Środki chcą pozyskać z wiatraków
Jako pierwszy głos zabrał wójt Marcin Pasik, który podziękował radnym, sołtysom i pracownikom Urzędu Gminy za rok wytężonej pracy. Następnie w kilku słowach podsumował planowany budżet na 2018 rok. Dochody do budżetu wyniosą ponad 21 mln. Łączna kwota wydatków będzie na podobnym poziomie.
W budżecie zaplanowano około 50 pozycji inwestycyjnych. Do najważniejszych należeć będą: budowa sieci wodociągowej w miejscowościach Bartosz i Dąbrowa, wykonanie dokumentacji technicznej budowy chodnika na trasie Kostki – Skibniew Podawce, budowa chodnika przy drodze gminnej w Żanecinie, budowa oświetlenia ulicznego w miejscowościach Brzozów Kolonia, Bartosz, Podrogów, Bachorza, budowa placów zabaw w miejscowościach Grochów, Kostki i Ząbków oraz budowa siłowni zewnętrznych w miejscowościach Pogorzel, Nowa Wieś, Karlusin i Chmielew.
Wójt Marcin Pasik dodał również, że podczas planowania budżetu na 2018 rok skupiono się głównie na oświacie. W obecnym roku gmina planuje rozbudowę szkół w Nowej Wsi i Grochowie. Szkoły zostaną poszerzone o zaplecze socjalne i sportowe.
Władze Gminy mają nadzieję, że w 2018 roku uda się nawiązać pomyślną współpracę z powiatem. W środkach gminy na rok obecny zabezpieczono 59 tys. zł na wspólne inwestycje.
- Mamy dżentelmeńską umowę z powiatem, że do września wspólnie wykorzystany te pieniądze. Jeśli natomiast do tego czasu powiat nie wykaże chęci współpracy, kwotę tą przeznaczymy na inwestycje, które są potrzebne gminie – powiedział wójt Marcin Pasik.
Podczas sesji wyjaśniono również, skąd gmina pozyska środki, które zwykle napływały z podatków od środków transportowych. Przypomnijmy, że Gmina Sokołów Podlaski ma obecnie jedne z najniższych podatków tego typu w Polsce. Wójt wskazał, że ustawa wiatrakowa dała gminie możliwość naliczenia większej kwoty podatków od elektrowni wiatrowych, dlatego nie będzie dużej różnicy między dochodami z roku 2017 a tymi z 2018 roku.
Podsumowując nowy plan budżetu, Wójt oświadczył, że gmina będzie angażowała się w wiele mniejszych inwestycji, a nie w jedną dużą.
- Każdy dostanie swój kawałek tortu – powiedział.
Po oficjalnej części sesji, wzorem lat ubiegłych, odbyło się Spotkanie Świąteczno-Noworoczne, które koncertem kolęd uświetnili uczniowie z Zespołu Oświatowego w Nowej Wsi. Po wysłuchaniu pięknych utworów wszyscy podzielili się opłatkiem i złożyli sobie noworoczne życzenia.
Katarzyna Dybowska
« wróć | komentarze [1]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Jak na opłatek katolicki, to troche za późno, a może to był obrządek wschodni, ale wtedy nie dzieli się opłatkiem tylko chlebem poświęconym w Cerkwi. |
Anna 2018-01-06 21:07:26 |