29
2022
2013-01-25

Śmiertelne ofiary mrozu


Informacje są porażające, w ciągu czterech miesięcy (od października) z powodu wychłodzenia w województwie zmarły 24 osoby. To jedna czwarta ogólnopolskich statystyk.
Na Mazowszu nadal utrzymuje się mróz duży mróz. I jak zapowiadają synoptycy, nie mamy co liczyć na wzrost temperatur, dochodzą do tego duże opady śniegu. Widząc osobę, która potrzebuje pomocy, nie bądźmy obojętni. Zgłośmy to policji, straży miejskiej lub do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego – tel. 987. Pod tym numerem bezdomni otrzymają informacje o wolnych miejscach w noclegowniach.
W Mazowieckiem 67 placówek zapewnia ok. 3,3 tys. miejsc, posiłki wydaje 28 jadłodajni. Prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewidują, że w kolejnych dniach temperatura w ciągu dnia może spadać do – 10 °C w dzień i do – 12 °C w nocy. Temperatura odczuwalna może być o klika stopni niższa. Pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerem 987 udzielają informacji na temat najbliższego schroniska, jadłodajni oraz punktu pomocy medycznej. Dzwonić mogą osoby potrzebujące pomocy oraz każdy, kto zna miejsce przebywania bezdomnych - informacja zostanie przekazana do odpowiednich służb.
W 67 placówkach (w tym 42 w Warszawie) jest łącznie 3270 miejsc – 1466 w Warszawie, 95 w Radomiu, 42 w Ostrołęce, 69 w Płocku, 45 w Siedlcach oraz 160 w okolicach Ciechanowa. Są to: noclegownie, schroniska czasowe z wyżywieniem oraz hostele z wyżywieniem,  możliwością czasowego lub stałego zamieszkania oraz opieką wspomagającą. Dodatkowo, wyodrębniono oddzielne placówki dla kobiet, mężczyzn, matek z dziećmi i dorosłych. Ich zaktualizowany wykaz dostępny jest na stronie www.mazowieckie.pl w zakładce polityka społeczna. Do dyspozycji osób bezdomnych pozostaje także 28 jadłodajni i punktów żywienia, w tym 12 w Warszawie. W miejscach tych wydawanych jest blisko 5,4 tys. posiłków dziennie (ok. 2,6 tys. w stolicy). Działają także punkty pomocy medycznej – w Warszawie przy ul. Wolskiej 172, w Łaźniewie przy al. Księży Orionistów 1 (powiat warszawski zachodni) oraz w  Radomiu przy ul. Głównej 16. W stolicy do dyspozycji bezdomnych jest także pralnia (ul. Grochowska 259a).
W 2012 r. wojewoda mazowiecki przekazał organizacjom pozarządowym działającym na rzecz osób bezdomnych prawie 600 tys. zł. Dofinansowano 26 programów z m.in.: streetworkingu, aktywizacji społecznej i zawodowej oraz podnoszenia kompetencji kadry w placówkach dla bezdomnych. Ponadto, wojewoda mazowiecki zwrócił się do gmin o podjęcie działań osłonowych wobec osób bezdomnych, zagrożonych bezdomnością oraz starszych i ubogich. Szacuje się, że na terenie województwa mazowieckiego liczba bezdomnych wynosi około 5 tys., z czego około 2/3 przebywa w Warszawie. Poza stolicą najwięcej osób bez dachu nad głową znajduje się na terenie powiatów około warszawskich oraz byłych miast wojewódzkich.

LK

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe