina Tadeusz Trzaskalik, profesor nauk ekonomicznych i matematyk, a jednocześnie pianista, który od roku 1975 pracuje na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.

Prof. Tadeusz Traskalik jest autorem wielu publikacji naukowych i dydaktycznych, kierownikiem naukowym wielu konferencji naukowych międzynarodowych i krajowych. W roku 2011 ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie fortepianu prof. Józefa Stompla. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Interesuje się głównie muzyką instrumentalną i kameralną baroku i klasycyzmu, jak również muzyką salonową i rozrywkową. W swoim dorobku muzycznym ma sześć płyt, nagranych w studiu Polskiego Radia Katowice i wydanych przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Stowarzyszenie Pro Musica Organa. Ostatnią z nich jest płyta, na której nagrane zostały wszystkie polonezy Michała Kleofasa Ogińskiego.

Wstęp wolny dla słuchaczy SUTW.

Wykład odbędzie się w ramach projektu Fundacji DONUM „Przystanek wiedza” współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe