29
2022
2014-11-29

„Puste noce" w SOK-u


Puste noce to obrzęd sprawowany wokół zmarłej osoby w jej domu. Uczestniczą w nim rodzina, przyjaciele, znajomi. 

W trakcie dwóch nocy modlą się i śpiewają, co ma pomóc duszy w przejściu do innego świata. Obrzęd pustych nocy jest nadal kultywowany w niektórych regionach Polski, między innymi na Mazowszu w okolicach Mławy. Temu etnograficznemu zjawisku poświęcone było spotkanie w Sokołowskim Ośrodku Kultury w czwartek 20 listopada.
 
Obrzęd pustych nocy wywodzi się z epoki baroku, kiedy to w dobie kontrreformacji powstały modlitwy, obszerna literatura religijna i pieśni. Wszystko to stworzyli poeci, organiści, zakonnicy, a do dzisiejszych czasów przechowali chłopi. Pieśni krążyły w niezliczonych wariantach w całej Polsce, w ręcznie odpisywanych zeszytach, drukach ulotnych, szlacheckich Silva rerum, kancjonałach, podręcznikach „dobrego umierania". Ten repertuar na setki lat zadomowił się w życiu duchowym naszego kraju.
 
Uczestnicy spotkania w SOK obejrzeli film dokumentalny „Puste noce" w reżyserii Witolda Brody, skrzypka, który od ponad dwudziestu lat zajmuje się badaniem polskiej kultury tradycyjnej oraz wysłuchali komentarza autora. Była okazja, żeby poznać wielkiej urody barokowe pieśni znane jedynie historykom literatury i etnomuzykologom, zobaczyć nocne czuwania, pomyśleć o rzeczach ostatecznych.
Po filmie Witold Broda z towarzyszeniem śpiewaków Wawrzyńca Dąbrowskiego i Bartosza Izbickiego wykonał specjalny koncert przygotowany na tę okazję. Zebrani usłyszeli pieśni o śmierci, pieśni do Świętych Pańskich, opowieści dziadowskie. Poruszające teksty u niejednego słuchacza wywołały emocje, skłoniły do refleksji. Melodie utworów, często dawne tańce - chodzone, polonezy, mazury, muzycy wykonali je z towarzyszeniem instrumentów z epoki: liry korbowej, skrzypiec, organów, basów, Koordynatorem projektu, który powstał w Mazowieckim Centrum Kultury w Warszawie jest etnograf Katarzyna Lindner. Razem z Witoldem Brodą opowiadała ona o projekcie 1 listopada b.r. w Katolickim Radiu Podlasie w XXXVII audycji Sokołowskiego Ośrodka Kultury „Na scenie i estradzie”.
 
JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe