29
2022
2011-04-12

Śmierć nie jest rozwiązaniem


„Krótki film o zabijaniu" w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego to kolejne dzieło, które mieli okazję oglądać widzowie Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Tym razem rozmawiano o karze śmierci.

Film Kieślowskiego to rzeczowy, niemal dokumentalny zapis zbrodni, bezlitośnie odartej z fabularnej fikcji. "Krótki film o zabijaniu" stał się pretekstem do dyskusji na temat kary śmierci.

Większość Polaków za…
- Od czterech lat osoby, które współtworzą naszą grupę organizują obchody Europejskiego Dnia Przeciwko Karze Śmierci - mówi Maciej Sopyło z Grupy Horyzont Przeciw Karze Śmierci, działającej przy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Stowarzyszeniu Młodych Dziennikarzy Polis. - Stwierdziliśmy, że nasze działania są potrzebne, że kara śmierci nie jest dobrym rozwiązaniem. Ostatnie badanie opinii publicznej było robione kilka lat temu. Wtedy około 65 procent Polaków opowiedziało się za karą śmierci. Był to minimalny spadek w porównaniu z poprzednim badaniem, ale obawiam się, że cały czas sytuacja wygląda podobnie i mnie więcej taka sama liczba Polaków uważa karę śmierci za potrzebną i chciałaby jej przywrócenia.

Zmienił zdanie
Maciej Sopyło jako nastolatek był zwolennikiem kary śmierci.
- Jestem przykładem tego, że można zmienić zdanie - przyznaje. - Jako uczeń liceum uważałem nawet, że śmierć to za mała kara. Zmieniłem zdanie pod wpływem kontaktu z osobami, które myślały inaczej. Dlatego teraz sam próbuję przekonać innych. Grupa Horyzont stoi na stanowisku, że śmierć nie jest rozwiązaniem w żadnej sytuacji. Myślę, że łatwo jest powiedzieć, że jesteśmy za karą śmierci dla osób niewinnych, bo przecież system popełnia błędy. Sztuką jest jednak uznać, że jest się przeciwko tej karze dla mordercy. Mnie przekonuje argument, że kara śmierci jest pogwałceniem człowieczeństwa i odebraniem człowieczeństwa osobie, którą zabijamy. Sprawia to, że niczym nie różnimy się od mordercy, który zabił swoje ofiary. Tak naprawdę nikomu wymierzenie tej kary nie pomaga. Alternatywą jest tzw. sprawiedliwość naprawcza, która jest bardzo dobrze rozwinięta w wielu krajach. To nie jest sprawiedliwość, która zapomina o ofiarach. Ten system zakłada, że człowiek, który popełnił zbrodnię ma odpracować krzywdę, jaką wyrządził. Ma ją odpracować na rzeczy osoby pokrzywdzonej lub jej rodziny, np. pomagać w utrzymywaniu dzieci, łożyć na daną rodzinę, która przez niego ucierpiała. Kara śmierci zaś powoduje kolejne ofiary i nakręca spiralę zła.

Konkurs rozstrzygnięty
Po sensie rozstrzygnięto konkurs ogłoszony dla członków DKF. Albumy „Preisner's Voices" ufundowane przez Sony Music trafiły do Pawła Nasiłowskiego, Michała Nazarczuka, Wiesławy Kwiek, Michaliny Bartnik, Magdaleny Przeździeckiej. Za pomoc w organizacji konkursu DKF dziękuje pani Michalinie Cierebiej z firmy Sony Music.
TEKST/FOT. KATARZYNA MARKUSZ

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe