29
2022
2011-11-26

Siła autentycznego patriotyzmu


- Zebraliśmy się tutaj, aby oddać hołd tym, którzy walczyli za wolną Polskę i przypominać młodym pokoleniom o historii naszej ojczyzny - podkreśla Paweł Kryszczuk, który prowadził oficjalne uroczystości.

O historii przypominał w swoim wystąpieniu burmistrz, Bogusław Karakula. - 11 listopada 1918 roku to dzień uhonorowania trwającej 123 lata drogi do wolności. Tyle lat minęło od złożenia korony przez ostatniego z polskich władców, Stanisława Augusta Poniatowskiego, do czasu przekazania przez Radę Regencyjną władzy zwierzchniej nad armią ówczesnemu brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu. Była to droga bardzo długa i trudna. Dlatego 11 listopada stał się dla nas Polaków symbolem zwycięstwa. Naród nie poddał się dzięki sile autentycznego patriotyzmu, który wyróżniał polskie elity i polskich przywódców politycznych, żołnierzy i polskich intelektualistów. Z okazji 93. rocznicy tego wydarzenia życzę, aby 11 listopada był dla nas zawsze symbolem przyszłej Polski i przyszłego patriotyzmu. Jak powiedział Prezydent RP, śp Lech Kaczyński, w jednym z ostatnich przemówień: musimy budować nowy patriotyzm; patriotyzm, który wpatrzony jest w przyszłość, ale który musi mieć korzenie w przeszłości. Musi mieć pamięć, bo nie ma patriotyzmu bez pamięci. Prezydent Lech Kaczyński, wielki duchem, wielki intelektem, wielki kulturą osobistą i wielki charakterem był i pozostał politykiem, który tę pamięć bez żadnych zakrętów i niedomówień uparcie i konsekwentnie odbudowywał. Budował i dla niej zginął. Słowa te winny być dla nas jego testamentem.

 

Modlitwa za ojczyznę

Burmistrz odniósł się również do obecnej sytuacji politycznej w naszym kraju. - Odczuwam obywatelski obowiązek, aby dzisiaj, stojąc w tym miejscu, u stóp symboli narodowych wykrzyczeć niektórym współczesnym politykom: Zostawcie krzyż w spokoju! Przestańcie wyśmiewać chrześcijańskie wartości! Nie mamy prawa udzielać przyzwolenia, choćby cichego, na to, aby pseudo-politycy wprowadzeni na salony władzy poczynając od sali sejmowej zdjęli krzyże w szkołach, urzędach i instytucjach publicznych. Te i inne najświeższe wydarzenia z działalności polityków, którzy zwą się patriotami, mogą budzić niepokój oraz obawy o wymiar przyszłej swobody obywatelskiej i suwerenności ojczyzny. Jak pisał Stanisław Wyspiański w "Weselu": Polska to jest rzecz. Wierni temu zawołaniu, a także walczącym o niepodległość pokoleń synów i córek naszego narodu mamy obowiązek pielęgnować pamięć, prawdę historyczną, tradycję i kulturę narodową oraz wiarę. Mamy również prawo i obowiązek modlitwy za ojczyznę. Za to chcę wszystkim obecnym podziękować i prosić o zachęcenie innych do udziału w miejskich uroczystościach patriotycznych. W trosce o zachowanie pamięci milionów ofiar niewoli, wszystkich walk zbrojnych i powojennego oporu przeciwko komunizmowi w ubiegłym roku zapoczątkowaliśmy Bieg Niepodległości. Udział w biegu jest publicznym wyrazem patriotycznych postaw oraz wdzięczności za to, że możemy żyć w wolnej, niepodległej Polsce.

Podczas uroczystości grała Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej pod dyrygenturą kapelmistrza Adama Pleskacza.

 

Najlepsi biegacze

Wiele emocji wzbudził organizowany tego dnia Bieg Niepodległości. Uczestnicy, podzieleni na grupy, walczyli o jak najlepsze miejsca. Bieg rozpoczął się pod budynkiem Sądu Rejonowego i przebiegał ulicami Księdza Bosko, Andersa, Orzeszkowej oraz Sadową. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe koszulki. Były też medale oraz statuetki dla zwycięzców. W kategorii do lat 13 (1200 metrów) wystartowało 117 dzieci (43 dziewczęta i 74 chłopców). Wśród dziewcząt zwyciężyła Weronika Rucińska (SP 4) przed Olimpią Rosochacką (SP 4) i Karoliną Rudnicką (SP 1). Wśród chłopców pierwsze miejsce zajął Patryk Kocak (SP 2), drugi był Michał Skóra (SP 1), a trzeci Mateusz Jaszczuk (SP 2). W kategorii "open" (2400 metrów) pobiegło 135 osób (35 kobiet i 100 mężczyzn). Wśród kobiet zwycięstwo odniosła Paulina Kurełek przed Klaudią Drabanek i Aleksandrą Kusiak. W kategorii mężczyzn wygrał Karol Wysokiński, przed Łukaszem Kosieradzkim i Marcinem Sidorzakiem. Wyróżniono też najstarszego i najmłodszego uczestnika biegu - Leszka i Piotra Rosochackich. Dyplomy zawodnikom wręczali burmistrz Bogusław Karakula, dyrektor SOK Maria Koc, dyrektor OSiR Krzysztof Iwański, dyrektor oddziału banku BGŻ w Sokołowie Podlaskim Agnieszka Czaczkowska.

Na zakończenie uroczystych obchodów w Sokołowskim Ośrodku Kultury zaprezentowano program artystyczny "Polsko Ojczyzno Moja" w wykonaniu Heleny Łabonarskiej - aktorki scen warszawskich.

 

Katarzyna Markusz

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Ciekawe,kiedy" wilczy" dyplom za "ciężką pracę"otrzyma Pan dyr.Osir-u?Powinien otrzymać też nagrodę za nieudolne kierowanie firmą oraz za samouwielbienie dla własnej osoby.Proponuję o wystawienie" jego ekstelencji"pomnika[rzecz jasna z miejskich zaskurniaków} oraz oczywiście sowitą podwyżkę za zasługi w krzewieniu i rozwoju miejskiego sportu oraz poświecanie czasu służbowego dla swojej prywaty.Oby tak dalej Panie dyrektorze...

izydor b
2011-11-28 19:01:54
Strona 1/1






Dane kontaktowe