29
2022
2022-03-07

Rozwój i aktywność poprzez dobrą zabawę


Dziś polecamy publikacje przeznaczone dla nauczycieli, terapeutów, rodziców, opiekunów i wszystkich tych, którzy pracują z dziećmi. Każda z grup znajdzie coś dla siebie, pozycje przydadzą się dla pracujących z dziećmi w żłobkach, przedszkolach i edukacji wczesnoszkolnej. Są to rozwijające propozycje zabaw, które można wykorzystywać pomiędzy zajęciami edukacyjnymi lub w czasie wolnym. Wiek przedszkolny jest kluczowy dla poprawnego rozwoju jednostki. Mózg dziecka trzeba odpowiednio „nakarmić” – to różnorodne bodźce, płynące do niego z całego ciała są „pożywieniem”. Gdy wszystkie zmysły współpracują w odpowiedni sposób – mózg nie ma problemu z nauką i adaptacją. Dlatego tak ważne jest, żeby „karmić” go różnorodnymi bodźcami już od narodzin.

„Zabawy bez końca z Panem Miłoszem" to zbiór propozycji zabaw dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat, stworzonych lub opracowanych przez Miłosza Konarskiego - nauczyciela rytmiki. Zabawy w książeczce zostały podzielone na pięć kategorii: zabawy na odpadanie, w kole, w parach, w rozsypce i zabawy różne. Każda publikacja składa się opisu oraz płyty CD, zawierającej nagrania muzyczne konieczne do przeprowadzenia zabaw oraz towarzyszącą im narrację Pana Miłosza. Kiedy dzieci zrozumieją mechanizm zabawy, można puścić nagranie. Każdą z nich można powtarzać dowolną liczbę razy. Część z nich opiera się na rywalizacji (wygrywa dziecko, które odpadnie jako ostatnie), część na odgrywaniu ról. Wszystkim jednak towarzyszy muzyka oraz głos Pana Miłosza, który wciela się w rolę prowadzącego każdej zabawy. Wystarczy włożyć płytę do odtwarzacza, wytłumaczyć zasady zabawy, nacisnąć play i dzieci, prowadzone przez Pana Miłosza, bawią się same!

W trosce o harmonijny rozwój dzieci polecamy publikację „Oburęczne stuki-puki. Ćwiczenia doskonalące koordynację obupółkulową” autorstwa Katarzyny Chrąściel. Publikacja zawiera szereg zadań, których zasadniczym celem jest wspieranie procesu integracji obupółkulowej mózgu. Sprzyja ona rozwijaniu zdolności używania prawej i lewej strony ciała w tym samym czasie lub naprzemiennie. Ćwiczenia mają charakter ruchowy. Zadaniem dziecka jest wystukanie na kolorowych „klawiszach”, umieszczonych u dołu strony, kodu składającego się z kolorowych punktów, podanego u góry strony. Wraz ze wzrostem stopnia trudności ćwiczeń zmianie ulega także długość kodu.

Polecamy także miesięcznik „Bliżej Przedszkola”. Do każdego miesięcznika Bliżej Przedszkola jest dodatek dydaktyczny, płyta lub pakiet pomocy. Płyty zawierają piosenki oraz utwory instrumentalne wykorzystane w scenariuszach zamieszczonych w miesięczniku. Teksty piosenek do utworów znajdujących się na płycie „Muzyczny marzec (kwiecień, czerwiec, itd.) w przedszkolu: utwory do tańca, śpiewania i zabawy".
By wspomóc myślenie dziecka polecamy pracę zbiorową „50 zadań na poprawienie sprawności umysłowej: 7-9 lat”. W książeczce znajdziemy zadania i testy ćwiczące sprawność logicznego myślenia dla 7-9-latków. Stopień trudności zadań stopniowo rośnie. To cenna publikacja edukacyjna, opracowana na najwyższym światowym poziomie i perfekcyjnie dopracowana w każdym szczególe.

Biblioteka Pedagogiczna

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe