29
2022
2016-12-20

„Stan wojenny w pieśni”


Pod takim tytułem w czwartek 15 grudnia 2016 r. w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbył się koncert Andrzeja Kołakowskiego. Na spotkanie upamiętniające 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przybyła przede wszystkim młodzież w Zespołu Szkół nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim. Uroczystość odbyła się z inicjatywy Andrzeja Brzezika, nauczyciela historii w tejże placówce.

Zanim wystąpił artysta, Natalia, uczennica ZS nr 1 przedstawiła informacje o śmiertelnych ofiarach stanu wojennego, których historycy naliczyli 130, wspomniała też o wielu tysiącach internowanych i o tych, których zmuszono do emigracji. O tragicznych końcowych latach PRL opowiadał też Andrzej Brzezik. Nie kryjąc wzruszenia zaprezentował historie życia dwojga młodych ludzi, którzy w tamtych trudnych czasach wykazali się ogromną odwagą. Mówił o opozycjoniście Emilu Barchańskim z Warszawy, aresztowanym w marcu 1982 r., okrutnie bitym przez SB i zmuszanym do składania fałszywych zeznań.W czerwcu 1982 r., przed drugą rozprawą, jego ciało wyłowiono z Wisły. W chwili śmierci miał niespełna siedemnaście lat. Druga osoba to Anna Stawicka z Gdańska. W 1982 r. za działalność opozycyjną skazana na 3 lata więzienia i 1 rok pozbawienia praw publicznych, osadzona w Zakładzie Karnym w Fordonie; jako 17-latka była najmłodszym więźniem politycznym w PRL. Wyrzucona z liceum rodzinnym mieście, maturę zdała w liceum Sióstr Sacré Coeur w Pobiedziskach koło Poznania. Obecnie od wielu lat jest żoną Andrzeja Kołakowskiego. Tworzą wraz z dziećmi wspaniałą rodzinę i nadal działają na rzecz wolności i godności człowieka. Andrzej Kołakowski w latach 80. również działał w opozycji antykomunistycznej. Obecnie jest nauczycielem akademickim, a także koncertuje w Polsce i za granicą, wykonując przy akompaniamencie gitary piosenki o tematyce historyczno-religijno-społeczno-politycznej swojego autorstwa i innych bardów. Dla sokołowskiej młodzieży zaśpiewał kilkanaście ballad historycznych, stanowiących swoisty zapis długiej „nocy” stanu wojennego. W czasie występu przekazywał też informacje i swoje przemyślenia związane z tematem wykonywanych utworów. – O godność zawsze warto walczyć. Teraz mamy wolność, ale ona może nas zaprowadzić w różne miejsca, nawet na dno piekła” – mówił między innymi.

Warto podkreślić, ze młodzież z zainteresowaniem, w skupieniu i ciszy słuchała wykonywanych utworów. Uzupełnieniem koncertu była wystawa „Stan wojenny w Polsce – 13 XII 1981r.”, przygotowana przez Sokołowski Ośrodek Kultury.


Artysta wśród młodych ludzi



J.O.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe