"Sokołowianie" zatańczyli na Łotwie
Młodzi artyści 6 lipca wystąpili na scenie festiwalowej zlokalizowanej na terenie Muzeum Skansenu, na której, licznie zgromadzonej publiczności zaprezentowali poloneza i tańce opoczyńskie oraz piosenki w wykonaniu grupy wokalnej. - Występ "Sokołowian" bardzo spodobał się publiczności o czym świadczyły okrzyki zachwytu oraz długie i rzęsiste brawa - podkreśla Jan Rosochacki, kierownik organizacyjny ZPiT "Sokołowianie". Oprócz "Sokołowian" w Festiwalu uczestniczyły zespoły folklorystyczne, folkowe, śpiewacze i kapele z Łotwy, Litwy i Estonii.
Na dużej scenie
7 lipca obchodzono Święto Miasta Jekabpils, a jednocześnie odbywał się drugi dzień Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego. Tego dnia koncerty odbywały się na dużej scenie zlokalizowanej na Rynku Starego Miasta. - Jako ciekawostkę należy dodać, że dużą scenę sprowadzono ze względu na liczebność Zespołu "Sokołowianie", który liczył 12 par tancerzy - informuje Jan Rosochacki. - Na koncercie nasi tancerze zaprezentowali publiczności poloneza, tańce górali żywieckich oraz piosenki w wykonaniu grupy wokalnej. Występ ten podobnie jak poprzedniego dnia spotkał się z dużym uznaniem widowni, o czym świadczyły rzęsiste i długie brawa.
Sukces ten jak i dotychczasowe tancerzy Zespołu „Sokołowianie” to zasługa choreografa i kierownika artystycznego Iwony Kopiwody i instruktora Kamila Zaliwskiego.
Spotkania z merem
Dużym uznaniem publiczności cieszył się występ kapeli przygrywającej tancerzom. W kapeli wystąpili: Kazimierz Soszka - kierownik muzyczny, akordeon, Przemysław Nurzyński - akordeon, Edward Sobieszuk - skrzypce, Wiesław Kozioł - klarnet, Jan Rosochacki - bębenek. Po koncertach muzycy z innych zespołów uczestniczących w Festiwalu na ręce kierownika składali kapeli gratulacje za piękne i artystyczne wykonanie utworów muzycznych tańczonych i śpiewanych przez "Sokołowian".
Podczas pobytu w Jekabpils kierownictwo Zespołu "Sokołowianie" dwukrotnie spotkało się z merem miasta oraz innymi delegacjami uczestniczącymi w obchodach Święta Miasta Jekabpils.
W obchodach tych jak i spotkaniach z merem uczestniczyła również delegacja samorządu Miasta Sokołowa Podlaskiego na czele z burmistrzem Bogusławem Karakulą. Miasto Jekabpils i Sokołów Podlaski od kilkunastu lat są miastami partnerskimi.
Kolejne zaproszenie
Członkowie zespołu mieli też możliwość zwiedzenia Jekabpils i jego ciekawych zabytków. Udane występy "Sokołowian" zaowocowały wstępnym zaproszeniem na duży Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny, który cyklicznie odbywa się w stolicy Łotwy - Rydze.
8 lipca "Sokołowianie" opuścili gościnny i bardzo przyjazny Jekabpils i Łotwę i udali się przez Litwę do Polski. Po drodze Zespół odwiedził stolicę Litwy - Wilno, zapoznając się z jego uznanymi w świecie ważniejszymi zabytkami. Po kilkugodzinnym pobycie w Wilnie "Sokołowianie" udali się w dalszą podróż do Sokołowa Podlaskiego.
- W najbliższym czasie, bo już 23 lipca najstarsza grupa "Sokołowian" wyjeżdża do Bułgarii i Grecji - przypomina Jan Rosochacki. - Na zaproszenie CIOFF-u (Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej) uczestniczyć będzie w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w mieście Dworkovo w Bułgarii, na którym reprezentować będzie Polskę.
Zespołowi życzymy kolejnych sukcesów i udanych występów!
Katarzyna Markusz
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu