29
2022
2011-10-07

Śladami Marii Skłodowskiej-Curie


Uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 spędzili rok poznając życie i dokonania Marii Skłodowskiej-Curie oraz rozwijając swoje zainteresowania naukowe. Ten niezwykle interesujący projekt miał na celu popularyzację chemii i fizyki wśród uczniów szkoły oraz uświadomienie im roli, jaką odgrywają te nauki w życiu codziennym. Uczestnicy projektu brali udział w różnego rodzaju konkursach organizowanych w szkole. Atrakcyjne nagrody przyciągały wielu uczestników. Konkursy to jednak nie wszystko.

 

Wiele wycieczek

Z pewnością ciekawym punktem tego projektu były wyjazdy do różnych instytucji w kraju zajmujących się nauką. Uczniowie zwiedzili Instytut Fizyki Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Byli tam świadkami eksperymentów, które trudno jest wykonać w warunkach szkolnych, jak również takich, które bez problemu przeprowadzić można w domu. Inna grupa uczniów zwiedziła Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie oraz Centrum Nauki Kopernik, które jest nowoczesnym królestwem eksperymentów i rajem dla ciekawych świata. W Narodowym Centrum Badań Jądrowych "Świerk" uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 zapoznali się z istotą promieniotwórczości, zwiedzili laboratoria jądrowe oraz reaktor Maria. W szkole przygotowano też wystawę o życiu wielkiej polskiej uczonej i laureatki Nagrody Nobla.

 

Zobaczyli Paryż

Nie tylko Maria Skłodowska-Curie znalazła się w centrum zainteresowania uczniów. Zwrócili oni również uwagę na innego naukowca, który wpłynął na losy całego świata. Mikołaj Kopernik, bo o nim mowa, urodził się w Toruniu. To miasto również odwiedzili uczestnicy projektu, odwiedzając miejsca związane z jego życiem i pracą. Dużą atrakcją okazało się również zwiedzania planetarium w Olsztynie. Najwięcej radości młodzieży sprawił z pewnością wyjazd do Paryża. Młodzi naukowcy z Zespołu Szkół Nr 1 podążali tam śladami Marii Skłodowskiej-Curie. Zwiedzili Luwr, zobaczyli wieżę Eiffla, odkrywali miejsca, w których polska znakomita uczona mieszkała, dokonywała swoich odkryć oraz takie, które w jakikolwiek sposób ją upamiętniają.

28 września odbyło się podsumowanie projektu, który finansowany był ze środków pozyskanych z funduszy Unii Europejskiej. Uczniowie mówili o tym, czego dokonali w trakcie realizacji projektu. Przedstawili też montaż słowno-muzyczny mówiący o życiu i pracy Marii Skłodowskiej-Curie.

 

Katarzyna Markusz

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe