29
2022
2018-07-18

Spotkanie absolwentów LO 51 matura 1978


"Szanujmy wspomnienia, smakujmy ich treść
Nauczmy się je cenić.
Szanujmy wspomnienia, bo warto coś mieć
Gdy zbliży się nasz fin de siecle"

Andrzej Jastrzębiec-Kozłowski

Zapewne wspomnienia szanują ci, którzy 40 lat temu ukończyli obecne I LO w Sokołowie Podlaskim, a w sobotę 30 czerwca 2018 roku przybyli na imprezę do Starej Drukarni - prawie stu absolwentów z pięciu klas: matematycznych A i B, humanistycznej C, biologiczno- chemicznej D, ogólnej E oraz wychowawcy, czyli Kazimierz Strupiechowski – kl. A. Bogusław Krasucki – kl. B, Sławomir Kosiński – kl. C, Danuta Getler – kl. E.

„Humaniści”, którzy w ciągu minionych 40 lat spotykali się w klasowym gronie już wielokrotnie, tradycyjnie rozpoczęli jubileusz wyjazdem na cmentarz w Rozbitym– Kamieniu, gdzie od ponad 35 lat znajduje się grób koleżanki z klasy. Następnie, wraz z niektórymi absolwentami innych klas uczestniczyli we Mszy Świętej, sprawowanej w kościele pw. św. Jana Bosko przez kolegę z klasy, ks. Marka Kukiela, obecnie proboszcza parafii Borowie w diecezji siedleckiej. Okolicznościowe kazanie wygłosił również kolega z klasy, ks. Włodzimierz Tendorf, proboszcz parafii Parysów k/Garwolina.

Następnie wszyscy spotkali się w Starej Drukarni. Bernard z klasy C przygotował powitanie:

„Chwalebne, że udało nam się po raz wtóry, z nadzieją, że nie ostatni) zebrać razem, z kolejnym bagażem życiowych matur, zdanych lub oblanych, które po nawet wstępnym skatalogowaniu, dałyby nam pewnie kilkuset odcinkowy serial porządnej sokołowskiej telenoweli.

Jako, że od pewnego czasu, szczęśliwie mamy już za sobą różne emocje stosowne do wieku, cieszmy się tym spotkaniem, że jesteśmy, że poruszamy się ciągle w pionie i że z pewnością mamy jeszcze parę ważnych rzeczy do zrobienia.

Przekleństwo starożytnych o życiu w ciekawych czasach dotyczy poniekąd i naszej generacji, bo sporo się w tych czasach wydarzyło. Każdy z nas ma oczywiście innego rodzaju doświadczenia, ale wydaje mi się, że mentalnie zostaliśmy w klasycznym szpagacie, pomiędzy schyłkową komuną, a tzw. Europą, która jednych z nas rozczarowała, inni zadziwiająco dobrze się w niej odnaleźli.

Niewątpliwie stanowimy środowisko. Nieważne, że często podzielone na zwalczające się obozy, jak to u Polaków bywa. Znamy się. Mamy kontakt. Bywaliśmy wielokrotnie na klasowych weselach, chrzcinach, prymicjach, ostatnio jakby nieco częściej na pogrzebach. Pozytywne, że większość licealnych par przetrwała ostre życiowe zakręty. Jakby co to i nepotyzm nie jest nam całkiem obcy, tu kumpel tam kumpel, nie ma co ukrywać – troszkę łatwiej żyć.

Przy okazji spotkań pielęgnujemy prawdziwe lub nieco koloryzowane anegdoty i wspomnienia związane z naszą szkołą i pedagogami, których ciągle mamy w serdecznej pamięci” - mówił między innymi.

Do swoich niegdysiejszych uczniów serdeczne i jak zwykle żartobliwe słowa skierował też profesor Strupiechowski. Nie zabrakło kwiatów i podziękowań dla wychowawców, wspomnieniowych rozmów przy stole, tańców przy muzyce z lat 70., czasu na pamiątkowe fotografie i niespodziankę – koncert zespołu „Trochę jazzu”. Wielu uczestników imprezy umawiało się na następne spotkanie. Okazja ku temu już wkrótce, bo I Liceum Ogólnokształcące we wrześniu 2018 roku będzie świętować jubileusz 70-lecia istnienia. Program ramowy - w piątek 14 września 2018 r. koncert w Sokołowskim Ośrodku Kultury o 17.00., w sobotę 15 września uroczystość główna od g. 9 na terenie szkoły przy ul. Sadowej 11. Więcej informacji na www.liceum.sokolowpodl.pl. Nasz tygodnik na pewno też tam będzie. Do zobaczenia.
 

J.O. 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe