29
2022
2021-08-17

Śpiewom i tańcom nie było końca- Biesiada Podlaska


Za nami IV Regionalny Konkurs Zespołów Ludowych i Kapel „Biesiada Podlaska”. W niedzielę 15 sierpnia na scenie w Jabłonnie Lackiej spotkały się zespoły i kapele z okolicy. Chórzyści i wokaliści zabawiali dużą liczbę przybyłych na wydarzenie gości.  

Organizatorami wydarzenia byli Gmina Jabłonna Lacka, Stowarzyszenie Rozwoju i Promocji Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Jabłonna Lacka „Jabłoń” oraz Gminny Ośrodek Kultury. Celem imprezy było kultywowanie pieśni ludowej oraz promocja twórców i zespołów ludowych regionu.
O godzinie 15 Wójt Gminy Wiesław Michalczuk powitał przybyłych na biesiadę gości oraz zaprezentował jej program. W dalszej kolejności głos zabrał przedstawiciel KRUS, który ogłosił konkurs KRUS BHP w gospodarstwie rolnym pod hasłem „Pracuj bezpiecznie” w kategoriach dzieci i dorośli.
Chwilę później prowadzący imprezę Paweł Kryszczuk przedstawił tegoroczne jury konkursowe, w skład którego weszli: Andrzej Strzałkowski – członek Rady Gminy Jabłonna Lacka, przewodniczący Komisji ds. Kultury i Oświaty oraz przewodniczący konkursu, Wanda Michalczuk – miłośniczka pieśni i kultury ludowej oraz poezji, wielokrotna członkini jury oceniającego twórczość poetów-amatorów, po raz czwarty uczestnicząca w pracach jury biesiadnego konkursu, Agata Mosiej – kulturoznawca, regionalista, nauczyciel I LO im. M. Skłodowskiej – Curie w Sokołowie Podlaskim i członek zarządu Sokołowskiego Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego, Renata Kryszczuk – nauczyciel Szkoły Podstawowej w Jabłonnie Lackiej, opiekunka koła teatralnego „Abstrakcja” i reżyser spektakli słowno – muzycznych.

Jako pierwsi w konkursie zaprezentowali się „Jabłoniacy”. Zespół ten powstał na wniosek Wójta Gminy Wiesława Michalczuka
w 2014 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury. Wykonuje piosenki ludowe, biesiadne, religijne, patriotyczne. Jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień. Na biesiadzie wykonał utwory „Tam gdzie są łąki zielone”, „Dola”. Kierownikiem zespołu jest Barbara Gizińska, a kierownikiem muzycznym Piotr Bondarczuk.

Następnie wystąpiła grupa śpiewacza „Chodów” z GOK w Chodowie. Powstały w 2011 roku zespół prezentuje utwory ludowe, patriotyczne, obrzędowe. Występuje na imprezach lokalnych i ponadlokalnych. Jego kierownikiem jest Marianna Hołubiec, a kierownikiem muzycznym Marek Stańczuk. Zespół zaprezentował utwory: „Kalina” oraz „Jedzie Jasio do Chodowa”.

Z kolei Zespół Pieśni i Tańca „Pasieka” zaprezentował dwie polki „Szesnaście latek” i „Pod Siedlcami w Wiśniewie”. Repertuar taneczny i śpiewaczy zespołu, który powstał w 1992 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Platerowie i jest zdobywcą wielu nagród, odwołuje się do tradycji podlaskich i mazowieckich. Kierownikiem grupy jest Grzegorz Szymanek.

Na scenie nie zabrakło Zespołu Wokalnego „Seniorynki”, który działa od 18 lat przy Sokołowskim Ośrodku Kultury. Członkami zespołu są seniorzy. Zespół zdobył wiele nagród oraz wyróżnień, a w bogatym repertuarze ma również utwory własne. Zespół zaprezentował utwory: „Karolina” i „Winobranie”.

Po „Seniorynkach” wystąpił zespół z Klubu Senior + w Sterdyni, który powstał w 2018 roku w ramach Programu Wieloletniego Senior + na lata 2015 – 2020. Klub współfinansowany jest ze środków Senior + oraz budżetu gminy Sterdyń. Oprócz zajęć wokalnych seniorzy uczestniczą w wycieczkach, zajęciach edukacyjnych, sportowo-rekreacyjnych oraz terapii zajęciowej. Kierownikiem Klubu Senior + jest Małgorzata Kobryń. Zespół zaprezentował utwory: „Hej z góry, z góry” i „Żyjmy pełnym życiem”.

W dalszej kolejności wystąpił Zespół Ludowy „Węgrowianie”, który działa przy Węgrowskim Ośrodku Kultury, a powstał w 1997 roku. Zespół prezentuje pieśni ludowe, frywolne, patriotyczne, widowiska obrzędowe oparte na autentycznych obyczajach wsi z końca XIX i połowy XX wieku w kraju, a także poza jego granicami. Kierownikiem zespołu jest Andrzej Giers. W Jabłonnie wykonali następujące utwory: „Dziewczyny, dziewczyny” i „Oj zagraj mi muzyko”.

Następny był Zespół Ludowy „Marysieńki”, który od 33 lat śpiewa piosenki ludowe, biesiadne, religijne, patriotyczne. Zespół występuje na różnych konkursach, biesiadach, przeglądach charytatywnych i otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia. Kierownik zespołu to Zenon Sielewonowski. Zespół zaprezentował utwory: „Cyt, Cyt” i „Szła dziewczyna dróżką”.

Dalej publiczność zabawiał Zespół „Nowina”, który powstał w 2006 roku i działa przy świetlicy wiejskiej w Moszczonie Królewskiej oraz Ośrodku Kultury w Mielniku. Kierownikiem zespołu od początku jest Helena Datczuk, akompaniatorem zaś Aleksander Pura. Repertuar zespołu jest bogaty i różnorodny. Zespół koncertuje nie tylko w Polsce, lecz również na scenach Ukrainy, Białorusi, Litwy i Łotwy. „Nowina” śpiewa w języku polskim, ukraińskim, białoruskim, rosyjskim, a także gwarą regionu. Zespół zaprezentował piosenki „Łoleś” i „Żyto żało”.

Po Nowinie wystąpił zespół „Sąsiadeczki”, który powstał we wrześniu 2010 roku. Obecnie zespołowi przygrywa Marek Brodawka. Zespół występuje na festynach, dożynkach, przeglądach pieśni ludowych, kolęd i pastorałek, pieśni patriotycznych i religijnych, a na Biesiadzie Podlaskiej zaprezentował piosenki „Ludowa nutka” i „Wieź mnie koniku wieź”.

Kolejno publiczność rozgrzał Zespół „Kosowskie Malwy”, który powstał w październiku 2012 roku i działa przy Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim. Zespół bierze udział w różnego rodzaju konkursach, lokalnych uroczystościach patriotycznych oraz piknikach. Kierownikiem zespołu jest Andrzej Tchórzewski. Zespół zaprezentował utwory: ”Cyt, Cyt” i „Czerwone Jagody”.

Tuż po nich wystąpił Zespół „Tadeusz i Przyjaciele”, który również działa przy Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim. Zespół powstał w październiku 2014 roku i bierze udział w różnego rodzaju konkursach. Kierownikiem zespołu jest Tadeusz Zawistowski, a zaprezentowane utwory to „Bell Bella Donna” i „Cyganeczka Zosia”.

Kolejno na scenie pojawił się Zespół „Jagódki”, który działa przy GOK w Łukowie, a powstał w 2008 roku. Kierownikiem zespołu jest Elżbieta Dynek, a instruktorem zespołu Andrzej Kędziora. Na koncie grupy jest wiele nagród i wyróżnień, w tym za II miejsce na festiwalu w Żywcu oraz nagroda na przeglądzie zespołów w Dęblinie. W wykonaniu „Jagódek” usłyszeliśmy piosenki „Hej z góry, z góry” i „Wiązanka”.

Jako ostatnie w kategorii Zespoły Ludowe wystąpiły „Zaliwianki”. Zespół powstał w 2014 roku i działa przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach. Prezentuje pieśni ludowe, patriotyczne oraz utwory autorstwa Ireny Chodowiec, członkini grupy. Obecna kierownik zespołu to Beata Strąk, akompaniator Andrzej Kędziora. Zespół wykonał utwory „Zaliwianka” i „Oj zagraj mi muzyko”.

W dalszej kolejności na Biesiadzie odbył się konkurs kapel. Kapela Bondarczuki powstała w 2010 roku, a jej założycielem oraz kierownikiem jest Piotr Bondarczuk. Kapela występuje na przeglądach, różnego rodzaju konkursach, imprezach plenerowych oraz weselach. Jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień. „Bondarczuki” zaprezentowali utwory: „Dwanaście listeczków” i „Fokstrot”.

Kapela Wuja Krzycha, która powstała w 2000 roku i jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień oraz uświetnia swoimi występami liczne imprezy plenerowe oraz spotkania rodzinne wykonała utwory „Stoi gruszka w polu” i „Tambolero”. Kierownikiem zespołu jest Krystyn Tomczuk.

Na zakończenie konkursu Kapela Ryśka i Zdziśka czyli Ryszard Maliszewski i Zdzisław Radzikowski wykonali utwory „Polka” i „Oberek”.

W międzyczasie rozstrzygnięto konkurs „BHP w gospodarstwie rolnym pod hasłem „Pracuj bezpiecznie” i wręczono nagrody zwycięzcom. Po występach konkursowych, podczas gdy jury udało się na obrady, gości ponownie zabawiał zespół „Jabłoniacy” - gospodarz imprezy, a o godzinie 19 na scenę weszła gwiazda biesiady - zespół muzyki tanecznej MILANO.

Po występie gwiazdy wieczoru nastąpiło podsumowanie konkursu i wręczenie nagród. W kategorii Zespoły Ludowe I miejsce zajęły ex aequo Zespół Ludowy „Jabłoniacy” oraz „Nowina”, II miejsce ex aequo Zespół Śpiewaczy „Chodów” oraz Zespół Ludowy „Marysieńki”, III miejsce ex aequo „Węgrowianie” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Pasieka”. Dodatkowo jury wyróżniło Zespół Senior +.

Z kolei w kategorii Kapele I miejsce zajęła Kapela Bodnarczuki, II Kapela Wuja Krzycha, a Kapela Zdzisiek i Rysiek została wyróżniona.

To jednak nie koniec, do godziny 23 zgromadzeni goście mogli bawić się przy muzyce zespołu „Power Bond".

Oprócz tego na biesiadzie można było zwiedzać stoiska rękodzieła ludowego oraz firm biorących udział w wydarzeniu. Na gości czekały również smaki potraw regionu, potrawy przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich Krzemień, Wieska, Dzierzby, Czekanów oraz samorządowa grochówka. Co istotne, na wydarzeniu można się było również zaszczepić przeciwko COVID-19. Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci: wesołe miasteczko, bańki mydlane, malowanie twarzy oraz fotobudka.

Trzeba przyznać, że organizatorzy imprezy pomyśleli o wszystkim.

Warto również dodać, że zadanie dofinansowane zostało ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego, a patronat honorowy nad imprezą objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Cieszymy się, że mogliśmy objąć patronatem medialnym tak wspaniale zorganizowane wydarzenie i mamy nadzieję, że widzimy się za rok!

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć dostępnych w naszej galerii:

www.wiescisokolowskie.pl/galeria/293,biesiada-podlaska-w-jablonnie-lackiej.html 


K.W.

« wróć | komentarze [2]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Kochamy wójta. Super koleś. Wiejski wodzirej, że hoho.

Cziczi
2021-08-18 07:01:54

Ach ro ten nasz wójt łorganizator. Wszystko łon sam tymi rencoma zrobił. Zorganizował ympreze diskio polio, żarcie i same cuda byli. Cudny łon jest.

Szakalaka
2021-08-17 20:10:37
Strona 1/1






Dane kontaktowe