29
2022
2016-03-07

„Spisane będą czyny i rozmowy…”


Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sokołowie Podlaskim w czwartek 11 lutego.
 
Tego dnia do placówki przybyli Janusz Piwowar i Maciej Terlecki z Centrum Udzielania Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.
 
Centrum utworzono w Biurze Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów w Warszawie na początku 2014 r. na mocy decyzji Prezesa IPN Łukasza Kamińskiego. Głównym zadaniem Centrum jest udzielanie informacji o ofiarach represji niemieckich i sowieckich w okresie II wojny światowej i po jej zakończeniu. Do IPN zwracają się głównie ofiary prześladowań, osoby szukające informacji o zaginionych bliskich oraz badacze zajmujący się problematyką II wojny światowej. Centrum gromadzi również nowe dokumenty związane z represjami. Jako jedyne posiada dostęp do niezwykle cennych zasobów Międzynarodowej Służby Poszukiwawczej w Bad Arolsen (Niemcy) oraz dokumenty Ośrodka KARTA. Pracownicy Centrum wskazują też zainteresowanym inne polskie i zagraniczne archiwa, w których mogą się znajdować informacje o poszukiwanych osobach. Informacje o ofiarach represji niemieckich i sowieckich można uzyskać, zwracając się listownie na adres: Instytut Pamięci Narodowej Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów 02-699 Warszawa, ul. Kłobucka 21 z dopiskiem „Centrum Udzielania Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej” lub mailowo na adres: ofiary@ipn.gov.pl.
 
Głównym tematem dwugodzinnego spotkania w Bibliotece Miejskiej było zaprezentowanie części dokumentów znajdujących się w zasobach IPN, a dotyczących Sokołowa Podlaskiego i okolic w latach II wojny światowej. W zasobach IPN znajdują się bogate materiały związane z powiatem sokołowskim, goście przedstawili niewielką część z nich w formie prezentacji multimedialnej, wzbogaconej szczegółowymi wyjaśnieniami. Podkreślali między innymi liczne zasługi Franciszka Ząbeckiego, żołnierza Armii Krajowej, w latach 1941-1944 kolejarza na stacji w Treblince, który z narażeniem życia wyniósł z budynku stacyjnego listy przewozowe dokumentujące ilości transportów i przywiezionych osób do obozu. Była też mowa o innych osobachi ich losach w czasie wojny, m.in. kpt. Władysławie Praweckim, doktorze Perłowskim, Erneście Gramssie, niemieckim staroście na powiat węgrowski i sokołowski. Zebrani żywo reagowali na prezentowane informacje, niejednokrotnie uzupełniając je o wiele szczegółów. Pracownicy IPN byli bardzo wdzięczni za uzupełnienia.
 
Wśród prezentowanych materiałów pojawiły się m. in. kartoteki osobowe więźniów i robotników przymusowych, dokumenty dotyczące przesiedleńców z Poznańskiego, ankiety dotyczące miejsc i faktów zbrodni hitlerowskich; meldunki z alertu harcerskiego z 1965 roku na temat miejsc zbrodni hitlerowskich w powiecie sokołowskim; kartoteki osobowe urzędników i zbrodniarzy hitlerowskich, afisze i plakaty podpisane przez Ernsta Gramssa, dokumenty dotyczące represji sowieckich z lat 1939-1956.
 
Uzupełnieniem spotkania była wystawa „Sokołów Podlaski 1939 – 1945 w dokumentach mieszkańców”, przygotowana przez Pracownię Dokumentacji Dziejów Miasta MBP. Wystawa jest dostępna dla odwiedzających w holu placówki.
 
Warto dodać, że przybyli na spotkanie otrzymali od gości biuletyn IPN "pamięć.pl" i inne bardzo interesujące materiały.

JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe