29
2022
2020-02-05

Sokołów drugim miastem w Polsce z siecią 5G


 Według informacji podanej w zeszłym tygodniu, Ericsson wraz z operatorem Play zrealizował pilotażową sieć 5G w Sokołowie Podlaskim.

 Przypomnijmy, że zgodnie z obietnicami rządu do 2023 r. w większości miast w Polsce będzie działać sieć 5G. Pierwszym miastem w Polsce, w którym sieć 5G ruszy na szeroką skalę jest Gdynia. Jednak jak się okazuje Gdynia to nie jedyne miasto, w którym Play prowadzi pilotażowe testy. Trwają one aktualnie w Toruniu (100 MHz), Grójcu (100 MHz) oraz Sokołowie Podlaskim (50 MHz)


- Sokołów Podlaski wkracza w erę sieci piątej generacji, dzięki której opóźnienie sygnału liczone będzie w milisekundach. Jej niezawodność i szybkość – nawet do dziesięciu  razy większa niż w przypadku 4G - zapewni mieszkańcom Sokołowa powszechny dostęp do sieci o wysokiej pojemności i przepustowości, oszczędność energii, wesprze rozwój nowoczesnych usług i innowacyjnych ekosystemów w całym powiecie sokołowskim – powiedział Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce.

Zgodnie z informacjami podanymi na portalu speedtest.pl – testy w Sokołowie Podlaskim odbywają się w tzw. paśmie C, czyli na częstotliwościach z zakresu od 3400 MHz do 3800 MHz, współdzielone ze starszą generacją sieci, czyli LTE. Aktualnie operator korzysta na potrzeby sieci pilotażowej z kanału o szerokości 50 MHz. Częstotliwości, na których ma działać sieć 5G nie trafiły jeszcze do firm. Sieć działa na trzech stacjach bazowych. Na potrzeby testów dostarczona została przez szwedzkiego Ericssona stacja Massive MIMO. Zasięgiem objęte zostanie centrum miasta. Docelowo transfer danych ma przekroczyć 1 Gbit/s. 
 
- Nasze stacje 5G Ready wymagają jedynie upgrade sotftware i taki się pojawił umożliwiając dynamiczne współdzielenie 4G i 5G. W efekcie teraz uruchamiamy 5G na istniejących zasobach i pokazujemy, że marka 5G Ready stała się faktem. Czekamy równocześnie na aukcję częstotliwości pod 5G. Póki co przeprowadzamy testy w paśmie C. Po Toruniu, odbywają się w Sokołowie Podlaskim, Grójcu z różnymi dostawcami sprzętu. Chcemy sprawdzić wszystko, co jest dostępne na rynku – wyjaśniał Członek Zarządu ds. Technicznych P4, operatora sieci Play Michał Ziółkowski.
 
Sądząc po wpisach, jakie ukazały się na tę wieść w mediach społecznościowych, wielu mieszkańców Sokołowa jest zaniepokojonych. Budowa sieci 5G w Polsce ma wielu przeciwników. Aby umożliwić działanie tej sieci w większym zasięgu potrzebne jest użycie większej ilości anten wraz z akceptacją wyższych poziomów promieniowania elektromagnetycznego. Ministerstwo zdrowia, 24 grudnia 2019 roku zadecydowało o stukrotnym podniesieniu dopuszczalnych norm promieniowania w Polsce, które weszło w życie wraz z początkiem Nowego Roku. W kraju dochodzi do przypadków niszczenia masztów sieci 5G w miastach, gdzie się pojawiają. Poszczególni ministrowie uspokajają, z kolei w zeszłym roku belgijski rząd zakazał rozwoju tej technologii ze względu na niezbadane skutki emisji mikrofal.

Oprac. materiały prasowe EW

« wróć | komentarze [4]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Budujcie budujcie będziemy mieli co palić. Ludzie się budz

Nie dla 5g
2020-04-07 22:33:06

Gdzie niby były te przypadki niszczenia rzekomych masztów 5G? Źródło poproszę... W Belgii niczego nie zakazano tylko zawieszono testy bo jest problem z normami w tym kraju które będą zmienione.

Obiektywny
2020-02-11 16:09:26

Te badania to prowadzą świry, które nie mają pojęcia o falach. Jacyś bioenergoterapeuci piszą bzdury.

123
2020-02-11 12:20:53

Jestem przeciwny 5G Jest mnostwp badan dowodzacych o szkodliwosci peomieniowania elektromagnetycznego a wystarczy sie rozejrzec do okoła siebie jak wrosla liczba chorych, obudz sie !!!

Gru
2020-02-08 15:23:46
Strona 1/1






Dane kontaktowe