29
2022
2012-11-16

Rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Dzieci Januszowi Korczakowi”


„Dzieci Januszowi Korczakowi” to konkurs plastyczny, którego rozstrzygnięcie i otwarcie wystawy odbyło się 5 listopada w Galerii Dom Sokołowskiego Ośrodka Kultury.
Janusz Korczak czyli Henryk Goldszmit, Stary Doktor, Pan Doktor, lekarz, pisarz, pedagog, wychowawca, działacz społeczny urodził się w 1878 lub w 1979r. Dokładna data nie jest znana. - Korczak to autor szeregu nurtów i nowatorskich metod pedagogicznych - mówi Maria Koc, dyrektor SOK.
- Prekursor działań na rzecz praw dziecka. Pionier działań w dziedzinie resocjalizacji nieletnich, opieki nad dziećmi trudnymi. Od 1900 r. współpracował z prasą, pisał opowiadania, felietony. Jego pierwsza powieść „Dzieci ulicy” ukazała się w 1904 roku. Potem pojawiły się takie powieści jak: „Król Maciuś I”, „Król Maciuś na bezludnej wyspie”, „Bankructwo małego Dżeka”, „Kajtuś Czarodziej”.
W 1912 roku w Warszawie na ul. Krochmalnej 92 założył i prowadził Dom Sierot dla dzieci żydowskich, który w 1940 został przeniesiony do getta na ul. Chłodną 33. 5 lub 6 sierpnia 1942 Janusz Korczak poprowadził swoje dzieci na Unschlagplatz (sam miał możliwość opuszczenia getta, ale odmówił). Szedł na czele pochodu 182 dzieci i 10 opiekunów.

Wiele ciekawych prac
Na konkurs do Sokołowskiego Ośrodka Kultury napłynęło 548 prac z 53 miejscowości. Komisja konkursowa w składzie Ewa Kunicka - artysta plastyk, Andrzej Kublik - artysta plastyk, Maria Koc - dyrektor SOK, Joanna Błońska - artysta plastyk, przyznała w trzech kategoriach wiekowych nagrody i wyróżnienia. Na wystawę zakwalifikowano 128 prac.
W kategorii wiekowej 7 - 9 lat I miejsce otrzymał Jakub Bucior (Zespół Szkół w Tarnawatce), II miejsce przyznano Janowi Latkowi (Młodzieżowy Dom Kultury w Żyrardowie), a III miejsce zajął Olaf Sysa (Szkoła Podstawowa nr 64 w Bydgoszczy). Wyróżniono pracę Dominiki Krejckant (SOK w Sokołowie).
W kategorii wiekowej 10 - 12 lat przyznano następujące nagrody: I miejsce - Małgorzata Prokopczuk (SOK w Sokołowie), II miejsce - Paulina Kaleta (Szkoła Podstawowa Nr 5 w Zakopanem), III miejsce - Natalia Sokołowska (Szkoła Podstawowa nr 10 w Chełmie). Wyróżniono m.in. Amelkę Gołębiewską (SOK w Sokołowie) i Mateusza Rogozińskiego (SOK w Sokołowie).

Wystawa i folder
W kategorii wiekowej 13 - 15 lat klasyfikacja wyglądała następująco: I miejsce - Wiktoria Korecka (Dobkowice) i Kamila Olecka (Dobkowice), II miejsce - Karol Kosiński (SOK w Sokołowie), III miejsce- Weronika Grochowska (Gimnazjum Salezjańskie w Sokołowie). Wśród wyróżnionych znalazła się Klaudia Karolkiewicz (Gimnazjum Salezjańskie w Sokołowie).
Wszyscy laureaci i osoby biorące udział w wystawie otrzymali dyplomy. Nagrody i dyplomy wręczali: Bogusław Karakula - burmistrz Sokołowa, Mieczysław Sobieszczak - Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych, Maria Koc - dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury, Andrzej Kublik - artysta plastyk.
Nagrody dla laureatów zakupione zostały przez Burmistrza Miasta Sokołowa Podlaskiego Bogusława Karakulę, Przedsiębiorstwo Usług Inżynieryjnych i Komunalnych w Sokołowie Podlaskim i Sokołowski Ośrodek Kultury. W związku z wystawą został wydany folder, który zawiera pełną informację o wynikach konkursu.

Korczak przykładem
- Janusz Korczak był Żydem, ale był też i Polakiem - podkreśla Joanna Błońska z Sokołowskiego Ośrodka Kultury. - Polska była jego ojczyzną, tu kształtował się jego charakter, tu czerpał z polskich wartości, które zaszczepiły się w jego duszy: wielka poezja narodowa, umiłowanie wolności, tradycja zrywów i powstań, prawo do godności ludzkiej, do wolności wyborów, sprawiedliwości społecznej.
W okresie ciężkiej dla ludzkości próby dał przykład niezwykłej  postawy. Będąc nauczycielem pracował w Getcie z dziećmi. Był dla swoich podopiecznych kimś ważnym. Przy nim czuły się bezpiecznie, miały w nim oparcie i miłość, która osłaniała je przed lękiem. Pozostał z nimi do końca mimo, że miał możliwość ocalenia swojego życia. Razem ze swoimi dziećmi poszedł na spotkanie nowej rzeczywistości.

KATARZYNA MARKUSZ

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe