29
2022
2012-05-21

SUKCESY SOKOŁOWSKICH ZESPOŁÓW


Po zdobyciu jesienią 2011 r. międzynarodowej weryfikacji młodsza grupa Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie” pod kierownictwem Iwony Kopiwody, kierownika artystycznego, Kazimierza Soszki, kierownika muzycznego i Jana Rosochackiego, kierownika organizacyjnego została wydelegowana przez Polską Sekcję CIOFF do reprezentowania Polski na VI Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Folklorystycznym „Turlała się sakiewka…” w Dubnie na Ukrainie. Festiwal odbył się na przełomie kwietnia i maja, a organizowany był przez Ukraińską Sekcję CIOFF. W imprezie uczestniczyły 32 zespoły, w tym 6 zagranicznych. Wszystkie grupy reprezentowały najwyższy poziom artystyczny.

Impreza obfitowała w wiele niespodzianek. Jedną z najatrakcyjniejszych był turniej piłki nożnej rozegrany przez reprezentacje wszystkich zespołów. Atmosfera na boisku i na widowni była niezwykle gorąca, wszak już za kilka tygodni rozpocznie się EURO 2012, więc emocje piłkarskie sięgają zenitu. Wspomagani wspaniałym dopingiem ze strony kadry i koleżanek tancerek chłopcy z zespołu „Sokołowianie” zdobyli II nagrodę w rozgrywkach piłkarskich. Wyprzedziła ich jedynie drużyna z Krymu. Może to dobry znak dla naszej dorosłej reprezentacji?

Jednak w najważniejszej konkurencji, artystycznej, „Sokołowianie” byli nie do pokonania. Rywalizując z najlepszymi zespołami folklorystycznymi z Ukrainy, Rosji, Bułgarii, Słowacji, Rumunii i Białorusi zdobyli Grand Prix festiwalu! Szczególne słowa uznania międzynarodowe jury skierowało pod adresem choreografa zespołu Iwony Kopiwody i instruktora tańca Kamila Zaliwskiego. Za wygraną posypały się liczne zaproszenia na kolejne imprezy folklorystyczne m.in. na Krymie. Sukces ZPiT „Sokołowianie” został przyjęty w Dubnie z wielką radością, wszak jest to miasto partnerskie Sokołowa Podlaskiego. Mieszkańcy Dubna byli bardzo serdeczni dla naszych tancerzy i wszędzie okazywali im swoją sympatię. A szczególną opieką otoczyła zespół szefowa Związku Polaków w Dubnie Pani Erna Szewczuk, którą niejednokrotnie mogliśmy gościć także w Sokołowie Podlaskim.

Dodatkową atrakcją wyjazdu było zwiedzanie miasta, które słynie z pięknych zabytków. Zamek Ostrogskich, Pałac Lubomirskich, piękne kościoły i cerkwie ściągają do Dubna corocznie rzesze turystów, nie tylko z Ukrainy. Ponieważ „Sokołowianie” nocowali w Krzemieńcu, mogli również obejrzeć Muzeum Juliusza Słowackiego, zorganizowane w domu rodzinnym wielkiego wieszcza i przespacerować się na Górę Królowej Bony skąd rozciąga się przepiękna panorama na miasto i okolice. Wycieczkom sprzyjała znakomita pogoda, czasami aż za bardzo upalna.

Z sukcesami wrócili do Sokołowa Podlaskiego także tancerze Black Code Dance Studio, prowadzonego przez choreografa Annę Pogonowską. Na Krajowych Mistrzostwach Jazz Dance, organizowanych w połowie kwietnia w Grójcu srebrny medal zdobył duet Aleksandra Krakowska i Zuzanna Krasuska w kategorii dzieci do lat 7. W kategorii solo dzieci do lat 7 Zuzia zdobyła 5 pozycję. Tydzień później na IX Przeglądzie Tańca Nowoczesnego w Łosicach dzieci i młodzież z BCDS wytańczyła 7 zwycięstw i pucharów, co wcale nie było łatwym zadaniem. I tak miejsca I zdobyli: grupa juniorów za etiudę taneczną „Alicja w Krainie Czarów” i duet hip hop Paulina Kierylak i Lena Godlewska. Miejsca II zajęli: grupa seniorów za układ w stylu show dance „Uciekająca panna młoda” oraz solistka w kat. hip hop dzieci Anna Garczyńska. Miejsce III przypadło juniorce Aleksandrze Zadrożnej w stylu hip hop, a IV grupie dziecięcej za układ „West side story”.

W niedzielę 22 kwietnia grupa juniorów za układ taneczny pt. „Alicja w Krainie Czarów” uhonorowana została srebrnym pucharem podczas VII Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Tanecznych o Puchar Burmistrza Grodziska Mazowieckiego. Przed młodymi tancerzami jeszcze kilka wyjazdów w tym sezonie, więc trzymamy kciuki za kolejne sukcesy. Przypomnieć należy, że BCDS istnieje dopiero niewiele ponad dwa lata i pomimo tak krótkiego stażu dzielnie wywalcza medale i nagrody na turniejach i festiwalach, rywalizując z zespołami o wiele dłuższej historii.

Nie tylko najmłodsi rozsławiają Sokołów Podlaski. Laury na festiwalach zdobywają także seniorzy. Działający od prawie 10 lat w Sokołowskim Ośrodku Kultury Zespół Wokalny „Seniorynki” na przeglądzie V Mivena – Etno – Kabaret „Wieś się śmieje” wywalczył Grand Prix festiwalu o czym informowaliśmy na łamach naszego tygodnika.

Artystom, tym najmłodszym i najstarszym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów i satysfakcji z kolejnych występów na scenach w kraju i za granicą.

                                                                                                                                       

Oprac.JF

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe