29
2022
2019-09-03

"Sokołów pamięta - wrzesień 1939"


W tym roku przypada 80. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. W ramach obchodów tej rocznicy Sokołowski Ośrodek Kultury zaprosił na koncert pt. "Sokołów pamięta - wrzesień 1939”.

- 1 września to dzień pamięci, dzień ku przestrodze, dzień hołdu oddawanego niewinnym ofiarom II wojny światowej - między innymi takimi słowami rozpoczął niedzielny koncert Marcin Celiński, dyrektor SOK. Mówiąc o wydarzeniach sprzed osiemdziesięciu lat przypomniał, że Polska musiała zmierzyć się z dwoma okupantami: 1 IX zaatakowały nas Niemcy, a 17 IX ZSRR. Podkreślił, że znajomość historii jest niezwykle ważna, bo „historia nie przypominana lubi się powtarzać.” 

To wyjątkowe artystyczne spotkanie przygotowali miejscowi wykonawcy z Sokołowa i okolic pod kierunkiem Michała Ostromeckiego. Przed publicznością szczelnie wypełniającą salę widowiskową wystąpiła Manufaktura Dźwięków Band w składzie: Jan Kalinowski - gitara akustyczna; Paweł Cichocki - gitara elektryczna; Michał Ostromecki - instrumenty klawiszowe, gitary; Paweł Woźniak - gitara basowa; Mateusz Zalewski – perkusja; Pola Marcyniuk - flet poprzeczny, Marcel Marcyniuk – skrzypce. Zaśpiewali: Jan Kalinowski, Alicja Ostromecka, Natalia Głowacz, Gabriela, Igor i Krzysztof Grabowscy, Pola i Marcel Marcyniuk, Hubert i Wiktor Biernat, Szymon Dzikowski, Sylwia Kondrat, Sandra Bazylczuk, Monika Gawrońska, Gabriela Smolik, Kinga Tomczuk, Joanna Choruta, Łukasz Kraujutowicz, Wojciech Kowalczyk. Zaprezentowali oni utwory polskich wykonawców, piosenki przepełnione siłą, niezłomnością i marzeniami narodu polskiego, mówiące o Ojczyźnie, patriotyzmie i miłości do wolności. Zabrzmiały piosenki z repertuaru Jacka Kaczmarskiego, Budki Suflera, Lao Che, Strachy na Lachy, Marka Grechuty, Stana Borysa, Grzegorza Ciechowskiego, Dżemu, Maleo Reggae Rockers, Bajmu, Maryli Rodowicz oraz utwory z serialu „Czas honoru”. Publiczność nagrodziła wykonawców owacjami na stojąco. Nie po raz pierwszy okazało się, że nasi rodzimi wykonawcy potrafią przygotować wspaniałe artystyczne widowisko.

To wieczorne okolicznościowe spotkanie miało też wymiar edukacyjny, ponieważ zebrani wysłuchali krótkich wystąpień. Znany opozycjonista Adam Borowski, przewodniczący warszawskiego Klubu „Gazety Polskiej”, częsty gość programów publicystycznych w TVP, wydawca książek historycznych mówił o plenerowej wystawie „Wojna obronna 1939, między dwoma wrogami”, przygotowanej wspólnie z żoną Mirosławą Łątkowską. Tę wyjątkową wystawę można oglądać do końca września przed Sokołowskim Ośrodkiem Kultury. Adam Borowski wspomniał też o tym, że od wielu lat niektóre kraje próbują tworzyć własną, fałszywą narrację o II wojnie, oskarżać Polskę o współsprawstwo. Dlatego niezmiernie ważne jest dawanie świadectwa prawdzie historycznej, jak również trwanie w gotowości, „bo wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze”. 

Z kolei historyk Jacek Odziemczyk w bardzo obrazowy sposób przypomniał ważne wydarzenia z okresu okupacji niemieckiej i po wejściu Armii Czerwonej na terenie obecnego powiatu sokołowskiego. Prelekcja zilustrowana była archiwalnymi obwieszczeniami starosty powiatu sokołowsko-węgrowskiego Ernsta Gramssa, które przybliżyły czas okrutnego terroru. Historyk podkreślał, że ludność miasta i powiatu bardzo ucierpiała w czasie wojny, że tutaj zginęli wszyscy przywódcy Obwodu Sęp -Proso” Polskiego Państwa Podziemnego, że do akcji Burza stawiło się 2 tys. żołnierzy Armii Krajowej i kilkuset Narodowych Sił Zbrojnych. Mówił o egzekucjach dokonywanych przez Niemców, o Obozie w Treblince i mordowaniu Żydów, wysyłkach przez Rosjan wielu setek mieszkańców na Ural, o niezgodzie wielu na podporządkowanie Polski ZSRR i przyniesiony siłą ustrój komunistyczny. Tutaj jeszcze w 1950 roku działało antykomunistyczne podziemie. Z kolei przedstawiciel Biblioteki Miejskiej w Sokołowie Podlaskim przedstawił bardzo ciekawą informację na temat strat materialnych miasta. Swoją wypowiedź ubogacił archiwalnymi zdjęciami pochodzącymi z Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta w MBP. 

Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Urzędem Miasta i Starostwem Powiatowym. 


































J.O.  
Fot. Robert P., SOK

  

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe