29
2022
2018-08-07

Sokołowski mural już kompletny!


 W czerwcu br. na jednej ze ścian hali magazynowej Parku Przemysłowego powstał mural przedstawiający sokołowską Cukrownię
w latach jej świetności. W lipcu stworzono drugą część muralu – wzdłuż ulicy fabrycznej.

Zjawiskowy mural powstał przy współpracy władz miasta i Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Pierwsza część muralu została wsparta finansowo przez Mazowiecki Instytut Kultury, natomiast część druga powstała dzięki środkom zebranym przez Burmistrza Miasta. Miasto stara się o dodatkowe dofinansowanie, tym razem w Krajowej Spółce Cukrowej.

Dzieło w całości zaprojektował Mateusz Rokicki, a realizacją projektu zajęli się warszawscy artyści z Live Media Crew. Dzieło jest nie tylko piękne, ale i bardzo duże.
Po dokładnym zmierzeniu obu ścian muralu okazało się, że mają w sumie niemal 900 m2 powierzchni. Ten wynik plasuje sokołowski mural na pierwszym miejscu największych murali po tej stronie Wisły.

Ściana przednia, która powstała w czerwcu przedstawia Ludwika Hirszmanna – jednego
z dwóch pierwszych właścicieli sokołowskiej Cukrowni. Na dole znajdują się głowy cukru, pracownicy, konie i wozy. W tle rozciąga się ówczesna panorama zakładu. Obraz wieńczy data założenia Cukrowni – rok 1845 oraz napis "Nasza Fabryka", gdyż tak właśnie sokołowianie nazywali zakład. Na muralu nie zabrakło także szybującego sokoła – symbolu naszego miasta.

Od strony ul. Fabrycznej mural przedstawia postać Zbigniewa Malewicza – kolejnego właściciela Cukrowni. Dalej możemy podziwiać dalsze losy zakładu w XX wieku, latach powojennych, panoramę budynku tuż przed jego likwidacją, aż do czasów obecnych.




















Katarzyna Dybowska

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe