29
2022
2012-12-07

Rozstrzygnięto konkurs plastyczny


„Dziś oszczędzam w SKO jutro w Banku Spółdzielczym” to hasło konkursu plastycznego zorganizowanego przez Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim. Konkurs miał na celu edukację dzieci i młodzieży w zakresie form oszczędzania oraz zaprzyjaźnienia i pogłębienia więzi uczniów, będących członkami SOK, z Bankiem.

W konkursie wzięło udział 16 szkół, w których działa Szkolna Kasa Oszczędnościowa pod patronatem Banku. Do organizatora wpłynęło 161 prac. Każda szkoła biorąca udział w konkursie otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł w formie przelewu na książeczkę SKO. W konkursie wzięły udział następujące szkoły: SP Nr 1 w Sokołowie, SP w Sterdyni, Niepubliczna SP w Przywózkach, SP w Kosowie Lackim, Niepubliczna SP w Czekanowie, Zespół Szkół Podstawowych w Ceranowie, SP w Jabłonnie Lackiej, Publiczna SP w Rozbitym Kamieniu, Zespół Szkół w Repkach Publiczna Szkoła Podstawowa w Repkach, Publiczne Gimnazjum w Kosowie Lackim, Publiczna SP w Skrzeszewie, SP w Skibniewie, Publiczna SP w Wyrozębach-Podawcach, SP w Łazowie, Publiczna SP w Dzierzbach, SP w Miedznie.

Najlepsze prace
Komisja w składzie: Joanna Błońska, artysta plastyk z Sokołowskiego Ośrodka Kultury, Andrzej Kublik, artysta plastyk, Sławomir Wantusiak, wiceprezes Zarządu Banku Spółdzielczego, Janina Łykowska, pracownik Banku, wyłoniła pięciu laureatów. Zostali nimi: Anna Orzeł - kl. VI B Szkołda Podstawowa w Miedznie; Angelika Andrzejczuk - kl. IV Szkoła Podstawowa w Sterdyni; Jakub Skomorucha - kl. IV Szkoła Podstawowa w Sterdyni; Jacek Toczyski - kl. VI Publiczna Szkoła Podstawowa w Dzierzbach; Łukasz Dobrowolski - kl. III Publiczna Szkoła Podstawowa w Wyrozębach-Podawcach. Wszyscy laureaci otrzymali nagrody w postaci aparatów fotograficznych oraz dyplomy.
Komisja postanowiła również wyróżnić autorów 21 prac. Są to: Krystian Stańczuk, Kinga Sawicka, Kalina Bulak, Kinga Piepióra, Marika Chmielewska, Amelia Rostowska, Kacper Buczyński, Weronika Gers, Paulina Leoniec, Natalia Popowska, Emilia Kołodziejek, Cezary Wierzbicki, Patrycja Godlewska, Piotr Sobolewski, Natalia Malinowska, Weronika Patejko, Katarzyna Wiceńciak, Weronika Kosowska, Amelia Kalisiak, Julia Kalisiak, Jakub Orzeł. Wyróżnieni uczestnicy konkursu otrzymali okolicznościowe dyplomy oraz upominki ufundowane przez Bank.

Bogata historia
Początki SOK sięgają XVIII wieku. Już wtedy dostrzeżono w tym projekcie wartość edukacyjną i wychowawczą. Komisja Edukacji Narodowej w 1773 roku zaleciła szkołom „ćwiczyć dzieci w oszczędzaniu” i uczyć je mądrego dysponowania pieniędzmi. Ideę oszczędzania przez zakładanie SKO realizowały już wtedy kraje Europy Zachodniej, m.in. Niemcy, Belgia, Austria.
Pierwsze Szkolne Kasy Oszczędności powstały w Polsce w okresie międzywojennym. W 1925 roku po wydaniu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej Stanisława Grabskiego o konieczności wpajania uczniom umiejętności oszczędzania za pomocą SKO, ich liczba zaczęła szybko wzrastać. Dyrektorzy szkół za punkt honoru stawiali sobie otworzenie SKO i kształtowanie dobrych nawyków w uczniach.
Dziś do SKO należy mniejsza ilość uczestników programu, ale jego wartość edukacyjna jest wciąż ogromna.

Współpraca ze szkołami
Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim od pokoleń współpracuje ze szkołami, sprawując patronat nad Szkolnymi Kasami Oszczędności. - Obecnie współpracujemy z 18 SKO - wyjaśniają pracownicy Banku. - Od 10 lat nasze SKO aktywnie uczestniczą w ogólnopolskim konkursie „Dziś oszczędzam w SKO jutro w Banku Spółdzielczym”. Co roku nasze SKO przy Szkole Podstawowej w Jabłonnie Lackiej oraz Niepublicznej Szkole Podstawowej w Czekanowie zajmują czołowe miejsca i zdobywają liczne nagrody. W tegorocznej X edycji konkursu SKO laureatami I miejsca na szczeblu regionalnym, zostały: SKO przy Niepublicznej Szkole Podstawowej w Czekanowie (opiekun SKO - Anna Olga Jóźwiak) oraz SKO przy Szkole Podstawowej w Jabłonnie Lackiej (opiekun SKO - Beata Milewska i Ewa Moczulska). Na szczeblu ogólnopolskim II miejsce zajęło SKO przy Niepublicznej Szkole Podstawowej w Czekanowie.

KATARZYNA MARKUSZ

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe