29
2022
2019-06-25

Śladami początków państwa polskiego


Pod takim hasłem w dniach 27.05 - 30.05 przebiegała wycieczka uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim. Kierownikiem wycieczki była polonistka Małgorzata Łach, opiekunami inni nauczyciele placówki - Katarzyna Kurowicka, Małgorzata Wojtczuk i Teresa Maliszewska.

Uczniowie przemierzyli niezwykle atrakcyjną trasę turystyczną, łączącą trzy grody stołeczne z okresu wczesnopiastowskiego: Poznań, Gniezno i Kruszwicę, poznając cenne pamiątki materialnego dziedzictwa z czasów tworzenia się polskiej państwowości. Pierwszego dnia odbyli rejs po jeziorze Gopło, weszli na legendarną Mysią Wieżę w Kruszwicy, zwiedzili Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski. Atrakcje drugiego dnia to aktywny wypoczynek w Termach Maltańskich, zwiedzanie Poznania i Gniezna, w tym koronacyjnej katedry królów polskich. Promem przez Jezioro Lednickie wycieczkowicze przeprawili się na Ostrów Lednicki. Zobaczyli też zabytkowe kościoły w Strzelnie - okazałą trójnawową bazylikę Świętej Trójcy i rotundę Św. Prokopa. Trzeci dzień wycieczki to zwiedzanie ruin zamku „Diabła Weneckiego” w Wenecji, Muzeum Kolei Wąskotorowej oraz przejazd kolejką wąskotorową do Biskupina, gdzie uczniowie w Muzeum Archeologicznym dowiedzieli się, jak w VIII w. p.n.e. wyglądała osada, poznali życie codzienne jej mieszkańców, obyczaje i wierzenia, przedmioty codziennego użytku i narzędzia.

Ostatni dzień wycieczki wypełnił pobyt w malowniczym Parku Solankowym w Inowrocławiu. Miejsce, znane również z właściwości prozdrowotnych, zauroczyło wycieczkowiczów z Kosowa. W drodze powrotnej zatrzymali się we Włocławku obok tamy. Poniżej tamy, na płaskim trawiastym półwyspie wcinającym się w nurt Wisły stoi krzyż, obok leży pamiątkowy głaz upamiętniający męczeńską śmierć ks. Jerzego Popiełuszki.

Jak stwierdzili organizatorzy wycieczki, miejsca i obiekty na Szlaku Piastowskim umożliwiły uczestnikom odkrywanie historii niebywale pasjonującej. To, co zobaczyli, mówi więcej o przeszłości ojczyzny, niż szkolny podręcznik. Poza tym to były dni pełne wrażeń. Uczniowie mogli spędzić miło czas z koleżankami i kolegami z różnych klas oraz swoimi nauczycielami, a także uczyć się być odpowiedzialnym za siebie w nieznanych miejscach.


J.O. 
Fot. SP w Kosowie Lackim

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe