Sokołów dwudniową stolicą polskich tańców narodowych
Patronat honorowy nad imprezą objęli: Adam Struzik- Marszałek Województwa Mazowieckiego, Bogusław Karakula- Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski i Marcin Pasik- Wójt Gminy Sokołów Podlaski. Sponsorami głównymi byli: Przedsiębiorstwo Usług Inżynieryjno Komunalnych i Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Sokołowie Podlaskim. W emocjonujących zmaganiach wzięły udział najlepsze pary turniejowe z terenu całej Polski, a także goście z Ukrainy, które zaprezentowały takie tańce jak: polka, krakowiak, oberek kujawiak i mazur. Częścią imprezy był też konkurs Caro Mazurowe, w którym wystąpiły dwa zespoły czteroparowe z kilkuminutowymi układami tanecznymi.
W sobotę przed obiadem, zgodnie z programem, odbyły się eliminacje, ćwierćfinały i półfinały par turniejowych od I do VI kategorii. Tańce oceniało profesjonalne jury w składzie: Jan Łosakiewicz – przewodniczący, dr Ryszard Teperek – sędzia ekspert, Danuta Wojciechowska, Norbert Późniewski i Krzysztof Szyszka – sędzia konsultant. Do finału w każdej kategorii awansowało po kilka par, wśród nich przedstawiciele zespołu Sokołowianie: Zuzanna Steć i Patryk Częścik , Kasia Kołos i Bartek Gdula, Krysia Sobieska i Kacper Tchórznicki, Sylwia Radzikowska i Kacper Wilk. Do półfinału dotarli też Natalia Przewoźnik i Piotr Skorupka. Po obiedzie nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy hejnałem zagranym na ligawce przez Romana Brochockiego. Następnie ponad sto par zatańczyło poloneza „Pożegnanie ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego wykonanego przez kapelę ZPiT Sokołowianie, a wszyscy zgromadzeni zaśpiewali hymn państwowy. Prowadzacy Paweł Kryszczuk przedstawił zespoły i instruktorów, podziękował ponad 40 sponsorom i rodzicom sokołowskich par turniejowych oraz wszystkim zaangażowanym w organizację przedsięwzięcia. Powitał też zaproszonych gości. Następnie po krótkich wystąpieniach burmistrza Bogusława Karakuli i wójta Marcina Pasika rozpoczęły się finały poszczególnych kategorii. Wszystkie pary prezentowały wysoki poziom artystyczny i techniczny, a ich występy spotykały się z żywą reakcją publiczności. Między prezentacjami konkursowymi widzowie podziwiali popisy sokołowskiej Formacji Tańca Towarzyskiego Contra i Black Code Dance Studio.
Wieczorem, jakby tańca było jeszcze mało, młodzież bawiła się na dyskotece w holu Sokołowskiego Ośrodka Kultury, a dzieci korzystały z atrakcji pływalni.
Niedzielne zmagania znów rozpoczęły się hejnałem, polonezem i hymnem narodowym. Przed publicznością swoje umiejętności zaprezentowały pary taneczne z wyższych kategorii wiekowych. Ich widowiskowe popisy stały na wysokim poziomie i były gorąco oklaskiwane. Publiczność podziwiała też tańce podlaskie w wykonaniu starszej grupy i tańce góralskie w wykonaniu młodszej grupy ZPiT Sokołowianie i popis pary tanecznej ZPiT UW Warszawianka, którzy wystąpili poza konkursem.
Łącznie w zmaganiach konkursowych wzięło udział około 150 par w 11 kategoriach.
Oto zwycięzcy:
Kat. I Zuzanna Ciok i Szymon Ochociński z Malborka
(miejsce III Zuzanna Steć i Patryk Częścik)
Kat. II B Krystyna Sobieska i Kacper Tchórznicki z Sokołowa Podlaskiego
Kat. II A Aleksandra Misztal i Jakub Rembelski z Wieliszewa
(miejsce III Sylwia Radzikowska i Sebastian Wilk)
Kat. III B Olga Walasek i Mateusz Madyński z Puław
Kat. III A Aleksandra Zbikowska i Jakub Raźny z Warszawy
Kat. IV B Magdalena Stelmaszewska i Michał Miś z Nowej Rudy
Kat. IV A Karolina Stańczak i Karol Garczyński z Warszawy
Kat. V B Wiktoria Sawka i Piotr Bełz z Krakowa
Kat. V A Anna Lewandowska i Kamil Rząca z Warszawy
Kat. VI Marzena Kaczmarczyk i Łukasz Czerwiński z Krakowa
Kat. VII Alina Małaszewicz i Ireneusz Ługowski z Siemiatycz
Karo Mazurowe ZPiT „Małe Podlasie” z Siemiatycz
Wszyscy zwycięzcy otrzymali statuetki Złotego Pióra Michała Kleofasa Ogińskiego, a finaliści, instruktorzy i sędziowie pamiątkowe dyplomy i upominki.
Dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury Maria Koc jeszcze raz podziękowała wszystkim, dzięki którym Turniej się odbył oraz pogratulowała sukcesu sokołowskim instruktorom tańca Iwonie Kopiwodzie i Kamilowi Zaliwskiemu. Na zakończenie burmistrz Bogusław Karakula zaprosił wszystkich obecnych za rok na ten konkurs, który ma stać się imprezą cykliczną.
Zgodnie z oczekiwaniami organizatorów, impreza przyczyniła się do rozpropagowania polskich tańców narodowych wśród społeczności lokalnej, stworzyła dzieciom i młodzieży możliwość aktywnego spędzanie czasu wolnego, umożliwiła wymianę doświadczeń i integrację środowisk tanecznych. Była też dobrą promocją naszego miasta.
Do Sokołowa przybyły 22 zespoły taneczne z: ukraińskiego Krzemieńca, Wieliszewa, Nowej Rudy, Zamościa, Drohiczyna, Białej Podlaskiej, Siemiatycz, Krakowa, Puław, Olsztyna, Piekar k/Krakowa, Warszawy, Dobczyc, Józefowa, Malborka, Poznania, Ostrołęki. Nasze miasto gościło 320 tancerzy, 34 instruktorów i 6 sędziów. Tak wielkie przedsięwzięcie wymagało wysiłku nie tylko organizatorów, wsparcia władz i służb miasta i gminy Sokołów, dyrektorów i pracowników Gimnazjum nr 2 i Zespołu Szkół nr 1, ale również ogromnego zaangażowania rodziców dzieci tańczących w ZPiT Sokołowianie. To było widać w trakcie trwania Turnieju, o tym mówili goście i podkreślali organizatorzy podczs uroczystego zakończenia imprezy. To było kolejne wielkie, ważne i udane wydarzenie kulturalne w naszym mieście.
Należy dodać, że jednym z jego patronów medialnych były Wieści Sokołowskie
I Międzynarodowy Turniej Tańców Polskich przeszedł do historii, lecz w pamięci uczestników i widzów pozostaną wspomnienia, wzruszające doznania artystyczne i myśl św. Augustyna „Uczcie się ludzie tańczyć, bo aniołowie nie będą wiedzieli, co robić z wami w niebie”, przywołana przez wójta Marcina Pasika w czasie uroczystego otwarcia imprezy.
J.O.
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu