29
2022
2013-09-27

Puk, puk... GRYPA!!!


Sezon gryp i przeziębień już się rozpoczął. Do przychodni, szpitali i ośrodków zdrowia trafia coraz więcej pacjentów. Jednych dopadło zwykłe przeziębienie, innych coś więcej, a mianowicie grypa. 
 
GRYPA, A PRZEZIĘBIENIE
Czym tak właściwie różni się przeziębienie od grypy?  Odpowiedź jest prosta. Grypa jest cięższą chorobą, wywołaną przez groźniejsze wirusy niż w przypadku przeziębienia; jest również obarczona większym ryzykiem powikłań, co niekiedy może doprowadzić nawet do śmierci.
Przeziębienie to wirusowa infekcja, która dotyka górne drogi oddechowe, przede wszystkim nos i gardło. Do jej głównych objawów zalicza się: katar, kaszel, wyciek z nosa i ból gardła. Przeziębienie przeważnie trwa ok. 6-9 dni; zwykle nie prowadzi do poważnych infekcji. Natomiast grypa to zakażenie układu oddechowego wywołane przez wirusy grypy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkową (np. podczas kichania). Główną przyczyną zachorowania jest przebywanie w otoczeniu osoby chorej na grypę, jak również zła higiena czy niezdrowy tryb życia (np. przemęczenie, niewystarczająca ilość snu, niewłaściwe odżywianie). Najczęstszym objawem grypy jest wysoka temperatura, która może sięgnąć do 40-41 stopni. 
W przypadku przeziębienia również może wystąpić gorączka, jednak jest jedna różnica, która wyklucza przeziębienie - jeśli temperatura wzrasta bardzo gwałtownie, wtedy na pewno jesteśmy chorzy na grypę. Grypa objawia się również bólami gardła i głowy, które pojawiają się najczęściej we wczesnym stadium choroby. Do innych pospolitych objawów zalicza się także: dreszcze, bóle stawów i mięśni, osłabienie, złe samopoczucie, brak apetytu i uczucie wyczerpania. Jak podaje Państwowy Zakład Higieny, w dniach 8-15 września odnotowano w Polsce ponad 29 tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę; jest to około 10 na 100 tysięcy osób, czyli 0,0001%. Nie jest to dużo, ale należy liczyć się z tym, że z dnia na dzień liczba chorych będzie wzrastać. W końcu wrzesień to dopiero początek epidemii gryp 
i przeziębień.
 
LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ, NIŻ LECZYĆ!
Aby zapobiec przeziębieniu, należy przede wszystkim ubierać się stosownie do pogody -  lekarze zalecają „ubiór na cebulkę”. Gdy pogoda ciągle się zmienia, należy nałożyć na siebie kilka koszulek i bluzek, a w razie konieczności, kilka ubrań zdjąć. W żadnym wypadku nie możemy się spocić. Kolejnym sposobem, aby zapobiec przeziębieniu, jest zdrowe odżywianie. Należy jeść dużo warzyw, owoców i orzechów, zażywać witaminę C, pić dużo płynów, w szczególności soków i wody, a unikać kawy i alkoholu oraz do posiłków dodawać składniki, które wzmacniają system odpornościowy tj. cebula i czosnek. Zaleca się także prowadzenie aktywnego trybu życia. Bieganie, gimnastyka, pływanie, jazda rowerem - na któryś z tych sportów warto poświęcić około 30-40 minut dziennie. Istotny jest również sen; jeśli śpimy około 8 godzin na dobę, wtedy prawdopodobieństwo przeziębienia jest kilkakrotnie niższe. Gdy dopadnie nas przeziębienie, należy przyjmować leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz bardzo dużo odpoczywać. Jak dotąd, nie udało się opracować skutecznej szczepionki zapobiegającej przeziębieniu.
W przypadku grypy zapobiegać należy w podobny sposób. Ponadto, dostępne są także leki przeciwwirusowe, które hamują rozprzestrzenianie wirusów grypy oraz szczepionki - zapobiegają one zachorowaniu na grypę u 70-90 % dzieci i dorosłych poniżej 65 roku życia. Warto zapobiegać, niż potem leczyć chorobę! Pamiętajmy o tym!
 Jeśli natomiast zachorujemy na grypę, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, bowiem grypa może prowadzić do wielu powikłań, np. niewydolności oddechowej i zapalenia spojówek.
 
KAMIL WASZCZUK

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe