Sokołowianka Katarzyna Markusz nominowana do Nagrody POLIN 2019
Nagroda POLIN przyznawana jest od 2015 roku przez Muzeum Historii Żydów Polskich osobom, organizacjom lub instytucjom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. W tym roku wśród 7 nominowanych do otrzymania tej zaszczytnej nagrody znalazła się Katarzyna Markusz, od lat aktywnie działająca w powiecie sokołowskim i poza jego granicami.
Laureaci Nagrody POLIN to osoby lub organizacje, które swoimi działaniami chronią pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczyniają się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku pomiędzy Polakami a Żydami.
- W całej Polsce jest wielu ludzi, którzy działają na rzecz zachowania dziedzictwa polskich Żydów. Poprzez Nagrodę POLIN chcemy wyrazić uznanie i wdzięczność za ich pracę. Zależy nam, by pokazać, jak ważne i potrzebne jest to, co robią, bo to właśnie dzięki nim odradza się pamięć o historii polskich Żydów. To oni realnie przyczyniają się do wzajemnego szacunku i zrozumienia między Polakami i Żydami - mówi Marian Turski, Przewodniczący Rady Muzeum i Przewodniczący Sądu Konkursowego Nagrody POLIN.
W tegorocznej edycji Konkursu Nagrodę przyzna Kapituła w składzie: Marian Turski - Przewodniczący Rady Muzeum i Przewodniczący Sądu Konkursowego, Zygmunt Stępiński - p.o. Dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Paula Sawicka - Przewodnicząca Rady Programowej Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii „Otwarta Rzeczpospolita”, Piotr Wiślicki - Przewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, Grzegorz Jankilevitsch z Jankilevitsch Foundation - Znamienity Darczyńca Muzeum POLIN, Joanna Podolska - Dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana i laureatka Nagrody POLIN 2017, dr hab. Michał Bilewicz - prof. UW, kierownik Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW oraz wykładowca na Wydziale Psychologii UW, prof. Dariusz Stola - polski historyk, profesor nauk humanistycznych i pracownik Instytutu Studiów Politycznych PAN, Łucja Koch - kierowniczka Działu Edukacji Muzeum POLIN, Marcin Kącki - reporter, redaktor „Dużego Formatu” i Dziennikarz Roku w konkursie Grand Press 2007, Zuzanna Radzik - teolożka, publicystka i blogerka.
Spośród blisko 80 zgłoszeń z całej Polski kapituła konkursu wyłoniła 7 finalistów. Są to: Natalia Bartczak (Wińsko, woj. Dolnośląskie), Dorota Budzińska i Jolanta Konstańczuk (Dąbrowa Białostocka, woj. Podlaskie), Adam Musiał (Kraków, woj. Małopolskie), Krystyna Szter (Barczewo, woj. Warmińsko-mazurskie), Mirosław Tryczyk (Wrocław, woj. Dolnośląskie), Katarzyna Winiarska (Białowieża, woj. podlaskie) oraz Katarzyna Markusz (Sokołów Podlaski, woj. Mazowieckie).
Jak możemy przeczytać na stronie Konkursu: "Katarzyna Markusz od wielu lat prowadzi portal poświęcony żydowskiej przeszłości Sokołowa. Dzięki działalności strony internetowej udało jej się odnaleźć rozsianych po świecie potomków sokołowskich Żydów. Co roku, 22 września, organizuje w Sokołowie uroczystość upamiętniającą 22 września 1942 roku – dzień likwidacji sokołowskiego getta. Katarzyna Markusz wydaje książki o Sokołowie, starając się o finansowanie tłumaczeń z jidysz na polski. Książki te, starannie przetłumaczone i opracowane, są teraz ogólnodostępne online. W 2010 roku Katarzyna Markusz zorganizowała wystawę, na której zestawiła archiwalne fotografie przedstawiające życie społeczności żydowskiej z aktualnymi zdjęciami tych samych miejsc. Prowadzi również akcje edukacyjne w sokołowskich szkołach."
Laureatów Konkursu Nagroda POLIN 2019 poznamy 3 grudnia podczas uroczystej gali w Muzeum POLIN. Za Panią Katarzynę Markusz trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!
Oprac. KDC
Info: Muzeum Historii Żydów Polskich
Fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu