Sokołowscy aktorzy na międzynarodowej konferencji EUCPN
W dniach 14-15 grudnia w związku z Prezydencją Polski w Radzie Unii Europejskiej, a zarazem przewodnictwem w Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości (EUCPN) w warszawskim hotelu Westin odbyła się międzynarodowa KONFERENCJA DOBRYCH PRAKTYK EUCPN.
Prezydencja Polski w EUCPN, która została uroczyście rozpoczęta podczas VI Przystanku PaT w Ostrołęce, dobiegła końca. Polska przekazała przewodnictwo Danii.
Podczas konferencji przedstawiono dobre praktyki stosowane w krajach Unii Europejskiej. Została wręczona Europejska Nagroda Prewencji Kryminalnej w dziedzinie Zapobiegania Przestępczości. W tym roku zwyciężył niemiecki projekt „Fairplayer”. Tematem tegorocznego konkursu oraz Konferencji Dobrych Praktyk EUCPN był „Sport, nauka i sztuka w zapobieganiu przestępczości wśród dzieci i młodzieży”.
Pierwszego dnia, podczas uroczystej gali, przed uczestnikami konferencji i zaproszonymi gośćmi, wystąpił sokołowski Teatr „Inaczej” ze spektaklem „Na krawędzi”. Odświeżony skład aktorów teatru, zaprezentował się znakomicie. Zebrani długo bili brawo sokołowskim artystom. Padło również wiele słów podziękowań do obecnych na sali władz samorządowych Sokołowa Podlaskiego. Naszym włodarzom dziękowali Dyrektor Departamentu i Analiz MSW Jacek Zieliński, Pani Naczelnik Wydziału Profilaktyki i Współpracy ze Społeczeństwem Elżbieta Rusiniak oraz Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji insp. Grzegorz Jach. W tym dniu do stolicy przybyli pani Wicestarosta Powiatu Sokołowskiego Marta Sosnowska oraz Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski Bogusław Karakula. Wzorowy występ aktorów oglądali również Komendant Powiatowy Policji w Sokołowie Podlaskim mł.insp. Karol Szwalbe, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Sokołowie Podlaskim oraz Dyrektor Szkół Salezjańskich ks. Dariusz Matuszyński. To właśnie wychowanka Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza wyreżyserowała prezentowaną sztukę.
Podczas uroczystej gali dla przedstawicieli Unii Europejskiej wystąpili:
Wiktoria Benedykciuk – Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza
Dominika Zawadzka – Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika
Marta Rucińska – Zespół Szkół im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Anna Domańska - Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika
Piotr Kozioł - Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika
Eliza Marchel – Salezjańskie Gimnazjum
Paulina Woźniak - Salezjańskie Gimnazjum
Maria Jabłońska - Salezjańskie Gimnazjum
Mateusz Kuc - Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Pawła Kamińskiego
Katarzyna Zubrzycka – aktorka z Warszawy
Paulina Głąbikowska – I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie
Dominika Głąbikowska – Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Pawła Kamińskiego
Paweł Burzyński - I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie
Patrycja Michałowska – studentka, absolwentka I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie
Występ aktorów został uwieczniony dzięki zdjęciom wykonanym przez Annę Woźniak i Macieja Tomaszewskiego.
W drugim dniu również Sokołów Podlaski miał swój akcent. Drugi dzień konferencji rozpoczął występ aktorów warszawskiej Sceny 07. Została wystawiona etiuda teatralna „Poczekalnia” w języku angielskim. Tu również wystąpiła dwójka aktorów z Sokołowa Podlaskiego – Jakub Tomaszewski z Salezjańskiego Gimnazjum i Paweł Burzyński z I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie.
EUCPN European Crime Prevention Network czyli Europejska Sieć Zapobiegania Przestępczości, została założona w wyniku kilkuletnich rozważań na temat przeciwdziałania przestępczości, szczególnie zorganizowanej w obszarach miejskich. Już w 1993 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie przestępczości pospolitej w obszarach miejskich i jej związkach z przestępczością zorganizowaną. Według Wiedeńskiego planu działań, w pięć lat po wejściu w życie Traktatu Amsterdamskiego (1999 r.), powinny zostać wypracowane instrumenty zapobiegania przestępczości pospolitej i zorganizowanej. Dlatego podczas kilku ważnych konferencji i seminariów międzynarodowych poświęconych zapobieganiu przestępczości, w tym w Sztokholmie w 1996r., Noordwijk w 1997r., Londynie w 1998 r. oraz Algarve w 2000 r. podjęto zobowiązanie do budowy sieci współpracy pomiędzy członkami UE i wspólnego multidyscyplinarnego podejścia do przeciwdziałania przestępczości. Decyzją Rady z dnia 28 maja 2001r. ustanowiono Europejską Sieć Zapobiegania Przestępczości.
Oficer Prasowy
KPP Sokołów Podlaski
asp.szt. Sławomir Tomaszewski
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu