29
2022
2017-10-25

Sokołowska oświata wciąż zmienia się na lepsze


 Żaden nauczyciel nie stracił pracy. Najbardziej obleganą szkołą jest „jedynka” a top-przedszkolem – „dwójka”. W roku szkolnym 2017/2018 w sokołowskich szkołach, w 84 klasach, uczy się 1789 uczniów. W jednym oddziale jest przeciętnie 21,3 ucznia.

Burmistrz Bogusław Karakula na minionej sesji Rady Miejskiej, pozytywnie ocenił zmiany, jakie w związku z reformą szkolnictwa, zaszły w sokołowskiej oświacie. Mówił też o trwających wciąż przygotowaniach do otwarcia szkoły muzycznej.
Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej została przyjęta nowa siec oświatowa, przyszedł więc czas na podsumowania wprowadzania reformy oświaty w naszym mieście. Od 1 września w szkołach prowadzonych przez samorząd miasta żaden nauczyciel nie został zwolniony. Część z nauczycieli musi wprawdzie liczyć się z ograniczeniami etatów, ale wynika to ze spadku demografii, a nie reformy oświaty. Najważniejsze, że nikt nie stracił pracy – wyjaśnił burmistrz Bogusław Karakula.

Szkoły podstawowe

Z zestawienia przygotowanego przez Wydział Oświaty Urzędu Miasta wynika, że najwięcej, bo aż 530 uczniów uczy się Publicznej Szkole Podstawowej nr 1. W tej szkole jest 25 klas ze średnią liczbą uczniów na klasę 21,2.
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 liczy 387 uczniów. W 18 oddziałach uczy się średnio 21,05 ucznia na klasę.
W Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 jest 487 uczniów, 22 oddziały i 22,1 ucznia na oddział.
Dwie nowe Publiczne Szkoły Podstawowe, powstałe z przekształcenia dotychczas działających miejskich gimnazjów (nr 1 i nr 2) to Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 i Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6.
W Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 (powstałej na bazie wygaszanego PG nr 2) jest 104 uczniów w 6 oddziałach. W jednej klasie uczy się 17,3 ucznia.
Do publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 (powstałej na bazie wygaszanego PG nr 1) uczęszcza 282 dzieci. Uczą się w 13 klasach, gdzie średnio jest 21,6 ucznia.
W związku z powstaniem nowej sieci szkół wszystkie szkoły powstałe mają nowe obwody szkolne.
W wygaszanych gimnazjach w 12 klasach gimnazjalnych uczy się 256 uczniów,.
Bogusław Karakula: – Mamy miejsce dla wszystkich przedszkolaków
Zgodnie z nowymi przepisami, miasto musiało zapewnić 6 – latkom warunki do korzystania z wychowania przedszkolnego. Samorząd miejski przygotował więc wszystkim zgłoszonym dzieciom miejsca. Udało się to przez zwiększenie liczby miejsc przedszkolnych w budynku szkoły podstawowej.
– Wszystkie dzieci znalazły miejsca w przedszkolach, dzięki temu, że zaadaptowaliśmy skrzydło budynku szkoły podstawowej nr 3 przy ul. Repkowskiej. W oddziale zamiejscowym znalazły się miejsca dla 50 dzieci – powiedział burmistrz Bogusław Karakula.
Nowe pomieszczenia przedszkolne, w PSP nr 3, zostały gruntowanie przebudowane na potrzeby przedszkolaków. Powstały nie tylko kolorowe, ciche i przytulne sale, ale i toalety dla przedszkolaków.
Oddziały przedszkola przy ul. Repkowskiej zostały wyposażone w nowe zabawki i pomoce dydaktyczne. Oddział zamiejscowy jest kopią „dwójki”, sale mają identyczny wystrój, codzienny jadłospis w obu placówkach jest identyczny.
Do filii przedszkola trafiło 50 dzieci, w wieku 3 i 4 lat.
Modernizacja pomieszczeń była inwestycją na przyszłość,
Podejmując decyzję o przystosowaniu pomieszczeń, burmistrz brał pod uwagę dane demograficzne. Tworząc filię przedszkola, udało się równocześnie zabezpieczyć miejsca dla przedszkolaków, które będą potrzebne przez lata.
W bieżącym roku szkolnym, do sokołowskich przedszkoli uczęszcza 651 dzieci, działa 27 oddziałów. Na jeden oddział przypada średnio 24,1 dziecka.

„Dwójka” oblegana
W Miejskim Przedszkolu nr 2 – jest 200 dzieci (w jednym oddziale średnio 25)
W Miejskim Przedszkolu nr 3 – 164 (średnio 23,4 w jednym oddziale)
W Miejskim Przedszkolu nr 4 – 100 dzieci – (średnio 25 w jednym oddziale).
W Miejskim Przedszkolu nr 5 jest 150 (25 w oddziale)
Przy szkołach podstawowych działają zerówki,
przy PSP nr 4 – w klasach „O” ś(rednio 18,5 dziecka na oddział)
przy PSP nr 3 – 16,4
przy PSP 4 -11,85
przy PSP 5 – 18,12

Staramy się o szkołę muzyczną

Nadal trwają przygotowania do utworzenia w Sokołowie Podlaskim Publicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Sokołowie Podlaskim.
Żeby w naszym mieście mogła funkcjonować taka placówka, zgodę musi wyrazić Minister Kultury. Taki wniosek Urząd Miasta wysłał już do Ministerstwa Kultury.
W sierpniu do Sokołowa przyjechał wizytator. Obejrzał budynek, w którym ma funkcjonować szkoła muzyczna, czyli pomieszczenia w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3. Wizytator odwiedził ognisko muzyczne w SOK, które w tym roku kończy 50 lat.
Wizytator zobaczył pomieszczenia w PSP nr 3. Szkoła muzyczna ma mieścić się na piętrze głównego skrzydła, PSP nr 3. To tam znajdzie się większość pomieszczeń. Sala do rytmiki i prezentacji ma być usytuowana w zmodernizowanej, byłej sali gimnastycznej szkoły.
Urzędnicy przekazali wizytatorowi kopie dokumentów zebranych do tej pory, dotyczących między innymi nauczycieli zainteresowanych pracą w sokołowskiej szkole.
Pomieszczenia dla szkoły zostaną odpowiednio zaadaptowane, ale prace rozpoczną się dopiero, kiedy zgodę na otwarcie placówki wyda Minister.

Info / Fot.: www.sokolowpodl.pl

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe