29
2022
2011-01-25

Sokołowianie noworocznie


Zespół Pieśni i Tańca Sokołowianie od lat ma swoją wierną publiczność. Podczas noworocznego koncertu w SOK sala znów wypełniona była po brzegi.

Sokołowianie nie tylko wspaniale tańczyli, ale śpiewali też kolędy. Ich występ nawiązywał do świąt Bożego Narodzenia.

Starsi i młodsi
- Święta wprowadzają niezwykły nastrój - mówiła Alina Simanowicz, zastępca dyrektora SOK. - Dziś chciałam państwu życzyć, aby te uczucia miłości i wiary towarzyszyły państwu przez cały rok. Aby te dni przepełnione były pięknem i ciepłem rodzinnych spotkań, zarówno w domach, jak i w pracy, wśród bliskich i znajomych. Oby ta betlejemska gwiazda świeciła nam przez cały rok i prowadziła w dobrym kierunku.
Sokołowianie przygotowali program w oparciu o bożonarodzeniowe obrzędy, zwyczaje, pastorałki. Na scenie pojawili się znani publiczności członkowie zespołu oraz najmłodsi debiutanci, a wszyscy otrzymywali gromkie brawa.

Folklor górą!
Zespół Pieśni i Tańca Sokołowianie działa od 2002 roku w Sokołowskim Ośrodku Kultury. Grupa szybko stała się wizytówką artystyczną rodzinnego miasta. Początkowo młodzież prezentowała na scenie tańce i pieśni podlaskie, z biegiem czasu repertuar grupy wzbogacił się o folklor kolejnych regionów: Kurpi Zielonych, Lubelszczyzny, Rzeszowszczyzny, Beskidu Żywieckiego. W programie Zespołu są również tańce staro warszawskie oraz tańce narodowe: polonez, krakowiak, kujawiak, oberek.
Sokołowianie równie chętnie jak suity taneczne przygotowują widowiska obrzędowe, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem publiczności. „Wielkanoc na Podlasiu”, „Żeńcy”, „Kolędnicy z kozą”, „Tryptyk naiwny według Kazimierza Grześkowiaka”, „Podlaska zabawa w karczmie” prezentowane są z wielką dbałością o każdy szczegół sceniczny, autentyzm pieśni, tańca i dialogów.

To jest klasa
Zespół dał już około trzystu koncertów. Występował nie tylko w kraju ale i za granicą m.in. na Łotwie, we Włoszech, w Turcji, Rosji, Niemczech, Grecji. Na polskich festiwalach folklorystycznych zdobył wiele nagród i wyróżnień m.in. w Węgorzewie, Szydłowcu, Warszawie, Sokołowie Podlaskim.
Najnowszy sukces – to wyjazd do Kopalni Soli w Wieliczce, gdzie odbył się VII Ogólnopolski Turniej Tańców Polski o puchar prof. Mariana Wieczystego. Impreza stawia sobie za cel pielęgnowanie polskich tradycji i ochrona dziedzictwa narodowego. Co roku w konkursie udział biorą najlepsze pary taneczne w tańcu polskim w formie towarzyskiej z całego kraju. Sokołów Podlaski i Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie” w tym roku reprezentowały trzy pary, zajmując wysokie lokaty: Zuzanna Steć i Patryk Częścik wywalczyli V miejsce, Sylwia Radzikowska i Piotr Skorupka - II miejsce, zaś Natalia Przewoźnik i Piotr Skorupka - VIII miejsce.
Ogromnym sukcesem Sokołowian jest przynależność do organizacji CIOFF. Pierwszy egzamin weryfikacyjny do CIOFF zespół zdał już po trzech latach działalności w 2005 roku. Kolejny w 2007 i ostatni w marcu 2010 roku, kiedy grupa otrzymała weryfikację na 5 lat.
Kierownikiem artystycznym Sokołowian jest Iwona Kopiwoda, kierownikiem muzycznym Kazimierz Soszka, kierownikiem organizacyjnym Jan Rosochacki, przygotowanie wokalne Zbigniwe Filiks. Zespołowi towarzyszy kapela w składzie: Kazimierz Soszka – akordeon, szef kapeli, Zenon Celiński – akordeon, Edward Sobieszczuk – skrzypce, Roman Brochocki – kontrabas, Jan Rosochacki – bębenek.
TEKST/FOT. KATARZYNA MARKUSZ

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe