29
2022
2010-11-12

Sokołowianie w Czechach


W pierwszych dniach listopada u naszych południowych sąsiadów odbywał się XII Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Folkloru – Tradycje Europy. Nasze miasto i Polskę reprezentował zespół Pieśni i Tańca Sokołowianie.

Festiwal organizowany jest pod patronatem instytucji unijnych. Grupa, która wyjechała do Czech, składała się z 26 dzieci, kapeli i choreografa. Towarzyszył im tłumacz Pan Paweł Kryszczuk i obsługa medyczna - pani Marianna Steć.

Wielkie brawa
W takim składzie osobowym, w niedzielę 31 października w godzinach wieczornych Zespół wyjechał autokarem do Czech. Około południa 1 listopada grupa dojechała do stolicy Republiki Czeskiej – Pragi. Tutaj wraz z przewodnikiem zwiedzała zabytki stolicy: Pałac Prezydencki, Katedrę, Most Karola, Stare Miasto i inne.
Po zwiedzaniu Pragi, w godzinach wieczornych, grupa przyjechała do Pardubic gdzie została zakwaterowana w hotelu o dość wysokim standardzie.
Następnego dnia rozpoczęły się występy poszczególnych zespołów uczestniczących w Festiwalu - z Czech, Słowacji, Bułgarii, Belgii, Serbii i Polski, którą reprezentowali właśnie Sokołowianie. Zespół nasz, wraz z artystami ze Słowacji i Serbii wystąpił w dwóch koncertach dla dzieci i młodzieży w regionie pardubickim. Wieczorem w Domu Kultury w Pardubicach odbył się Koncert  Galowy, w którym uczestniczyły wszystkie zespoły. Obecne były władze miasta z prezydentem, przedstawiciele Ministerstwa Kultury Czech, organizacji unijnych oraz licznie zgromadzeni widzowie. Występy poszczególnych zespołów, w tym i Sokołowian bardzo podobały się publiczności o czym świadczyły długie i rzęsiste brawa.

Aż 15 koncertów
Podobny przebieg miały koncerty w pozostałych dniach Festiwalu. Łącznie zespół Sokołowianie wystąpił w 15 koncertach, w tym 4 galowych. Odbywały się one w Pardubicach i w miejscowościach leżących w okolicach miasta.
Wszystkie występy Sokołowian, jak i pozostałych zespołów spotykały się z bardzo serdecznym przyjęciem, zarówno przez dzieci, młodzież, jak i dorosłych, o czym świadczyły nie tylko brawa i okrzyki zachwytu i podziwu za artystyczne i profesjonalne wykonanie tańców, ale też gratulacje. Szczególnie dużo oklasków otrzymywali nasi tancerze, którzy na swoich koncertach dawali z siebie wszystko, aby z jak najlepszej strony pokazać się publiczności. Sokołowianie w swoich programach zaprezentowali: taniec chodzony, zabawy lubelskie, tańce opoczyńskie, przeworskie, warszawskie oraz tańce par turniejowych (polka, krakowiak, oberek).
Oprócz koncertów, Sokołowianie mieli okazję zwiedzić ciekawe miejsca i obiekty jak: zamki, Muzeum Koni, stadninę koni, Muzeum Lalek i inne.
W piątek 5 listopada odbyło się wspólne spotkanie Sokołowian z zespołami czeskimi. Na tej imprezie była wspólna zabawa. Nasi tancerze uczyli czeskich kolegów i koleżanki tańców polskich. Impreza upłynęła w bardzo miłej, serdecznej i radosnej atmosferze. Uczestnikom przygrywała kapela Sokołowian.

Uczyli innych
Zakończenie Festiwalu zorganizowano w sobotę 6 listopada. pod znaczącym tytułem: „Bal Europy 2010”. Uczestniczyły w nim wszystkie zespoły festiwalowe, jak też inne dzieci. Każdy zespół z na początku zaprezentował swój kraj i miasto, z którego pochodzi a potem zatańczył najpierw taniec charakterystyczny dla danego kraju, a następnie uczył innych tańczyć swoje tańce regionalne. Sokołowianie w swoim programie zatańczyli „chodzonego”, natomiast swoje koleżanki i kolegów uczyli tańczyć i śpiewać: taniec śląski „ Idź sobie…..” oraz podlaski „Łyse”. Pomysł organizatorów okazał się strzałem w dziesiątkę.
W przerwach między występami zespołów odbywały się warsztaty dla uczestników balu. Tam dzieci mogły samodzielnie pod okiem fachowców wykonać figury z wosku, pierniki z własnym wzorem, mieszaninę różnych ziół i inne.
Choć zabawy trwały kilka godzin, na buziach dzieci nie widać było zmęczenia tylko radość i zadowolenie. Tańcom towarzyszyło zawieranie nowych znajomości, a nawet przyjaźni.
Każdy z uczestniczących zespołów przygotował swoje stoiska, na których prezentowane były charakterystyczne dla danego kraju produkty spożywcze, informacje o danym państwie, foldery i inne. Zespół „Sokołowianie” na swoje stoisko przygotował ciasto kołacz, domową kiełbasę i smalec domowy z przyprawami. Poza tym na stoisku wyłożone były foldery Sokołowian, Sokołowskiego Ośrodka Kultury, foldery i plany miasta Sokołowa Podlaskiego, mapa Polski, flaga narodowa i inne. Na zakończenie Festiwalu wszystkie zespoły otrzymały dyplomy i upominki, a każdy z uczestników – pamiątkowy medal.
Grupa Sokołowian szczęśliwie wróciła do Sokołowa Podlaskiego wczesnym rankiem w niedzielę 7 listopada. Na dzieci czekali już stęsknieni rodzice. Dzieci stwierdziły, że ich pierwszy wyjazd za granicę był bardzo udany i chciałyby więcej takich wyjazdów.

Choreografia i kapela
Choreografię poszczególnych tańców, prezentowanych na festiwalu Tradycje Europy opracowała, jak też czuwała nad jej prawidłową realizacją - Iwona Kopiwoda. Tancerzom przygrywała kapela pod kierownictwem Kazimierza Soszki w składzie: Kazimierz Soszka – akordeon, Zenon Celiński –akordeon, Edward Sobieszuk – skrzypce, Roman  Brochocki – kontrabas, Jan Rosochacki – bębenek. Na stronie internetowej www.chrudimhraje.cz można obejrzeć fragmenty filmu z koncertu Sokołowian oraz innych zespołów w mieście Chrudim.
JAN ROSOCHACKI
KIEROWNIK ORGANIZACYJNY ZPiT SOKOŁOWIANIE
FOT. ZPiT SOKOŁOWIANIE

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe